آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۱۰۹

 • ایست بورس در مسیر صعود؟

  دنیای اقتصاد: بورس تهران که طی چهار روز متوالی گذشته پرقدرت در مسیر صعودی می‌تاخت و رشد بیش از ۱۱درصدی را ثبت کرده بود، دیروز شاهد موجی از شناسایی سود و توقف در مسیر صعودی بود. کاهش نرخ دلار نیز مزید بر علت شد تا سرمایه‌ای هزارمیلیارد تومانی در صفوف فروشی که حالا محدودیت افت ۲ درصدی دارند، قفل شود. آیا ترمز صعود بورس کشیده شده است؟
 • دماسنج رصد زمین دوم بورس

  ‌دنیای‌اقتصاد: روز گذشته فرابورس ایران میزبان آیین رونمایی از بازار تامین مالی جمعی و شاخص صکوک بود که با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، رئیس سازمان بورس و مدیرعامل فرابورس برگزار شد. در این جلسه امیر هامونی از اعطای مجوز فعالیت تامین مالی جمعی به چهار شرکت و موافقت با درخواست‌های هفت متقاضی خبر داد. اوراق موجود در بازار بدهی از مزایای ویژه‌ای همچون ریسک نقدشوندگی پایین‌تر، ریسک نکول صفر، نرخ سود موثر بیشتر، ایجاد اثر تورمی به مراتب پایین‌تر نسبت به دیگر بازارها و همچنین مصون بودن از ریسک‌هایی که نظام بانکی را تهدید می‌کند، برخوردار است و حال به گفته مدیرعامل فرابورس ایران شاخص صکوک فرابورس ایران (Sindex) معیاری مناسب برای نمایش بازدهی و ریسک بازار اوراق بدهی در فرابورس ایران است.
 • پدیده‌ای به نام EPS

  دکتر علیرضا آقائی قهی/ حسابدار رسمی
  EPS اطلاعاتی را درخصوص سود هر سهم به مخاطبان صورت‌های مالی عرضه می‌کند. سود هرسهم بر اساس تقسیم سود خالص هر سال بر میانگین ‌موزون تعداد سهام در طی یک‌سال محاسبه می‌شود. تا گذشته‌ای نه چندان دور (تا سال۱۳۹۶) کلیه شرکت‌های بورسی موظف بودند یک ماه قبل از شروع سال مالی اقدام به پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی بعد کنند لیکن با اجرایی شدن گزارش‌های تفسیری مدیریت پیش‌بینی دقیق‌تر و زیربنایی‌‌ترEPS در گزارش‌های تفسیری مدیریت جای گرفت ولی به دلیل اینکه مخاطبان گزارش تفسیری مدیریت آشنایی زیادی با کاربرد این گزارش‌ها نداشتند کم‌کم درج اطلاعات‌ ای‌پی‌اس در این گزارش‌ها حذف شد و بعد کاربردی آن درخصوص پیش‌بینی ‌ای‌پی‌اس از بین رفت.
 • دامنه نوسان و ترس و لرز سهامداران

  دنیای‌اقتصاد: دیروز خبری از صف‌های خرید آن چنانی نبود اما با این حال شاخص بورس سبزپوش بود، هرچند که این سبزپوشی همراه با نوسان بود. یکی از موضوعاتی که همچنان کاربران شبکه اجتماعی توییتر درباره آن اظهارنظر می‌کنند، دامنه نوسان است. افراد زیادی در دو روز گذشته در صفحه‌های شخصی خود درباره تاثیر تغییر دامنه نوسان روی شاخص کل و سبزپوش شدن بورس نوشتند. یکی از این افراد نوید قدوسی بود. او در توییت‌های جداگانه‌ای درباره این موضوع مطالبی نوشت. این فعال بازار سرمایه در یکی از توییت‌های خود نوشت: «دامنه نوسان نامتقارن به نوعی توزیع ریسک بین بازارگردان و سایر سهامداران را به ضرر اولی و به نفع دومی بر هم زده است.
 • صدای سهامدار - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷

  روزنامه «دنیای‌اقتصاد» مشکل سهامداران خرد را در بازار سرمایه در این ستون پوشش می‌دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید، می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلی در این حوزه از طریق واتس‌اپ یا پیامک برای ستون «صدای سهامدار» به شماره ۰۹۱۰۰۸۹۷۲۴۴پیام بفرستید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیری خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که از چاپ نظرات حاوی توهین معذوریم. درج پیام مخاطبان صرفا انعکاس نظرات است و به معنای موافقت با آن نیست.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر