• نقش بازار سرمایه در خلق ثروت

  دنیای‌اقتصاد: سمت و سوی بورس، توسعه و اصلاح بازار سرمایه و نقش آن در تامین‌مالی کشور، راهکارها و اقدامات لازم برای بهبود شرایط این بازار سرمایه، فضای اقتصادی کشور و نقش و جایگاه دولت در حوزه بورس، جزو محورهای نشست اصلاحات اقتصادی در دهه۱۴۰۰ بود. نشستی که دیروز از سوی پژوهشکده امور اقتصادی و با حضور حسین عبده‌تبریزی، مدرس و مشاور مالی، محمدعلی دهقان‌دهنوی، رئیس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار و عضو هیات‌علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی، رضا راعی، عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران و وحید روشن‌قلب، مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد.
 • نیروی دافعه بورس تهران

  دنیای‌اقتصاد: رکود بورس و افت قیمت‌‌‌ سهام گویا پایانی ندارد. ۱۶ ماه است که هر روز با هر ریزنوسانی در مسیر صعودی، سهامداران نفسی تازه می‌کنند اما دوباره روز از نو و روزی از نو. حالا نه‌تنها سرمایه‌گذاران بی‌‌‌تجربه که در اوج قیمت‌ها به جمع سهامداران این بازار پیوستند بلکه خبرگان و کارشناسان بنیادی نیز از این رکود فرسایشی، به تنگ آمده‌‌‌اند. آمارها نشان می‌دهد بیش از ۹۷‌درصد پول‌‌‌هایی که در ۵ ماه نخست سال ۹۹ راهی بورس تهران شده‌‌‌ بود، در ۱۶ ماه اخیر راه خروج از تالار شیشه‌‌‌ای را برگزید‌‌‌ه‌‌‌ و شاید به امید جبران سرمایه‌‌‌های از دست رفته خود، راه دیگر بازارهای دارایی را در پیش گرفته‌‌‌اند.
 • جای خالی بورس در گفت‌‌‌وگوی رئیس دولت با مردم

  دنیای‌‌‌اقتصاد: رئیس دولت سیزدهم در صدمین روز از عمر دولتش به تلویزیون رفت و با مردم از هر دری سخن گفت جز بورس! آن هم بورسی که قبل از ورودش به پاستور وعده بهبود و قبل‌‌‌تر هم در ایام انتخابات ریاست‌‌‌جمهوری برای جمع‌‌‌آوری رای بسیار روی آن مانور داده بود؛ حتی در همان ایام به صورت «سرزده» از ساختمان بورس و اوراق بهادار هم بازدید کرده بود! اما دیشب در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم خبری از بورس نبود! سیدابراهیم رئیسی که اولویت اول وعده اقتصادی‌‌‌اش بورس بود، دیشب یک جمله هم دراین‌باره نگفت و مجری این گفت‌‌‌وگو هم سوالی درباره این موضوع از او نپرسید! کاربران بورسی فضای‌مجازی که پای صحبت‌‌‌‌‌‌های رئیس دولت نشسته بودند تا از برنامه‌‌‌اش برای بازار سرمایه بشنوند، بعد از پایان گفت‌‌‌وگو خطاب به ابراهیم رئیسی یادآور شدند که قرار بود اولین اقدامش حل مشکلات بازار سرمایه باشد و او با وعده رسیدگی فوری در ایام انتخابات قول داده بود که مشکلات مردم در بورس را در صورت انتخاب‌شدن حل کند؛ اما حالا ضرر و زیان مردم بیشتر شده است! آنها از رئیس دولت می‌‌‌پرسیدند؛ پس آن همه وعده چه شد و حالا چرا حتی یک جمله هم دراین‌باره صحبت نکرده است!
 • رونداصلاحی بورس و بلاتکلیفی سهامداران

  علی سخایی كارشناس بازارسرمایه
  بازارسرمایه ایران یک سال و نیم است که تحت عوامل و فاکتور‌هایی که بارها به آن اشاره شده است از قله رویایی دومیلیون واحد دور افتاده به‌طوری که از اواخر تابستان رنگ رونق را به خود را ندیده است. در طی این مدت امکان ورود و حضور پول به‌عنوان اصلی‌ترین عامل رشد شاخص قیمتی از بازارسهام سلب شده که دلایل بسیاری پیرامون آن وجود دارد. اولین نشانه‌های ورود به دوران رکود را می‌توان در رشد بالای نقدینگی و حرکت آن به‌صورت هوشمند به سمت بازارهای اوراق مشاهده کرد. کمبود منابع دولتی که بارها سیاستگذاران در مورد آن مسائلی را مطرح کرده‌اند، بانک‌ها را موظف به خرید اوراق کرد. فاصله گرفتن بانک‌ها از بازارسرمایه از یک‌سو و از سوی دیگر تحریم‌های بین‌المللی، بحران منابع دولتی و راهکارهای عبور از این بحران را در اولویت برنامه‌های اقتصادی سیاستگذاران قرار داده، این در حالی است که ادامه مذاکرات هسته‌ای همچنان در ابهام است، از این‌رو بازار سرمایه با وجود وعده‌های حمایتی به حاشیه رانده شده است، اما وضعیت بازارهای موازی سرمایه‌گذاری به گونه‌ای دیگر است و بر اساس افزایش نرخ تورم انتظاری بازارهای طلا و ارز بر مدار صعودی قرار گرفتند.
 • نگاه بورسی به کوچک‌ترها

  دنیای‌اقتصاد: روز دوشنبه افزایش نماگر اصلی تالار شیشه‌‌‌ای در حالی به نیمه دوم معاملات راه یافت و تا ساعات پایانی بیش از ۲۳۰۰ واحد رشد را به ثبت رساند که به‌یک‌‌‌باره ورق معاملات برگشت. برآیند دادوستد‌‌‌ها در سومین روزکاری هفته نشان می‌دهد که شاخص‌‌‌کل بورس اوراق بهادار تهران در پی بازگشایی «فملی» پس از توقف ۱۵ روزه با ۰۶/ ۰‌درصد افت همراه شده و در نهایت تا سطح یک‌میلیون و ۳۴۲‌هزار واحدی نیز عقب‌نشینی کرده است. در این میان ارزش معاملات خرد بورس تهران (سهام و حق‌تقدم) نیز به رقم ۱۷۶۹‌میلیارد تومان رسید. شاخص هم‌‌‌وزن اما در این روز بهتر ظاهر شد و معاملات روزانه خود را با رشد ۱۲/ ۰‌درصدی به پایان رساند، موضوعی که از افزایش اقبال بورس‌‌‌بازان به گروه‌‌‌های با ارزش بازار پایین‌‌‌تر و عمدتا ریالی حکایت می‌کرد.
 • اثر بورسی راه‏‌اندازی صندوق املاک

  مژده ابراهیمی: چندی پیش بود که میثم فدایی، مدیر اداره نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس خبر از راه‌‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات داد. به گفته وی در این نوع صندوق‌ها، املاکی که دارای پایان‌کار بوده یا دارای اسناد معتبر هستند به مالکیت صندوق درآورده می‌شوند و با گزارش‌‌های کارشناسی رسمی و دادگستری که انجام می‌گیرد، املاک قیمت‌گذاری شده و یونیت‌‌های صندوق‌ها به مردم فروخته می‌شود. همچنین سود حاصل از این سرمایه‌گذاری در قالب واحدهای سرمایه‌گذاری، نصیب سهامداران می‌شود. در نتیجه به دلیل پیچیدگی‌های گسترده قوانین مربوط به بخش املاک، نظرات صاحب‌نظران مختلف اخذ شده و احتمال می‌رود طی یک‌ماه آینده با ابلاغ دستورالعمل، صندوق املاک و مستغلات به مرحله راه‌‌اندازی برسد. به اعتقاد فعالان بازار راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات می‌تواند باعث سرمایه‌گذاری متنوع و تعمیق بازار سرمایه شود و از طرفی هم از سرمایه‌گذاران خرد حمایت کند.
 • رشد بورس به امید «نیما»

  دنیای‌اقتصاد: روز یکشنبه شاخص کل بورس با رشد ۶۴/ ۰درصدی همراه شد. افزایش اختلاف دلار آزاد و نیمایی به بیشترین مقدار از مهر سال گذشته سبب افزایش امید بورس‌بازان به رشد نرخ نیمایی شده است. نرخی که محاسبات اغلب شرکت‌های بورسی به‌ویژه صادراتی‌ها به آن وابسته است و در صورت رشد می‌تواند درآمد این دسته از بنگاه‌های بورسی را تحت تاثیر قرار دهد.
 • نگاه‌‌ها معطوف به انتصابات جدید بورسی

  دنیای‌‌اقتصاد: دیروز بالاخره بعد از ۴ روز، رنگ سبز بر تن شاخص‌کل بورس نشست و شاخص‌کل بورس با رشد ۸ هزار واحدی در پایان معاملات به عدد یک میلیون و ۳۴۳ هزار واحد رسید، اما این رشد چندان برای سهامداران دلنشین نبود و پشت‌پرده آن را گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس دولت سیزده می‌‌دانستند. آنان معتقد بودند چون قرار است سیدابراهیم رئیسی به مناسبت ۱۰۰روزه شدن دولتش با مردم گفت‌وگو کند، شاخص‌کل بورس به لطف شاخص‌‌سازان «سریع و فوری» سبز شده تا رئیس دولت بتواند از عملکرد دولتش در این حوزه دفاع کند. با این حال کاربران فضای‌مجازی تاکید داشتند رشدهای این‌چنینی و یک روزه، آن هم به‌زور سهم‌‌های شاخص‌‌ساز دردی از آنان دوا نمی‌کند.
 • اثر متغیرهای اقتصادی بر بازار سرمایه

  در این ستون ما پرسش‌ها و مشکلات شما را در حوزه بازار سهام و ... با مسوولان، وکلا یا کارشناسان حوزه بازار و سرمایه درمیان می‌گذاریم و پاسخ‌های آنها را به سوالات، مشکلات و دغدغه‌های مطرح‌شده از سمت شما منتشر می‌کنیم.
 • میثم فدایی سرپرست فرابورس شد

  فرارسانه: رئیس هیات‏‏‌مدیره فرابورس ایران از انتخاب میثم فدایی مدیر فعلی نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس به عنوان سرپرست فرابورس خبر داد. محمد جواد سلیمی با اشاره به جلسه‏‏‌ عصر شنبه هیات‏‏‌مدیره فرابورس عنوان کرد: از آنجا که امیر هامونی قرار است از این پس سکان مدیرعاملی بازار متشکل معاملات ارز ایران را بر عهده بگیرد و در سنگر دیگری قبول مسوولیت کند، اعضای هیات‏‏‌مدیره فرابورس با استعفای وی موافقت کردند. به گفته وی به دنبال خروج قریب‌الوقوع هامونی از فرابورس، میثم فدایی با حفظ سمت به عنوان سرپرست این بورس انتخاب شد تا هیات‏‏‌مدیره فرابورس نیز بتواند در فرصت یک‌ماهه پیش رو به بررسی کاندیداها و برنامه‏‏‌های آنها برای تصدی مدیرعاملی فرابورس در کمیته‏‏‌هایی که زیرنظر هیات‏‏‌مدیره برگزار می‌شود بپردازند. سخنگوی هیات‌مدیره فرابورس ایران از انتخاب گزینه نهایی تا یک ماه آینده خبر داد و گفت: طبق دستورالعمل تایید صلاحیت مدیران‌عامل بورس‏‏‌ها و بر اساس برنامه‏‏‌های ارائه شده گزینه نهایی به سازمان بورس و اوراق بهادار معرفی خواهد شد.
 • سکان هدایت بازار متشکل ارزی به هامونی سپرده شد

  سنا: با تصمیم هیات‏‏‌مدیره شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران، امیر هامونی که رئیس هیات‌مدیره این شرکت نیز بود به عنوان مدیرعامل این شرکت انتخاب شد. هامونی از مهرماه ۱۳۹۱ عهده‏‏‌دار مدیرعاملی فرابورس ایران بود و سوابقی همچون مدیریت فرابورس، کارشناس امور بورس‏‏‌ها و بازارها در سازمان بورس و اوراق بهادار، رئیس هیات‏‏‌مدیره شرکت سهامی مدیریت بازار متشکل معاملات ارزی و نایب‌رئیسی هیات‌مدیره شرکت مدیریت فناوری بورس تهران را در رزومه کاری خود دارد. ‎در دوره تصدی هامونی در فرابورس، بازارها و ابزارهای متنوعی به بازار سرمایه معرفی شدند که بسیاری از آنها برای نخستین بار از درگاه فرابورس مسیر نوینی از تامین مالی را به روی سرمایه‌گذاران گشودند. ‎ورود اولین استارت‌آپ به بازار سرمایه نیز در آخرین روزهای مدیریت او بر فرابورس ایران رقم خورد. هامونی در حال اتمام دوره دکترای اقتصاد از دانشگاه تهران است.
 • مدیریت ریسک بنگاه‌‌‌ها در ریسک‌های محیطی، اجتماعی و راهبری

  کتاب «به‌کارگیری مدیریت ریسک بنگاه اقتصادی در ریسک‌های محیطی، اجتماعی و راهبری» توسط انتشارات کیومرث منتشر شده است. این کتاب توسط کمیته سازمان‌های حامی کمیسیون تردوی (COSO) تالیف و از سوی «نظام الدین رحیمیان» و «مهدی یزدان‌‌‌دوست» به زبان فارسی برگردانده شده است. واحدهای اقتصادی، با چشم‌‌‌انداز در حال رشدی از ریسک‌های محیطی، اجتماعی و راهبری نوظهور مواجهند که می‌توانند بر توان سودآوری، موفقیت و حتی بقای آنها تاثیر بگذارند. با توجه به آثار بااهمیت ریسک‌های محیطی، اجتماعی و راهبری، کمیته سازمان‌های حامی کمیسیون تردوی (COSO) و شورای جهانی کسب و کار برای توسعه پایدار (WBCSD) برای تدوین و ارائه چارچوبی در راستای کمک به سازمان‌ها برای شناخت بهتر طیف کاملی از این ریسک‌ها و مدیریت و افشای موثر آنها، مشارکت کرده‌‌‌اند. نتیجه این تلاش، کتاب حاضر با عنوان «به‌کارگیری مدیریت ریسک بنگاه اقتصادی در ریسک‌های محیطی، اجتماعی و راهبری» است که نسخه بروز شده «مدیریت ریسک بنگاه اقتصادی، یکپارچه با راهبرد و عملکرد» است که قبلا در سال ۲۰۱۷، توسط سازمان‌های یاد شده، تدوین و ارائه شده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر