• عیار دو مدل حمایت بورسی

  دنیای‌اقتصاد- محمدامین خدابخش: بازار سهام پس از ابرنوسان‌های سال گذشته، تازه به مسیر صعودی بازگشته بود که دوباره شرایط تغییر کرد و با ورود به فاز اصلاحی، حالا روزهای کم‌رمقی را سپری می‌کند. شرایطی که سبب شده تا مجددا واژه «حمایت» از بازار در صدر درخواست‌ فعالان بورسی قرار گیرد. حمایت از بورس را به‌طور کلی می‌توان در دو مدل جای داد. نوع رایج حمایت از بورس که البته طی سال‌های اخیر بارها آزموده شده است، تزریق پول، تعریف معاملات دستوری برای حقوقی‌ها و کاهش نرخ بهره برای افزایش جذابیت بورس است. روشی که درس خود را در سال‌های اخیر به ویژه در ابرنوسان۹۹ پس داده است. خبرگان بورسی اما حمایت را به شکلی دیگر معنا می‌کنند. آنها معتقدند سیاستگذار با پول‌پاشی و دستکاری متغیرهای اثرگذار نمی‌تواند سرمایه‌گذاران یک بازار را مورد حمایت خود قرار دهد، بلکه حذف دامنه نوسان، رفع قیمت‌گذاری دستوری، تنوع بخشی به جعبه ابزار بورس و امثال آن است که می‌تواند واژه حمایت از بازار سهام را معنا کند.
 • حمایت از نگاه کارشناسان بورس

  دنیای‌اقتصاد: پس چرا دولت از بورس حمایت نمی‌‌‌کند؟ مگر وعده نداده بودند که بورس رونق می‌گیرد؟ حقوقی‌‌‌ها به فکر منافع خودشان هستند. فقط ما سهامداران خرد هستیم که ضرر می‌‌‌کنیم. کسی به فکر ما نیست و چیزهایی از این دست، بخشی از گله‌ و شکایت‌‌‌های سهامداران خرد است.
 • بورس و بنزین!

  دنیای‌اقتصاد: خبر عدم‌ارائه بنزین دولتی در جایگاه‌‌‌‌‌‌های سوخت به دلیل آنچه در ابتدا حمله سایبری و بعدا مشکل نرم‌‌‌افزاری اعلام شد پربحث‌‌‌ترین خبر دیروز چه در فضای مجازی و چه در کوچه‌‌‌وخیابان بود. بورسی‌‌‌های فضای مجازی هم دیروز در این باره نوشتند. در لابه‌‌‌لای تحلیل‌‌‌ها، کنایه‌‌‌ها و اطلاع‌‌‌رسانی‌‌‌هایی که در این باره می‌شد یکی از سهامداران در واکنش به هک سامانه‌‌‌های جایگاه‌‌‌های سوخت نوشت: «تازه بقیه مردم ایران دارن متوجه میشن سهامدارا چی می‌کشن از اختلال هسته معاملات که اختلال سامانه‌‌‌ها چه خسارتی می‌‌‌تونه بزنه! چند ساعت سامانه سوخت قطع شد آمپر همه زد بالا!»
 • خروج لاک‌پشتی بورس از مدار نوسانی

  حمیدرضا فاروقی کارشناس بازار سرمایه
  بازار در شرایط نابسامانی به سر می‌برد و این وضعیت در هفته‌های اخیر به مراتب بدتر شده است. اما با توجه به گزارش‌های میان‌دوره‌ای و فصلی برخی شرکت‌ها همچنان می‌توان به آینده معاملات در برخی نمادها امیدوار بود. همان‌طور که مشاهده کردیم تمام شرکت‌های بورسی گزارش عملکرد ۶ ماهه خود را بر روی کدال منتشر کردند. با توجه به قیمت‌های درج شده در تابلوی معاملات برخی از سهام در محدوده‌های فعلی به ارزندگی قیمت رسیدند از این رو به نظر نمی‌رسد با کاهش قیمت بیشتری نسبت به سطوح فعلی مواجه شوند.
 • تداوم روزهای کم‌‌رمق بازار سهام

  دنیای‌اقتصاد: دیروز شاخص‌‌کل بورس اوراق بهادار تهران به همت بزرگان بازار سهام ۰۲/ ۰درصد مثبت شد. معاملات روز سه‌‌شنبه در حالی کلید خود که در ۱۰ دقیقه ابتدایی شروع بازار شاهد افت ۲۵۰۰ واحدی نماگر اصلی بودیم. هرچند در ادامه جریان معاملاتی متقاضیان توانستند بر عرضه‌‌کنندگان سهام غلبه کنند اما با در‌‌نظر‌گرفتن کلیت بازار متوجه شرایط نابسامان اغلب شرکت‌ها خواهیم شد. شاخص‌کل که به مدد اثر‌‌‌گذاری لیدر‌‌های کامودیتی‌محور ۳۳۶واحد نسبت به روز ماقبل معاملاتی رشد پیدا کرد در پایان داد و ستد‌‌های روز سه‌‌شنبه در رقم ۳۸۴/ ۱ میلیون واحدی تثبیت شد.
 • ریز نمرات تابستانی منتخبان بورس

  دنیای‌اقتصاد: سرانجام، گزارش عملکرد نیم‌سال اول بنگاه‌های بورسی روی کدال نشست. این گزارش‌ها اما آن‌گونه که باید انتظار سهامداران را برآورده نکرد. هرچند برخی از شرکت‌های بزرگ کالایی، گزارش‌های فراتر از انتظار روانه کدال کردند، اما بخشی از شرکت‌ها ضعیف‌ ظاهر شدند. کارنامه تابستانه ناشران بورسی و وضعیت آنها از منظر متغیرهای اثرگذار بررسی شده است.
 • نسخه برد- برد بانک و بورس

  دنیای‌اقتصاد – محمد‌امین خدابخش: بازارهای پول و سرمایه در طول سال‌های اخیر از عدم هماهنگی رنج برده‌اند؛ تا جایی که این دو رکن مهم اقتصادی که هدفی مشترک دارند از منظر فعالان خود به رقبای جدی یکدیگر تبدیل شده‌اند. این در حالی است که به گفته کارشناسان و خبرگان اقتصادی، دو بازار پول و سرمایه می‌توانند با حمایت از یکدیگر بر کارآیی اقتصاد کشور بیفزایند. برای نیل به این هدف توجه به نکاتی همچون راه‌اندازی بازار معاملاتی ارزی به شکل نقد و مشتقه، ارتقای حاکمیت شرکتی در بانک‌ها، تاسیس etfهای ارزی و لزوم نگاه کلان و مشترک در تصمیم‌گیری‌ها ضرورت دارد.
 • دولت بر لبه تیغ تیز انتقادها

  دنیای‌اقتصاد: «بورس، نرخ و دامنه نوسان را نمی‌توان دستوری اداره کرد»، «مهم‌ترین عامل اعتماد مردم به بورس، ثبات این بازار است»، «مساله بورس یکی از دغدغه‌‌‌های جدی ما است»، «از کارهای جدی و محوری این است که بورس را برای مردم اطمینان‌بخش کنیم‌‌‌»؛ این‌‌‌ وعده‌‌‌ها برای امروز و دیروز نیست. وعده‌‌‌های خردادماه است. وعده‌‌‌های ابراهیم رئیسی است که در آن زمان کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری بود و حالا سکان‌‌‌دار دولت سیزدهم است. این وعده‌‌‌ها دیروز اما نقش بهانه‌هایی را برای تاختن به دولت سیزدهم ایفا می‌کردند. از صبح دیروز در یکی دو کانال تلگرام، فیلمی از صحبت‌‌‌های ابراهیم رئیسی در یک گفت‌‌‌وگوی خبری در صداوسیما منتشر شد.
 • صدای سهامدار

  روزنامه «دنیای‌اقتصاد» مشکل سهامداران خرد را در بازار سرمایه در این ستون پوشش می‌دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید، می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلی در این حوزه از طریق واتس‌‌‌اپ یا پیامک برای ستون «صدای سهامدار» به شماره ۰۹۱۰۰۸۹۷۲۴۴پیام بفرستید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیری خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که از چاپ نظرات حاوی توهین معذوریم. درج پیام مخاطبان صرفا انعکاس نظرات است و به معنای موافقت با آن نیست.
 • آیا افزایش سود بانکی، تهدید مهمی برای بازار سرمایه محسوب می‌شود؟

  محمدمهدی مومن‌زاده، کارشناس بازار سهام در گفت‌وگویی با «سنا» گفت: یکی از دغدغه‌های مهم این روزهای اهالی بازار سرمایه حول محور رشد نرخ سود بانکی می‌چرخد؛ به‌عبارتی زمزمه‌های افزایش نرخ بهره یا نرخ سود از دلایلی است که بین سهامداران هراس ایجاد کرده و نسبت به آن شتابزده اقدام به تصمیم‌گیری کردند. موضوع مهمی که باید مورد توجه سهامداران حقیقی و حقوقی بازار سرمایه قرار گیرد مساله شدت اثر‌گذاری تغییرات نرخ بهره بر بازار سرمایه است. براساس مبانی نظری، افزایش نرخ بهره از طریق افزایش جذابیت نسبی ابزارهای درآمد ثابت منجر به کاهش تمایل سرمایه‌‌گذاران به گزینه‌های ریسکی نظیر سهام خواهد شد و این موضوع منجر به حرکت منابع در بین بازارها به نفع ابزارهای درآمد ثابت نظیر اوراق و سپرده خواهد شد.
 • سومین شکست بورس از مرز ۴/ ۱

  دنیای‌اقتصاد: شاخص‌‌کل بورس اوراق بهادار تهران پس از ۶ روز نوسان در ابرکانال ۴/ ۱میلیون واحدی مجددا به محدوده ۳/ ۱میلیون واحدی عقب‌‌نشینی کرد. این سومین‌بار در حدود دو‌ماه گذشته است که شاهد شکست این محدوده حساس هستیم. در جدال بین متقاضیان و عرضه‌‌کنندگان دیروز بازار سهام، فروشندگان همچنان تعیین‌کننده مسیر جریان داد و ستد‌‌ها بودند به‌نحوی‌که در پی تشدید عرضه‌ها ۶۸/ ۱درصد از ارتفاع نماگر اصلی بورس تهران کاسته شد. بدین ترتیب در مجموع طی دو روز کاری نخستین هفته معاملاتی آبان‌‌ماه شاخص‌کل بورس تهران با افت ۶/ ۳‌درصدی مواجه شده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر