آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۱۱۹

 • تبعید بورس به ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد- محمدامین خدابخش: پایان معاملات روز شنبه با افت ۹۸/ ۰درصدی شاخص کل بورس همراه بود و ارزش معاملات خرد سهام تا محدوده ۱۹۹۶ میلیارد تومان افت کرد. در این روز قفل شدن صف‌های فروش در دام دامنه نوسان نامتقارن و مانع قدرتمند حجم مبنا سبب شد تا در جا زدن قیمت مجاز معاملات را به روزهای آتی و حتی سال ۱۴۰۰ برساند. بررسی معاملات نخستین روز هفته حکایت از آن دارد که به‌رغم چشم‌گیر نبودن میزان عقبگرد نماگر بورس تهران، وضعیت بازار سرمایه از آن چه در روزهای اخیر نشان می‌دهد به مراتب بدتر است. شنیده‌ها حاکی از آن است که قانون دامنه نوسان نامتقارن حداقل تا پایان سال‌جاری به قوت خود باقی است. این تداوم می‌تواند رخوت حاکم در بازار سرمایه را وارد فاز جدیدی از افت فرسایشی کند. تمام این رویدادها موجب شد تا روز گذشته نهمین افت پی در پی شاخص بورس به ثبت برسد و برای سومین بار در زمستان سال‌جاری، دماسنج تالار شیشه‌ای به کانال یک‌میلیون و ۱۹۰هزار واحدی بازگردد.
 • کارنامه کارگزاران در میانه زمستان

  دنیای‌اقتصاد: بورس تهران معاملات دومین ماه زمستان را با رشد ۶/ ۷ درصدی به پایان رساند و پس از ثبت تاریخی‌ترین ریزش ماهانه در دی مجددا صعودی شد. این مهم اما باعث افزایش ارزش خرید و فروش‌های ثبت شده در شرکت‌های کارگزاری نشد. بر این اساس بررسی عملکرد ۱۰۹ کارگزاری فعال بازار سرمایه طی بهمن‌ماه نشان از ثبت معاملات بیش از ۴۱۱ هزار و ۵۹۰ میلیارد تومانی دارد که در مقایسه با عملکرد مدت مشابه سال قبل (بهمن‌۹۸) رشد ۱۴۹ درصدی را تجربه کرده است. همچنین ارزش دادوستدهای ثبت شده طی بهمن‌ماه در این نهادهای مالی در مقایسه با ماه قبل یعنی دی با کاهش ۱/ ۸ درصدی مواجه شده است. به‌طوری‌که کارگزاری‌های فعال در بازار طی دی‌ماه توانسته بودند خرید و فروشی در حدود ۴۴۸ هزار میلیارد تومان را در کارنامه خود ثبت کنند.
 • نیاز هیات‌مدیره به کمیته یکپارچگی داده‌ها

  مهدی یزدان‌دوست عضو انجمن حسابرسان داخلی ایران
  امروزه، هیات‌مدیره‌‌ای موفق است که از حلقه‌های مشاوران در قالب کمیته‌های فرعی خود بیشترین بهره را ببرد. زمان محدود اعضای هیات‌مدیره‌، موضوعات و رویدادهای مختلف در روزمره شرکت‌ها، پیچیدگی‌های خاص برخی صنایع، نیاز به تخصص‌های مختلف برای درک وقایع و رویدادها و تصمیم‌گیری به موقع برای بهره‌گیری از فرصت‌ها، همگی اهمیت و توجه بیشتر به نظرات کارشناسی این کمیته‌ها را نشان می‌دهد. الزام به تشکیل کمیته‌های هیات‌مدیره‌ها از جمله کمیته حسابرسی و کمیته ریسک در دستورالعمل حاکمیت شرکتی سازمان بورس اوراق بهادار، حکایت از اهمیت این موضوع برای ارکان راهبری در شرکت‌ها دارد.
 • شاید به دخالت دولت در بورس هم اعتراف کنند

  دنیای اقتصاد: کاهش معاملات در بورس، درآمد دولت در پنج ماه ابتدایی سال جاری از دریافت مالیات در بورس، برجام، تحولات منطقه‌ای و مذاکرات ایران و آمریکا، عرضه‌های اولیه و... از جمله موضوعاتی بودند که در گعده فعالان بورسی در شبکه اجتماعی توییتر درباره آن صحبت می‌شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر