آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۱۲۱

 • دور باطل سیاست‌گذاری در بورس

  دنیای‌اقتصاد - محمدامین خدابخش: بازار سهام درگیر دور باطل تصمیم‌های نا‌بجا شده است. در شرایطی که سرمایه مردم در فشار فروش ایجاد شده ناشی از محدودیت دامنه نوسان هر روز بیشتر از روز قبل با کاهش ارزش مواجه می‌شود، سازمان بورس در تصمیمی جدید در نظر دارد با ممنوع کردن کارگزاران از انجام تسویه اعتبارات در روزهای آخر سال، خلل وارد شده در جریان طبیعی عرضه و تقاضا را با تحمیل هزینه بهره بیشتر به اعتبار گیرندگان تامین کند.
 • انتخابات ناعادلانه سهام عدالت

  دنیای‌اقتصاد: انتخابات هیات‌مدیره شرکت‌های استانی سهام عدالت در حالی قرار است ۲۰ اسفند ماه برگزار شود که مجلس شورای اسلامی و حتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت نسبت به روند برگزاری این انتخابات ایراد وارد می‌کنند و معتقدند آنچه در شرف وقوع است قانونی نیست و باید جلوی برگزاری انتخابات گرفته شود. شرط ثبت‌نام در سامانه سجام برای شرکت در انتخابات و همچنین برگزاری آن توسط تیم اقتصادی دولت ایرادهای قانونی‌ای است که به انتخابات هیات‌مدیره شرکت‌های استانی سهام عدالت می‌گیرند؛ چرا که معتقدند بر اساس قانون، دولت نباید دخالتی در روند انتخابات داشته باشد و انتخابات باید توسط صاحبان و مالکان سهام عدالت برگزار شود.
 • زجرکشی بورس متوقف شود

  دنیای اقتصاد: آیا بورس در حال زجرکش شدن است؟ این سوال در یک نظرسنجی از مخاطبان «دنیای اقتصاد» پرسیده شده است. ۸۷درصد از شرکت‌کنندگان معتقدند دامنه نوسان نامتقارن، سیاستی نامناسب است که تنها سهامداران را زجرکش می‌کند. ۶۶درصد از فعالان بازار سهام خواستار جراحی بورس با حذف سریع دامنه نوسان شده‌اند. این در حالی است که ۲۱درصد از این افراد به رغم نامناسب دیدن سیاست یادشده، تداوم اجرای آن را لازم دانسته‌اند و ۱۳درصد بر مفید بودن اجرای دامنه نوسان نامتقارن تاکید کرده‌اند.
 • سرخ‌پوشی بورس و تلاش برای خروج سرمایه‌ها

  دنیای‌اقتصاد: سرخ‌پوشی بورس و صف‌های فروش و تلاش سهامداران حقیقی برای خروج سرمایه‌‌هایشان از بورس، از جمله موضوعاتی است که این روزها در گعده فعالان بورسی در شبکه‌اجتماعی توییتر درباره آن صحبت می‌کنند. یکی از دلایلی که فعالان حوزه بورس در رابطه با صف‌های فروش به آن اشاره می‌کنند، دامنه نوسان نامتقارن است که صدای سهامداران را هم درآورده است. از جمله دلایلی که در رابطه با سرخ‌پوشی بورس آورده می‌شود هم اقتصاد بی‌ثبات، بی‌اعتمادی مردم به بازار داخلی، عدم توافق بین ایران و آمریکا و تحولات منطقه‌ای است.
 • جنبش سهام بزرگ؛ انتظار کوچک‌ترها

  دنیای اقتصاد: بازار سهام روز دوشنبه به‌رغم بهبود نسبی در معاملات بزرگان، همچنان با سرخ‌پوشی شاخص کل همراه شد. بر این اساس شاخص کل در یازدهمین روز از روند نزولی خود، با افت ۳/ ۰ درصدی (۳۹۴۴ واحد) به عدد ۱.۱۸۱ میلیون واحد تنزل یافت. شاخص کل هموزن نیز به مثابه شاخص کل ۲/ ۰ درصد (۹۷۵ واحد) از ارتفاعش را از دست داد و روی عدد ۴۳۱ هزار واحد ایستاد. در فرابورس اما برخلاف دو شاخص بورسی پس از یازده روز منفی، شاخص کل بالاخره جامه سبز بر تن کرد و هرچند اندک با رشد ۰۳/ ۰ درصدی معاملات روز دوشنبه را پایان داد.بازارهای جهانی روز گذشته شروع سبزی را رقم زدند؛ به‌طوری که شاهد رشد قیمت‌ها در کامودیتی‌ها بودیم.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر