• صنعت خودرو در چند سناریو

  حمید ملکوتی‌خواه کارشناس بازار سرمایه
  با توجه به اینکه شرایط اقتصادی، سیاسی کشور در آستانه تغییرات عمده‌ای قرار دارد و یکی از اثرپذیرترین بخش‌های اقتصادی کشور از این تغییرات، بازار سرمایه کشور است بررسی شرایط گروه‌های مختلف بورسی با توجه به سناریو‌های محتمل می‌تواند به سرمایه‌گذاران دید مناسبی بدهد.
 • شاخص درمانی بورس خسته

  دنیای‌اقتصاد: روز چهارشنبه برای سهامداران با دیگر روزهای هفته متفاوت بود و باز هم خبردرمانی به داد شاخص کل رسید. به این ترتیب در پایان هفته نماگر اصلی تالار شیشه‌ای تحت تاثیر تصویب حمایت‌های ۷+۳ گانه در جلسه سران قوا و رشد برخی نمادهای شاخص‌ساز جامه‌ای سبز به تن کرد، اما نماگر هموزن که نشانگر وضعیت کل بازار بدون در نظر گرفتن وزن بازاری سهام است، نتوانست بر فشار عرضه‌ها غلبه کند و منفی باقی ماند. روز چهارشنبه ‌مانند دفعات قبلی که نماگر بورس تهران پس از شنیدن اخبار جدیدی در خصوص تلاش برای احیای بورس سبز شده بود، پس از افت ۴/ ۳ درصدی در سه روز کاری پیشین، ۴۵/ ۰ درصد رشد کرد، رشدی که البته تنها برخی نمادهای شاخص‌ساز را در بر گرفت و سهامداران گروه‌های کوچک‌تر همچنان با صف فروش دست به گریبانند.
 • افشای اطلاعات با موضوع تغییر تسعیر ارز

  دنیای‌اقتصاد: این روزها در بخش افشای اطلاعات وب‌سایت کدال بیشتر شاهد گزارش‌ گروه‌های بانکی هستیم؛ بعد از ابلاغ مجوز بانک مرکزی مبنی بر تغییر نرخ‌های تسعیر دارایی‌ و بدهی‌های ارزی بانک‌ها برای گزارش‌دهی در صورت‌‌های مالی آنها، برخی از این بانک‌ها در ارتباط با تاثیرات این رویداد بر درآمدهای خود اطلاعیه گروه ب منتشر کردند.
 • فروردین کم‌رمق خودروسازان

  دنیای‌اقتصاد- محمد ارغوان: صنعت خودرو به عنوان یکی از بزرگ‌ترین صنایع فعال در اقتصاد کشور به‌شمار می‌رود و سهام آن نیز در بازار سرمایه مورد معامله قرار می‌گیرد. این صنعت به دلیل دارا بودن پتانسیل ویژه و گسترده بودن زنجیره تامین محصول در برخی کشور‌ها جزو صنایع مادر و استراتژیک به حساب می‌آید و درصد زیادی از ارزش معاملات روزانه را به خود اختصاص می‌دهد. در این گزارش عملکرد شرکت‌های خودرویی‌در فروردین بررسی می‌شود.
 • دارایکم؛ ۸/ ۲ میلیون تومان

  بررسى‌ها حکایت از بازده ۹۴درصدی ارزش خالص دارایی‌های دارایکم و افزایش NAV این صندوق به ۳میلیون و ۸۷۹هزار تومان دارد. ارزش هر واحد دارایکم در بورس تهران به ۲میلیون و ۷۶۰هزار تومان رسیده است.
 • پالایش یکم ۵/ ۳ میلیون تومان

  روز گذشته سبد ۵۰۰ واحدی از پالایش یکم با رشد ۳درصدی نسبت به روز دوشنبه ۳ میلیون و ۵۴۲ هزار تومان معامله شده است. بررسی‌ها حکایت از این دارد که NAV این صندوق به ۳میلیون و ۵۵هزار تومان کاهش یافته است.
 • صف‌آرایی موافقان و مخالفان مصوبات بورسی سران قوا

  دنیای‌اقتصاد: مجادلات کاربران سهامدار فضای مجازی بر سر مصوبات بورسی اخیر جلسه سران قوا همچنان ادامه دارد و ادبیات دو طرف ماجرا (موافقان و مخالفان بسته ۷+۳) هم صراحت بیشتری به خود گرفته است. در مواردی هم افراد سرشناس از اینکه یکدیگر را با ادبیات نامناسب خطاب قرار دهند ابایی ندارند. این موضوع از دید کاربران فضای مجازی دور نمانده و یکی از آنان در توصیف این فضا نوشته:‌ «اختلاف‌نظرها در تحلیل بازار و روش‌های حمایت از اون بین دوستان داره به مرحله تکفیر همدیگه میرسه. دو سه روز اخیر ادبیات عجیبی دیدم.»
 • نجات بورس از راه فرعی؟

  دنیای اقتصاد: عصر روز دوشنبه پیشنهادهای وزارت اقتصاد برای آنچه تقویت و رونق بازار سرمایه خوانده می‌شود به تصویب سران قوا رسید حال سوال این است که آیا بسته «۳+۷» بورسی‌ها می‌تواند راه نجات بازار سرمایه باشد؟ در وهله اول باید توجه داشت احیای بازار سهام نیازمند کنترل انتظارات تورمی و جلوگیری از ورود سرمایه‌های سرگردان به بازارهای طلا و ارز است. در عین حال لازم است از طریق اعمال مالیات سالانه بر املاک، تقاضای غیرمصرفی خرید ملک چه سرمایه‌ای و چه سفته‌بازانه از بازار مسکن به بورس هدایت شود. همزمان با آن بازار سهام نیز نیازمند قاعده‌گذاری برای بازی عادلانه بازیگران آن است. از به حداقل رساندن مداخلات دستوری گرفته تا ایجاد سازوکار قانونی پایدار، استفاده از نظرات کارشناسانه، حذف محدودیت‌ها، مقررات‌زدایی و رفع موانع موجود بر سر راه تامین مالی مولد، تعدیل مقررات مربوط به رفع گره معاملاتی و ارتقا و بهبود دستورالعمل‌های بازارگردانی. سایر مسیرها شاید به مقصد برسد، اما به‌نظر می‌رسد سخت‌، طولانی‌ و پرهزینه‌ باشد.
 • ۷+۳ گره‌ کور بورس را باز می‌کند؟

  دنیای‌اقتصاد: عصر روز دوشنبه پیشنهادهای وزارت اقتصاد برای آنچه تقویت و رونق بازار سرمایه خوانده می‌شود به تصویب شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی رسید و ۷ مورد برای اجرا منتظر تایید نهایی است. برخی از فعالان اقتصادی و تحلیلگران بورسی اما ضمن آنکه این بسته را عامل رونق بازار سهام به ویژه در بلندمدت نمی‌دانند مخالف بخشی از این پیشنهادها نیز بودند و آنها را تورم‌زا می‌دانند. آنان مهم‌ترین مشکل بازار سرمایه را دامنه نوسان می‌دانند و بر این باورند اجرای این مصوبات شاید در کوتاه‌مدت اثر مثبت داشته باشد، اما در بلندمدت اثر گذار نیست و بازار سرمایه را به ریل اصلی خود بازنمی‌گرداند. در حالی که بسیاری از تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه در روزهای اوج بازار نسبت به رشد بی‌ضابطه شاخص کل بورس هشدار می‌دانند، اما گوش شنوایی برای این هشدارها نبود و هیچ عزم و اراده‌ای برای اصلاح زیرساخت‌ها یا وضع مقرراتی برای ورود سهامداران به بازار وجود نداشت.
 • رکود عمیق در بازار سهام

  دنیای‌اقتصاد: در جریان معاملات روز دوشنبه افت قیمت سهام ادامه پیدا کرد و نماگر اصلی سهام با افت ۱۵/ ۱ درصدی که بیشترین افت درصدی از ۱۸ بهمن‌ سال گذشته تاکنون بود، تا محدوده یک میلیون و ۱۶۷ هزار واحد عقب نشست. کاهش انتظارات تورمی در بازار‌ها و افت نرخ دلار از یکسو و تداوم نااطمینانی از سرنوشت آتی بازار از سوی دیگر سبب شده تا خریدار چندانی در بازار سهام مشاهده نشود. در این میان قفل شدن نقدینگی در صف‌های فروش نیز سبب شده تا شاهد کاهش محسوس ارزش دادوستد سهام باشیم.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر