آرشیو روزنامه شماره ۴۹۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۹۵۴

 • شناسه تازه برای سبدها

  سیمین سعیدی: اطلاعیه آغاز دوره معاملاتی قراردادهای آتی شاخص در حالی روی سایت سازمان بورس قرار گرفته است که این قراردادها از ۱۹مرداد تا اسفند ۱۳۹۹ قابل معامله هستند. اگرچه این ابزار پیش از این نیز وجود داشته اما دوره معاملاتی قرار داد آتی سبد سهام روی شاخص ۳۰ شرکت بزرگ اقدامی است که می‌تواند به توسعه ابزار‌های مالی در بازار سرمایه منجر شود.
 • سلطنت برند‌های داخلی

  بهنام علیزاده تحلیلگر بازار سرمایه
  دنیای‌اقتصاد: با توجه به وضعیت اقتصادی کشور در زمان تحریم و آینده مبهم نفت در اقتصاد جهانی، لزوم توجه به صنایع غیرنفتی بیش از گذشته احساس می‌شود. می‌توان گفت آینده اقتصاد کشور ما در گرو توجه به این صنایع است.
 • برند سرخابی‌ها ۶۰۰ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شد

  دنیای اقتصاد- پروانه کُبره: این چندمین بار است که وزیر ورزش و جوانان بر طبل واگذاری دو تیم محبوب تهرانی می‌کوبد. به گفته او تمام سهام باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس به مردم می‌رسد و دولت هیچ سهمی را از این دو باشگاه برای خود نگه نمی‌دارد. دیدگاه وزیر ورزش در حالی مطرح می‌شود که حرف و حدیث در مورد واگذاری دو تیم پرطرفدار پایتخت بالا گرفته؛ چند سال است که بحث واگذاری استقلال و پرسپولیس و عرضه آنها در بورس تهران مطرح است اما مشکلات به وجود آمده مانع از تحقق این هدف شده اگرچه رئیس‌جمهوری و هیات دولت نیز بارها بر خصوصی شدن دو باشگاه تاکید کرده‌اند.
 • روز ۶ میلیونی بورس تهران

  دنیای اقتصاد: پرونده بورس تهران در نیمه نخست تابستان با ثبت رشد ۶۰ درصدی شاخص کل بسته شد و این نماگر بر فراز سوپرکانال دو میلیون واحد ایستاد. سهامداران در این مدت میانگین روزانه ۴/ ۱ درصد سود به خانه بردند. ضمن آنکه شاهد افزایش ۸۷ میلیارد دلاری ارزش کل بازار بودیم و بیش از ۵۶ هزار و ۷۴۰ میلیارد تومان پول حقیقی جذب سهام شد. در عین حال طی آخرین روز کاری با ثبت رکوردی جدید در جریان عرضه‌های اولیه، شاهد مشارکت بیش از ۶ میلیون نفری در بورس تهران بودیم.
 • تقویت موتور تامین مالی بورس

  دنیای اقتصاد: دو فوریت لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی از محل صرف سهام دیروز به تصویب نمایندگان مجلس رسید.
 • «وتجارت» به سود رسید

  گروه شرکت‌ها: مجمع عمومی عادی سالانه بانک تجارت برای تصویب عملکرد سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۸ با حضور اکثریت صاحبان سهام برگزار شد. سهامداران بانک تجارت با شرکت در مجمع عمومی عادی سالانه این بانک به ریاست رزازان، رئیس هیات مدیره بانک تجارت، مهر تایید بر عملکرد مالی این بانک در سال ۱۳۹۸ زدند. در این مجمع که راس ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه پانزدهم مردادماه در محل هتل انقلاب برگزار شد، رضا دولت‌آبادی، مدیرعامل بانک تجارت گزارش مبسوطی از اقدامات این بانک در سال ۱۳۹۸ ارائه کرد.
 • روز ۶ میلیونی بورس تهران

  دنیای اقتصاد: در حالی آخرین یافته‌های «دنیای اقتصاد» حکایت از مشارکت فعال ۹۰۰ هزار نفری در عرضه‌های اولیه سهام داشت که طی معاملات روز چهارشنبه، بازار سهام میزبان عرضه اولیه دو شرکت جدید بود. عرضه‌هایی که رکورد مشارکت را جابه‌جا کردند و شاهد حضور فعال حدود ۵/ ۵ میلیون نفری سهامداران بودند. در این میان بررسی‌ها نشان می‌دهد حدود ۲۰۰ هزار فعال بورسی در عرضه‌های اولیه نیز مشارکت می‌کنند.
 • ضرورت تقویت قوانین، ابزار‌ها و نهاد‌های بازار‌ سرمایه

  سعیده هوشمند تحلیلگر بازار سرمایه
  صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از مهم‌ترین ساز و کار‌های سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هستند که با ایفای نقش واسطه مالی، سرمایه‌گذاری افراد غیر حرفه‌ای را از حالت مستقیم به حالت غیر مستقیم تبدیل می‌کنند و از این رهگذر، مزایای متعددی برای بازار سرمایه و سرمایه‌گذار فراهم می‌آورند. در سال‌های اخیر خوشبختانه جایگاه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در حال تقویت است، به گونه‌ای‌که هم اکنون بیش از ۱۰درصد از نقدینگی کل کشور در انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک سرمایه‌گذاری شده است. عملکرد موفق نهاد‌های مالی به ویژه صندوق‌های سرمایه‌گذاری که نقش اساسی در سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس و هدایت پس‌انداز‌های خرد و متوسط جامعه دارند می‌تواند نقش بسزایی در رشد اقتصادی داشته باشد. زیرا دستیابی به رشد بلندمدت و مداوم اقتصادی نیازمند تجهیز و تخصیص بهینه منابع در سطح اقتصاد است. از سوی دیگر جلب اعتماد سرمایه‌گذاران خرد به مشارکت در بازار سرمایه از طریق این نهاد‌ها به شدت بستگی به روند ریسک و بازدهی این قبیل نهاد‌های مالی دارد.
 • صندوق سرمایه‌گذاری مختلط ابزار کاهش ریسک

  دنیای اقتصاد -محمد ارغوان: طی ماه‌های اخیر، ورود بیش از ۳ میلیون کد بورسی جدید به بازار سرمایه منجر به رشد چشمگیر شاخص شده است و یکی از طلایی‌ترین دوران بورس را رقم زده است. مواجهه عامه مردم با سرمایه‌گذاری سبب شده است نیاز به آموزش و سرمایه‌گذاری حرفه‌ای بیش از پیش اهمیت خود را نشان دهد. بسیاری از کارشناسان حوزه بازار سرمایه به تازه‌واردان توصیه می‌کنند از ورود مستقیم به معاملات سهام خودداری کنند و برای بهره‌بردن از فرصت بالقوه سرمایه‌گذاری در بازار بورس، از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری اقدام کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری به سه دسته تقسیم می‌شوند: صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط.
 • هم‌اندیشی برای وضعیت هسته معاملات

  دنیای اقتصاد: روز گذشته اکثر توییت‌‌های کاربران درباره حادثه انفجار در بیروت بود. حتی افرادی که خیلی اخبار روز را دنبال نمی‌کنند و فقط درباره بازار‌ها و بورس مطالبی در صفحه‌ خود منتشر می‌کنند هم روز گذشته یا سکوت کرده بودند یا درباره بیروت نوشته بودند. با این حال هشتگ هسته معاملات و شستا جزو هشتگ‌های پرکاربرد در میان کاربران فعال در بازار سرمایه بود. چندتایی از توییت‌های پر بازدید و پر بحث را اینجا مرور می‌کنیم.
 • صدای سهامدار - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶

  روزنامه «دنیاى‌اقتصاد» مشکل سهامداران خرد را در این ستون پوشش مى‌دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید، می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلى در این حوزه از طریق واتس‌اپ یا پیامک برای ستون «صدای سهامدار» به شماره ۰۹۱۰۰۸۹۷۲۴۴پیام بفرستید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیرى خواهد شد. ذکر این نکته ضرورى است که از چاپ نظرات حاوى توهین معذوریم.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر