آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۱۰۷

 • سوء برداشت بورس‌ از نوسان؟

  دنیای‌اقتصاد- شروین شهریاری: بازار سهام در هفته گذشته با دارا بودن یک روز کاری کمتر، فضایی مثبت داشت؛ به‌نحوی که رشد ۵/ ۳ درصد شاخص‌کل و ورود به کانال ۲/ ۱ میلیون واحدی را رقم زد، با این وجود سهامداران خرد عمدتا در نقش فروشنده حاضر بودند. روند صعودی بازار پس از آن احیا شد که شورای‌عالی بورس مصوب کرد محدوده نوسان روزانه قیمت سهام از روز جاری به مثبت ۶ و منفی ۲درصد تغییر کند. تصمیم مزبور با توجیه غیر‌عادی‌بودن شرایط با هدف ایجاد فرصت برای فعالان بازار جهت گذار از فضای التهاب کنونی اتخاذ شده است.
 • بخت‌آزمایی «حقیقی» در گروه‌های کوچک

  دنیای‌اقتصاد: معاملات بورس تهران هفته معاملاتی گذشته را باوجود یک روز کاری کمتر با رشد ۵/ ۳ درصدی شاخص کل سپری کرد. انتشار اخباری از خروجی آخرین جلسه اعضای شورای عالی بورس درخصوص اعمال دامنه نوسان نامتقارن به مثبت ۶ و منفی ۲درصد از مهم‌ترین دلایل تغییر جو معاملاتی بازار سهام بود. هرچند حقیقی‌ها با وجود ثبت عملکرد مثبت در گروه‌های بزرگ شاخص‌ساز اما ترجیح دادند نقش فروشنده خود را حفظ کنند.
 • اعمال دامنه نوسان نامتقارن از امروز

  دنیای‌اقتصاد: بنا به تصمیم اعضای شورای عالی بورس از امروز (شنبه ۲۵ بهمن‌ماه) تا اطلاع ثانوی، دامنه نوسان قیمت در کلیه نمادهای معاملاتی سهام در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران به‌صورت نامتقارن از منفی و مثبت ۵ درصد به مثبت ۶ و منفی ۲ درصد تغییر می‌یابد. ضمن آنکه دامنه نوسان در انواع اوراق با درآمد ثابت، اختیار معامله، اختیار فروش تبعی، آتی، آتی سبد سهام و اوراق تسهیلات مسکن بدون تغییر خواهد ماند. آنطور که سعید اسلامی بیدگلی، دبیر کل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و عضو شورای عالی بورس گفته تصمیم محدودسازی دامنه نوسان یکماهه خواهد بود. تصمیمی که هر چند برای بازگشت رونق به تالار شیشه‌ای اتخاذ شده است اما هراس از صف‌سازی بیشتر موضوعی است که اغلب تحلیلگران بورسی را نگران کرده است. به ویژه آنکه پس از روند مثبت سهام در هفته گذشته، احتمال شناسایی سود در هفته جاری وجود دارد و اینجاست که کف ۲ درصدی در نظر گرفته شده برای سهام، احتمال سنگین‌تر شدن صفوف فروش و کاهش محسوس نقدشوندگی بازار را پررنگ می‌کند. هر چند محمدعلی دهقان دهنوی عنوان کرده از ابزارهای دیگری استفاده خواهند کرد تا نقدشوندگی بازار حفظ شود. به هر روی از امروز تا اطلاع ثانوی، دامنه نوسان در سهام بورسی و فرابورسی و بازار پایه به شرح جدول زیر خواهد بود.
 • سنجش توانایی و دانش یا سرعت عمل؟

  امیر ابراهیم‌زاده/ کارشناس اقتصادی
  امسال همچون سالیان گذشته مهم‌ترین و اساسی ترین آزمون حرفه‌ای در رشته حسابداری در فضای کرونایی برگزار شد. عده‌ای از شرکت‌کنندگان در دوران برف و یخبندان از شهرهای مختلف خود را به تهران رساندند تا در این آزمون حضور پیدا کنند.اندکی پیش از برگزاری آزمون، مطلبی درخصوص نحوه برگزاری این آزمون توسط اساتید ارجمند آقایان دوانی و شمس احمدی در روزنامه «دنیای اقتصاد» چاپ شد و این توقع وجود داشت که لااقل امسال که از یکسو پاندمی کرونا موجب التهاب و استرس در جامعه شده است و از طرفی برگزاری آزمون در زمستان که سفر شرکت‌کنندگان شهرستانی را دچار اختلال کرده بود؛ تمهیداتی اندیشیده شود تا با شرایط استاندارد و منظم تری نسبت به سال‌های گذشته برگزار شود.
 • تغییر دامنه ‌نوسان و پیش‌بینی آینده

  دنیای‌اقتصاد: در هفته‌ای که گذشت تغییر دامنه‌نوسان یکی از موضوع‌های پربحث و قابل‌توجه میان کاربران شبکه‌های اجتماعی بود. موضوعی که از همان ساعت اولیه مطرح شدنش باعث شد که هشتگ بورس در توییتر ترند شود و بیش از ۳ هزار نفر با استفاده از آن درباره این موضوع نوشتند. در کنار استفاده از هشتگ‌ بورس، هشتگ‌های دامنه‌نوسان، دامنه‌نوسان را بردارید، نه به تغییر دامنه‌نوسان و... هم جزو هشتگ‌های مورد استفاده توسط کاربران این شبکه اجتماعی بود. با وجود تمام انتقادها و گمانه‌زنی‌های افرادی که محور اکثر آنها گلایه از سیاست‌های آزمون و خطایی مسوولان در رابطه با تغییر دامنه‌نوسان بود، روز پنج‌شنبه سخنگوی سازمان بورس درباره تغییر دامنه‌نوسان بیان کرد که این تصمیم به‌صورت موقتی و به دلیل شرایط خاص بازار اخذ شد.
 • زمان واریز سود سال ۹۸ سهام عدالت

  مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه اعلام کرد که زمان واریز سود سهام عدالت سال ۹۸ بستگی به فعالیت شرکت‌ها دارد و در صورت انجام اقدامات لازم از سوی شرکت‌های مربوطه، سود سهامداران تا پایان سال پرداخت می‌شود. حسین فهیمی گفت:‌ امکان واریز سود سهام عدالت افرادی که روش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند از سوی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی وجود دارد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر