آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۰۹۶

 • نوسان بورس حول مرز روانی

  دنیای‌اقتصاد: شاخص سهام دیروز را نیز نزولی آغاز کرد و از همان دقایق ابتدایی معاملات، شاهد فشار فروش در بازار و به دنبال آن افت نماگر سهام بودیم. در ادامه اما تا حدودی صف‌های فروش به‌ویژه در سهام گروه‌های بزرگ صادرات محور جمع‌آوری شد تا شاخص کل از کف روزانه خود فاصله بگیرد. این موضوع اما نتوانست رنگ دماسنج تالار شیشه‌ای را سبز کند و در نهایت این نماگر با ثبت افت ۷ هزار و ۳۰۰ واحدی (معادل ۶/ ۰درصد) پس از افت و خیز حول مرز ۲/ ۱میلیون واحد، در سطح یک میلیون و ۲۰۷ هزار واحدی آرام گرفت.
 • ۲۰ میلیون نفر بورس‌اولی

  دنیای‌اقتصاد- پروانه کُبره: تلاش سرمایه‌گذاران برای حفظ ارزش سرمایه در دست از یکسو و تبلیغات گسترده دولتی ازسوی دیگر سبب شد تا در ۱۰ ماه سپری‌شده از سال۹۹، بیش از ۲۰میلیون نفر به جمعیت بورس‌بازان افزوده شود. آمارهای به‌دست‌آمده از شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه نشان می‌دهد تنها در دی‌ماه شاهد صدور ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار کد بورسی جدید بودیم که گویای رشد ۳۱ درصدی نسبت به آخرین ماه پاییز بود. از این رو مجموع کدهای معاملاتی به ۳۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر افزایش یافت. این ارقام زمانی قابل‌توجه می‌شود که بدانیم تعداد صدور کدهای جدید در مجموع سال گذشته ۸۲۱ هزار فقره بوده است. در این میان اما تنها جذابیت بازار سهام برای کسب سود نبود که سبب رشد کدهای صادره شد. اجبار برای سجامی شدن سهامداران عدالت را می‌توان از دیگر دلایل افزایش بورس‌بازان عنوان کرد. به‌طوری‌که در ماه گذشته ۷میلیون از کدهای بورسی صادرشده مربوط به سهامداران عدالت بوده است.
 • عینک خوش‌بینی و بدبینی مضاعف

  سیمین سعیدی: بازار سرمایه در شرایط کنونی حدود ۴۰ درصد از ارزش خود را از دست داده، این در حالی است که سرمایه برخی سرمایه‌گذاران با کاهش ۷۰ درصدی مواجه شده است. در همین گیر و دار بود که سکاندار سازمان بورس ترجیح را بر این دید که آن را به دست دیگری بسپارد. احسان رضاپور کارشناس بازار سرمایه معتقد است تا پایان سال شاخص با فرض تثبیت همه شرایط موجود،‌ در محدوده‌های فعلی نوسان خواهد کرد مگر اینکه تصمیم یا خبر جدیدی به اطلاع بازار برسد و نوع نگرش افراد سرمایه‌گذار را نسبت به وضعیت کوتاه مدت بازار، دستخوش تغییر با اهمیت کند.
 • کتابی که بخشندگی را به کودکان می‌آموزد

  الهام میرمحمدی/ کارشناس آکادمی هوش مالی
  پدر و مادرها نقش درخور توجهی در آموزش مهارت‌های مالی به کودکان دارند. ارزش‌ها و باورهای کودکان درباره پول در خانه شکل می‌گیرد. بنابراین نگرش بزرگسالان به پول به کودکان منتقل می‌شود و تمام ابعاد زندگی آنها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. آنها تمام این آموزه‎‌ها و نگرش‌ها را با خود به جامعه می‌برند و در آینده به فرزندان‌شان می‌آموزند.
 • حاشیه‌های انتخاب رئیس جدید بورس

  دنیای اقتصاد: تجمع دوباره سهامداران معترض مقابل سازمان بورس، افزایش قیمت دلار و انتقاد از رئیس دولت بابت صحبت‌هایش درباره کنترل قیمت ارز و انتقاد از رئیس کل بانک مرکزی از جمله موضوع‌هایی بودند که دیروز در شبکه‌های ‌اجتماعی توییتر و اینستاگرام کاربران علاقه‌مند به حوزه اقتصاد درباره آنها می‌نوشتند. اما موضوع همیشگی در فضای کلی شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان تلگرام جدال بین دولت و مجلس در حوزه بورس است. دیروز این جدال جنبه دیگری هم به خود گرفته بود و آن هم درباره انتخاب رئیس جدید سازمان بورس بود.
 • لزوم دور کردن بازار از سیاست

  در این ستون ما پرسش‌ها و مشکلات شما را در حوزه بازار سهام و... با مسوولان، وکلا یا کارشناسان حوزه بازار و سرمایه در میان می‌گذاریم و پاسخ‌های آنها را به سوالات، مشکلات و دغدغه‌های مطرح شده از سمت شما منتشر می‌کنیم.
 • باید شر عوامل غیراقتصادی را از سر بازار سرمایه کم کنیم

  سنا: محمدعلی دهقان‌دهنوی، سکان‌دار جدید سازمان بورس و اوراق بهادار روز گذشته هشتم بهمن ماه ۱۳۹۹ در جلسه معارفه خود که با حضور فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، گفت: محدود کردن بازار سرمایه کشور به محل خرید و فروش سهام تصور غلطی است که باید اصلاح شود. امروز بزرگ‌ترین واحدهای تولیدی کشور که سهم مهمی از تولید ناخالص داخلی و اشتغال را به خود اختصاص داده‌اند، در بازار سرمایه حضور دارند و اینجا نقطه تحقق جهش اقتصادی است.
 • افشاگری ۲ شرکت

  دنیای اقتصاد- محمد ارغوان: هر روز برخی نمادهای بورسی به واسطه‌ افشای اطلاعات با اهمیت در گروه الف یا افشای اطلاعات با اهمیت در گروه ب متوقف می‌شوند. شرکت‌ها موظفند اطلاعات مهمی که در شرکت رخ می‌دهد را تحت عنوان اطلاعات بااهمیت در سامانه کدال افشا کنند. نماد‌های خموتور، ‌غصینو از جمله شرکت‌هایی بوده‌اند که در روز‌ گذشته به افشاگری دست زدند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر