آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۰۵۵

 • چهارمین هفته رشد متوالی بورس

  دنیای‌اقتصاد: شاخص کل بورس تهران معاملات روز چهارشنبه را برای سومین روز متوالی در مدار نزولی به پایان رساند و این بار با افت ۰۸/ ۰ درصدی تا محدوده یک میلیون و ۵۰۶ هزار واحدی عقب نشست. مجموع افت این نماگر در سه روز گذشته اما کمتر از ۳/ ۱ درصد بود تا شاخص سهام به مدد دو روز سبزپوش نخست هفته، عملکرد مثبتی را در بازه هفتگی به ثبت رسانده و با رشد ۴/ ۲ درصدی همراه شود. این شرایط در حالی رقم خورد که در ۲۰ دقیقه ابتدایی معاملات روز چهارشنبه هر چند متقاضیان خرید سهام باعث رشد ۷۵۶۶ واحدی نماگر اصلی بورس تهران شدند اما در ادامه با پیشی‌ گرفتن عرضه‌کنندگان سهام شاخص کل در نیمه دوم بازار تا کانال یک میلیون و ۵۰۲ هزار واحدی نیز کاهش پیدا کرد.
 • مسیریابی سهام از لنز بودجه عمرانی

  دنیای‌اقتصاد - مسعود کریمی: بودجه سال ۱۴۰۰ فارغ از اینکه آخرین بودجه دولت فعلی است در شرایط نامعلومی به واسطه اوضاع سیاسی، اقتصادی و استراتژی‌‌های احتمالی کشور در حوزه سیاست‌خارجی طراحی شده است. هر چند اعداد و ارقام بودجه سال آتی به گفته کارشناسان به دور از واقعیت‌‌‌های اقتصادی است و احتمالا چند‌ دفعه‌ای از سوی مجلس به دولت در راستای اصلاح بازگردانده شود ، اما در شرایط فعلی از حیث اینکه تعهدات دولت بعدی را در پی خواهد داشت بسیار مهم ارزیابی می‌شود. به‌طور معمول حوزه بودجه عمرانی برای اهالی بازار سرمایه کشور از اهمیت ویژ‌ه‌ای برخوردار است. به‌طوری که بعضا سهامداران برای ورود به صنایع و خرید سهام شرکت‌‌‌ها اعداد و ارقام بودجه را نیز در محاسبات سرمایه‌گذاری خود لحاظ می‌کنند.
 • راه و بیراه فروش سهام دولتی

  دنیای اقتصاد- هادی سلگی: اخیرا لایحه بودجه سال آینده کشور به مجلس تحویل داده شد که بسیاری از کارشناسان نگرانی خود را از تداوم کسری بودجه ابراز کردند. مساله مهم در بودجه سال ۱۴۰۰ این است که گفته می‌شود ظرفیت بازار سرمایه برای جبران این میزان کسری با شک و شبهه همراه خواهد بود. علی سعدوندی، اقتصاددان در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: تنها راه کوتاه‌مدت برای جبران کسری استفاده از بازار اوراق است. وی از نحوه فروش اموال دولتی در بورس به شکل کنونی انتقاد می‌کند و می‌گوید: نگاه درآمدی به سهام دولتی نه‌تنها باعث تضعیف بازار سرمایه می‌‌شود، بلکه درآمدهای پیش‌بینی شده هم محقق نخواهد شد. به گفته او فروش سهام دولتی باید حتما صرف یک قسمت جداگانه در بودجه با عنوان بخش «کاندیشنال» (شرایطی) شود.
 • دارایکم؛ ۳/۸ میلیون تومان

  بیش از ۳ ماه از ثبت تقاضا براى خرید بخشى از باقیمانده سهام دولت در بورس در قالب صندوق‌های قابل معامله (ETF) مى‌گذرد؛ بررسى‌ها حکایت از بازده ۱۷۸ درصدی ارزش خالص دارایی‌های دارایکم و کاهش NAV این صندوق به ۵ میلیون و ۵۷۸ هزار تومان دارد. ارزش سهام دارایکم در بورس تهران به ۳میلیون و ۸۲۱ هزار تومان رسیده است.
 • سهام عدالت؛ ۱۲ میلیون تومان

  در معاملات روز گذشته بورس، ارزش روز ۳۶ شرکت موجود در پرتفوی سهام عدالت برای دارندگان سهام ۵۰۰ هزار تومانی به ۱۲ میلیون و ۲۲۴ هزار تومان رسید. از ۱۹ مردادماه، ۶۰ درصد سهام عدالت و همچنین سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در بورس قابل ‌معامله شد.در این میان با نزولی شدن بازار سهام فروش سهام عدالت تا اطلاع ثانوی ممنوع شده است.
 • مروری بر انواع افزایش سرمایه در بازار سهام

  مهدی محمودی - سعید احمدوند کارشناسان بازار سرمایه
  هر چند تامین منابع افزایش سرمایه مطابق مفاد ماده ۱۵۸ اصلاحیه قسمتی از قانون تجارت از سه محل به‌شرح زیر متداول و پرکاربرد است:
 • ریسک‌هایی که بورس را تهدید می‌کند

  دنیای‌اقتصاد: کم و زیاد شدن ارتفاع معاملات بورس در روز گذشته، منتشر شدن نامه‌ محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به مدیرعامل روزنامه رسمی کشور در رابطه با ابلاغ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، زمزمه افزایش اختلاف بین دولت و مجلس و مسائلی از این دست از جمله دغدغه‌های فعالان شبکه‌های اجتماعی در روز گذشته بود.
 • رونق اقتصاد جزیره کیش از طریق بازار سرمایه

  به گفته معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش، اقتصاد این جزیره با تا‌مین مالی ۳ هزار میلیارد ریالی از طریق عرضه اوراق یا صکوک‌خرید دین در بازار سرمایه توسط سازمان منطقه آزاد کیش رونق می‌گیرد. ناصر آخوندی با اعلام این مطلب گفت: پس از نخستین تجربه موفق سازمان منطقه آزاد کیش در تا‌مین مالی طرح‌های اقتصادی و عمرانی از طریق انتشار اوراق‌صکوک در سال گذشته، برای دومین‌بار در تا‌ریخ مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور و به‌منظور تا‌مین مالی پروژه‌های فعال در جزیره کیش با همکاری شرکت تا‌مین سرمایه ملت برای دومین‌بار پیاپی موافقت‌اصولی تا‌مین مالی ۳ هزار میلیارد ریالی از طریق بازار سرمایه را دریافت کرد.|ایرنا
 • نظر وزیر ورزش‌ و جوانان درباره خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس

  مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان: بعد از سال‌ها انتظار، اصل ۴۴ قانون اساسی در فوتبال و ورزش ایران صورت اجرایی پیدا می‌کند و خوشحالم که این کار با مشارکت گسترده و موثر دولت، به‌خصوص وزارت اقتصاد و سازمان‌های خصوصی‌سازی و بورس و همکاری خوب مدیران‌عامل و هیات‌مدیره دو باشگاه صورت می‌گیرد. با خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس، سهم مردم در اداره فوتبال ایران به رسمیت شناخته می‌شود و از انحصار خارج‌شدن مالکیت این دو تیم، حتما منجر به افزایش کمیت و کیفیت دو باشگاه خواهد شد. |ایرنا
 • توصیه به سهامداران عدالت

  مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کهگیلویه و بویراحمد از سهامدارانی که روش غیرمستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند، خواست هرچه سریع‌تر در سامانه سجام به نشانی sejam.ir ثبت‌نام و کد بورسی خود را دریافت کنند تا‌ از خدمات و مزایای آن بهره‌مند شوند. به گفته غضنفر آرام در استان کهگیلویه و بویراحمد ۵۵۱هزار و ۵۲۳ نفر سهام عدالت دریافت کرده‌اند که از این تعداد، ۲۵۳ هزار و ۶۵۹ نفر معادل ۴۶ درصد روش مستقیم و ۲۹۷هزار و ۸۶۴نفر معادل حدود ۵۴درصد روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند.| ایسنا
 • تصویب دستورالعمل طبقه‌بندی اطلاعات محرمانه در بورس

  حسن قالیباف‌اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از تصویب دستورالعمل طبقه‌بندی اطلاعات محرمانه و تعیین سطح دسترسی اشخاص خبر داد و گفت: در جلسه شورای‌عالی بورس تحولات بازار سرمایه و وضع بازار مورد بررسی قرار گرفت و نحوه اجرایی‌شدن مصوبات شورا در این خصوص ارزیابی شد|. ایرنا
 • پتروشیمی بوعلی سینا به بورس آمد

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته بازار سرمایه میزبان یکی دیگر از عرضه‌های اولیه بود. روند عرضه‌های اولیه در روز‌های نزولی بازار کم شده بود اما مدتی است که این روند از سر گرفته شده است. پتروشیمی بوعلی سینا که در گروه محصولات شیمیایی قرار می‌گیرد در روز چهارشنبه به عرضه اولیه دست زد. میزان سرمایه این شرکت ۳۵۰ میلیارد تومان است و میزان این عرضه اولیه معادل ۹ درصد است. به تعبیری از ۳/۵ میلیارد سهم این شرکت معادل ۳۱۵ میلیون سهم عرضه شده است. خبرگان سهم،‌ کارگزاری عرضه‌کننده این سهام بوده است.
 • آخرین مصوبات شورای‌عالی بورس

  سنا: صدونودونهمین جلسه شورای‌عالی بورس روز سه‌شنبه برگزار شد. حسن قالیباف اصل، سخنگوی شورای‌عالی بورس درخصوص جزئیات این جلسه عنوان کرد: سه موضوع مهم و اساسی در این جلسه به تصویب رسید. پیشنهاد اصلاح موادی از دستورالعمل موضوع ماده ۱۸ آیین‌نامه اجرایی قانون بازار از نظر نگارشی و گزینش کلمات با بار معنایی جدید و الحاق بندهای جدیدی به آن در شورا تصویب شد. سخنگوی شورای‌عالی بورس ادامه داد: همچنین پیشنهادهای سازمان درباره سیاست‌گذاری درخصوص نحوه اجرای قانون بازار راجع به موارد عدم ارائه اطلاعات و عدم رعایت استانداردهای حسابداری ملی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تصویب شد. قالیباف اصل تصویب دستورالعمل طبقه‌بندی اطلاعات محرمانه و تعیین سطح دسترسی اشخاص را سومین موضوع مهم این جلسه دانست و تاکید کرد: امشب تحولات بازار سرمایه و وضع بازار در شورا مورد بررسی قرار گرفت و نحوه اجرایی شدن مصوبات شورا در این خصوص ارزیابی شد.
 • وام دولتی به ۳۰ میلیون سهامدار عدالت

  سنا: معاون شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، گفت: ۳۰ میلیون از مشمولان سهام عدالت که روش غیر‌مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند، می‌توانند از ابتدای ماه آینده از بانک‌های دولتی وام خرد دریافت یا اقدام به خرید کالا کنند.
 • هزار توی مجامع

  در حالی‌که به فصل جدیدی از شروع مجامع نزدیک می‌شویم پیش از آن قطار مجامع به «وصنعت»، «واعتبار»، «پرداخت» و «خکار» رسید که موضوع مجمع دو شرکت افزایش سرمایه و دو شرکت دیگر تقسیم سود بوده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر