آرشیو روزنامه شماره ۴۹۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۹۸۷

 • ارزش بورس چند سکه طلا؟

  دنیای‌اقتصاد: ارزش کل بورس معادل قیمت چند سکه است؟ هرچند اخیرا نرخ سکه به دلار وابسته‌تر شده، اما چون سیاست‌گذار کمتر در آن مداخله می‌کند، به‌تازگی در تحلیل وضع بورس مورد توجه برخی محافل قرار گرفته است. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد ارزش کل بازار سهام، شامل بورس و فرابورس که در اوج خود، ۱۹ مردادماه، به ۸۸۷ میلیون سکه تمام رسیده بود، در حال حاضر ۵۸۲ میلیون سکه برآورد می‌شود. این متغیر در ۱۸ شهریورماه یعنی تنها یک ماه پس از آغاز روند اصلاح بورس، به سقف قبلی در سال ۹۲ رسید.
 • مهم‌ترین ریسک بورس

  دنیای اقتصاد- محمدامین خدابخش: در یک ماه گذشته که جهت قیمت‌ها در بازار سرمایه معکوس شد و بسیاری از نمادهای موجود در این بازار بیش از نیمی از بهای خود را از دست دادند، اما و اگرها درخصوص دلایل این ریزش افزایش پیدا کرد و اظهار نظرهای متناقضی درخصوص رابطه بازار سرمایه با تورم منتشر شد. در این میان آنچه کمتر مورد توجه قرار گرفت اهمیت کارکردهای بازار سرمایه به‌عنوان بخشی مهم در توسعه اقتصادی کشور است که تغییرات و عوامل اثرگذار بر اجزای آن می‌تواند تا سال‌ها جهت رشد و توسعه اقتصاد در ایران را دگرگون کند.
 • چهارشنبه سبز بورس با سوخت حقیقی‌ها

  دنیای اقتصاد: آخرین روز معاملاتی در بورس تهران با شروعی خیره‌کننده و ‌پایانی متعادل همراه شد. موضوع از این قرار بود که در یک ساعت ابتدایی معاملات، شاخص بورس با رشدی خیره کننده در حال رسیدن به رشد ۳ درصدی بود که حقوقی‌ها با عرضه آبشاری از این جهش جلوگیری کردند. فعالان بازار ‌علت عرضه توسط حقوقی‌ها را متعادل کردن بازار و ترجیح مسوولان بورس برای جلوگیری از رشد شارپی که تا پیش از این بازار تجربه کرده است، می‌دانند. دیروز ۸۱ درصد ارزش معاملات مربوط به خرید حقیقی‌ها بود. از مجموع ۱۹هزار و ۱۴۰ میلیارد تومان کل ارزش معاملات ۱۵هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان مربوط به خرید حقیقی‌ها بوده است. در مقابل حقوقی‌ها با در اختیار گرفتن ۸۰ درصد از حجم فروش، دیروز نشان دادند قرار نیست حمایتی از بازار انجام دهند.
 • طیف انتفاعی ارز تک نرخی

  هادی سلگی: تک نرخی کردن ارز روی گروه‌های بورسی اثرات متفاوتی خواهد داشت. به‌طور کل می‌توان این شرکت‌ها را از نظر انتفاع روی یک طیف قرار داد؛ آنهایی که دارای دو ویژگی فروش خارجی (صادراتی) و مواد اولیه داخلی هستند که بیشترین سود را می‌برند و آنهایی که برعکس آن فروش داخلی دارند و از مواد اولیه خارجی استفاده می‌کنند این گروه در کوتاه مدت از این سیاست زیان خواهند دید.
 • سرمایه ۳۸۶ هزار میلیارد تومانی ۳۰ شرکت استانی

  دنیای اقتصاد- مسعود کریمی: سهامداران سهام عدالت که مدیریت غیر مستقیم را برای سبد سرمایه‌گذاری خود انتخاب کردند اکنون در غالب ۳۰ شرکت استانی قرار گرفته‌اند. شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در بازار دوم بورس تهران پذیرش شدند پرتفوی آنها متشکل از ۳۶ شرکت بورسی است که مشمول واگذاری بودند.به گفته مدیران بورسی ۲۳ شرکت درج و ۳ شرکت استانی خراسان جنوبی،‌ قم و خراسان شمالی قابلیت معامله در بورس تهران را پیدا کرده‌اند. مابقی شرکت‌ها نیز در صورت ثبت افزایش سرمایه و ارائه صورت‌های مالی حسابرسی شده پس از پذیرش، مورد بازگشایی نماد معاملاتی در شرکت بورس اوراق بهادار تهران قرار می‌گیرند.
 • سه عرضه اولیه‌ای که کمترین خریدار را داشتند

  دنیای‌اقتصاد - امیرعباس کلهر: خیلی‌ها می‌گویند امسال سال متفاوتی برای بورس ایران بوده است. یکی از ملاک‌های این افراد که معتقدند تغییر و تحولاتی جدی در بورس ایران رخ داده که در آینده این حوزه تاثیرگذار است، عرضه‌های اولیه است. شاید شما هم در جمع‌های مختلف، گروه‌های تلگرام یا شبکه‌های اجتماعی اخبار عرضه‌های اولیه را شنیده باشید. عرضه‌هایی که پشت سر هم در صف قرار می‌گرفتند تا در بورس عرضه شود. در چنین وضعیتی که تعداد عرضه‌های اولیه زیاد است، یکی از سوال‌های همیشگی این است که کدام عرضه اولیه بیشترین یا کمترین میزان خریدار را داشته است؟ در این ستون سراغ سه سهامی رفته‌ایم که در زمان عرضه کمترین خریدار را داشته‌اند و سعی کرده‌ایم چرایی این موضوع را بررسی کنیم.
 • اصلاح مصوبه افزایش سهم شناور آزاد شرکت‌های تابعه دولتی

  هیات ‌وزیران با هدف تامین نظر هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، مصوبه افزایش سهم شناور آزاد شرکت‌های تابع دستگاه‌های اجرایی در بورس را اصلاح کرد.
 • شنبه و یکشنبه چه بر سر بازار می‌آید؟

  دنیای‌اقتصاد: «شنبه و یکشنبه روز پیروزی ملت ایران است»؛ این جمله‌ای بود که دیروز از قول رئیس دولت منتشر شد و دستمایه‌ای برای اظهارات کاربران در فضای مجازی شد، از کاربران سیاسی و اجتماعی‌نویس تا کاربران بورسی. همه آنان به‌اتفاق یاد وعده «گشایش اقتصادی» دولت افتادند که بلافاصله بعد از این وعده قیمت ارز و طلا ترمز برید و نجومی بالا رفت و در مقابل شاخص کل بورس در سرازیری سقوط قرار گرفت. از این رو کاربران در فضای مجازی شروع به نوشتن مطلب کردند.
 • صدای سهامدار - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷

  روزنامه «دنیاى‌اقتصاد» مشکل سهامداران خرد در بازار سرمایه را در این ستون پوشش مى‌دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید، می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلى در این حوزه از طریق واتس‌اپ یا پیامک برای ستون «صدای سهامدار» به شماره ۰۹۱۰۰۸۹۷۲۴۴پیام بفرستید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیرى خواهد شد. ذکر این نکته ضرورى است که از چاپ نظرات حاوى توهین معذوریم.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر