آرشیو روزنامه شماره ۴۹۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۹۷۵

 • «دارا» و «پالایش» روی صندلی داغ

  دنیای اقتصاد-حبیب آرین: چندی پیش صندوق واسطه‌گری مالی یکم با نماد دارایکم در بورس عرضه شد و نقش مهمی در بازار سرمایه پیدا کرد. عرضه‌های دولتی با فراز و نشیب زیادی همراه بود تا نوبت به پالایشی یکم رسید. صندوقی که چند روز پیش عرضه شد و همچنان فرصت خرید آن برای سهامداران وجود دارد. این دو صندوق نیز مانند دیگر نماد‌های بازار سرمایه تحت تاثیر اصلاح‌های قدرتمند روز‌های اخیر قرار گرفته‌اند و حال باید دید این‌دو تا چه میزان جذابیت دارند و وابستگی آنها به دولت تا چه میزان روی آنها اثر گذار خواهد بود.
 • بورس؛ از دخالت دولتی تا حمایت دستوری

  دنیای اقتصاد: حمایت‌ها از بورس ادامه دارد، اما نه آن حمایتی که بازار تشنه آن است. برگزاری جلسات متعدد با حضور تعداد زیادی از مدیران ارشد حقوقی با مسوولان بورس درحالی در روزهای گذشته رخ داد که هدف اصلی از این جلسات جمع‌آوری صفوف فروش سهام با پول پاشی است. کارشناسان این سبک از حمایت را نه تنها موقتی می‌دانند، بلکه چنین حمایتی را خلاف ذات بازار سرمایه عنوان می‌کنند.
 • اثر نوسان بورس بر تورم

  دنیای اقتصاد - محمدامین خدابخش: آیا واقعا آنچنان‌که بسیاری از اقتصاددانان می‌گویند رشد سریع قیمت سهام آن‌طور که تا میانه مردادماه سال‌جاری شاهد بودیم، می‌تواند به افزایش تورم در سایر دارایی‌ها به‌خصوص کالاهای مصرفی منجر شود؟ اگر اینطور است پس چرا با افت قیمت‌ها در بازار سرمایه طی هفته‌های اخیر سیر تورم نزولی نشده و برای مثال در دارایی‌هایی نظیر مسکن به گواه آمار ارائه‌شده از سوی بانک مرکزی شاهد افزایش ۱۰ درصدی قیمت بوده‌ایم؟ اگر رشد قیمت ارز در سال‌های گذشته موتور محرکه بازار سرمایه برای صعود بهای سهام بوده است، پس چگونه ممکن است که با افزایش قیمت دلار طی هفته‌های اخیر قیمت سهام همچنان کاهش می‌یابد؟
 • تبخیر ۱۳۱ میلیارد دلار از ارزش بورس

  دنیای اقتصاد: معاملات بازار سهام در آخرین روز کاری در مدار منفی پیگیری شد و شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز گذشته ۵۲ هزار و ۹۰۲ واحد (معادل ۱/ ۳ درصد) ریزش کرد.
 • راهکار بازگشت تعادل به بورس

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران با افت بیش از ۳درصدی طی معاملات آخرین روز کاری هفته برای دومین روز متوالی قرمزپوش شد. در این میان اما ارزش معاملات خرد سهام با کاهش ۵۰ درصدی نسبت به میانگین روزانه این متغیر در سال جاری مواجه شده است. این مهم جایی اهمیت پیدا می‌کند که بررسی‌ها نشان می‌دهد ورود پول‌های جدید به گردونه معاملات سهام یکی از مهم‌ترین دلایل رشد پرشتاب شاخص سهام در یک سال اخیر است. از این رو کاهش دادوستد سهام شاید یکی از مهم‌ترین موانع بازگشت این نماگر به مسیر صعودی محسوب شود. در این میان دستکاری در فرآیند بازار با حمایت‌های دستوری حقوقی‌ها و پابرجا بودن محدودیت دامنه نوسان مانع رسیدن بازار به تعادل شده است.
 • پیش به سوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری

  دنیای اقتصاد: در روزهایی که بازار سرمایه در تلاطم به‌سر می‌برد و هر روز به یک رنگ در می‌آید، استخوان خرد کرده‌های بازار و باتجربه‌ها سعی دارند با نصیحت راه و روش سرمایه‌داری را به مبتدیان که این روزها سردرگم شده‌اند، بیاموزند.
 • صدای سهامدار - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳

  روزنامه «دنیای اقتصاد» مشکل سهامداران خرد در بازار سرمایه را در این ستون پوشش می‌دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلی در این حوزه از طریق واتس‌اپ یا پیامک برای ستون «صدای سهامدار» به شماره ۰۹۱۰۰۸۹۷۲۴۴ پیام بفرستید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیری خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که از چاپ نظرات حاوی توهین معذوریم.
 • چه صندوقی مناسب خرید است؟

  دنیای اقتصاد -محمد ارغوان: در روزهایی که بازار سرمایه اوضاع نابسامانی را سپری می‌کند و شاخص کل بورس و قیمت سهام روزبه‌روز کاهش می‌یابد و سهامدارانی که به‌صورت مستقیم در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند نیز متحمل زیان‌های هنگفتی شده‌اند، صندوق‌های سرمایه‌گذاری عملکرد نسبتا مناسبی از خود ثبت کرده‌اند.
 • بازدید رئیس مجلس از پالایشگاه گاز بیدبلند

  گروه شرکت‌ها: رئیس مجلس شورای اسلامی از پالایشگاه گاز بید بلند خلیج فارس در بهبهان بازدید کرد.
 • عرضه‌ ۷۰ درصدی محصولات پتروشیمی به بورس

  گروه شرکت‌ها: مدیربازرگانی داخلی شرکت تجارت صنعت خلیج فارس گفت:چهار شرکت زیر مجموعه هلدینگ خلیج فارس سهم ۷۰ درصدی در عرضه محصول به بورس انرژی دارند.
 • انتشار اوراق بدهی پارسان

  گروه شرکت‌ها: شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان به میزان ۱۰ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی منتشر می‌کند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر