آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۹۲۳

 • دورخیز برای تقویت کفه‌ عرضه‌ سهام

  در شرایطی که بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار سرمایه،‌ توسعه پایدار بازار سرمایه را در گرو تداوم عرضه‌های‌های اولیه می‌بینند، اتاق ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار بر سر ایجاد یک پنجره واحد به تفاهم رسیدند؛ پنجره‌ای که قرار است مسیر ورود شرکت‌های وابسته به بخش خصوصی را به بازار سرمایه تسهیل کند. بر همین اساس روز گذشته فعالان اتاق بازرگانی میزبان حسن قالیباف‌اصل رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد بودند.
 • نیمه خالی بورس

  دنیای اقتصاد-آرزو ترکتاز: «شاخص بورس رکورد زد»، «بی‌سابقه‌ترین ورود نقدینگی به بورس» و «شاخص به یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد رسید» اینها بخشی از عناوین و تیترهایی است که در ماه‌های اخیر در سایت‌ها و صفحات روزنامه‌ها زیاد دیده می‌شود، تیترهایی که پس از هر بار انتشار این وسوسه‌ را در ذهن برخی اهالی رسانه ایجاد می‌کند که آیا قیمت سهام شرکت‌ها از ارزش ذاتی‌شان دور نشده‌اند؟ به باور کارشناسان، در ماه‌های آینده دولت است که انتخاب می‌کند، آیا بازار سرمایه می‌تواند همچنان جذاب بماند؟ و آیا نقدینگی بازهم به این بازار روانه می‌شود؟
 • عبور بورس از مرز ۵ / ۱ میلیون

  دنیای اقتصاد: در شرایطی که بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد در ۱۰۰ روز نخست امسال، در ۱۰ روز معاملاتی، ارزش روزانه مبادلات سهام از یک میلیارد دلار فراتر رفته است، دیروز شاخص کل قیمت سهام از مرز روانی ۵/ ۱ میلیون واحد گذر کرد. در این روز، در عین حال، بیشترین رشد مقداری این نماگر در تاریخ فعالیت بازار سهام ثبت شد. بورس تهران که سال پررونقی را پشت‌سر گذاشته است، پس از رسیدن به هر مرز روانی یا تکنیکال، چند روزی در همان محدوده نوسان‌ کرده و دوباره به صعود خود ادامه داده است. حاصل رشد بورس در ۱۰۰ روز گذشته، ثبت میانگین بازده ۲۰۲ درصدی بوده است. روند رشد بورس چنان پرشتاب بوده که به باور برخی کارشناسان قیمت سهام برخی شرکت‌ها از ارزش ذاتی خود فاصله گرفته‌ است. به‌نظر می‌رسد صاحبان نقدینگی بدون توجه به عوامل بنیادی و حتی تکنیکال فقط روند صعودی بعدی را دنبال می‌کنند. برخی کارشناسان که با «دنیای‌اقتصاد» گفت‌وگو کرده‌اند، می‌گویند ۶۰ درصد بازار از ارزش واقعی و ارزندگی دور شده است و باید نسبت قیمت به درآمد (P/ E) در ارزش‌گذاری سهام مدنظر قرار گیرد. در این شرایط کارشناسان پیشنهاد می‌کنند برای متعادل شدن بازار، سهام شناور آزاد شرکت‌های موجود روی تابلو و تعداد عرضه‌های اولیه سهام با هدف عمق‌دهی به بازار افزایش یابد.
 • آغاز اولین تعمیرات اساسی شرکت پالایش نفت تهران در سال ۹۹

  گروه شرکت‌ها: تعمیرات اساسی واحدهای آیزوماکس و هیدروژن شمالی شرکت پالایش نفت تهران به مدت ۲۸ روز کاری با رعایت کلیه موازین بهداشتی و ایمنی از ۱۵ تیرماه آغاز خواهد شد.
 • الگوی جهانی مرزهای روانی

  حسام حسینی کارشناس بازار سهام
  بررسی واکنش سهامداران به مرزهای روانی شاخص در بورس‌های دنیا چندان شواهد محکمی ندارد، به این منظور بهتر است به حباب‌های تاریخی بورس‌های دنیا نگاهی بیندازیم. سقف‌های جدی بورس آمریکا در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۷ و ۲۰۱۹ به ترتیب روی نقاط ۱۵۵۰ و ۱۵۸۰ و ۳۳۹۰ واحدی شاخص S&P رقم خورده‌اند. با توجه به اینکه اگر اجماع کلی روی یک عدد روانی برای پایان شاخص وجود داشته باشد، قطعا نباید اعداد روانی لمس شوند زیرا عده زیادی با علم به این موضوع با هدف شناسایی سود اقدام به فروش می‌کنند.
 • «آریا» ۸۷۴ تومان سود به هر سهم داد

  گروه شرکت‌ها: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت پلیمر آریاساسول تقسیم ۸۷۴ تومان سود برای هر سهم را تصویب کرد. در این مجمع که با حضور اکثریت سهامداران شرکت برگزار شد، امیرحسین بحرینی، مدیرعامل آریا با تشریح فعالیت‌های شرکت و برنامه‌های آینده، رشد ۵۲ درصدی فروش، رشد ۴۱ درصدی سود عملیاتی در مقایسه با سال قبل، شکستن رکورد تاریخی تولید واحدهای پلی‌اتیلنی ۳۰۰ هزار تنی کشور با تولید ۳۸۶ هزار تن پلی‌اتیلن سنگین و متوسط و ۳۷۰ هزار تن پلی‌اتیلن سبک را از مهم‌ترین دستاوردهای شرکت معرفی کرد.
 • «بورس مسکن» سوژه روز شد

  دنیای اقتصاد: صحبت‌های وزیر اقتصاد مبنی بر اینکه با تامین اجتماعی و شستا تفاهم شده است تا ۲۱ شرکت بورسی عرضه اولیه داشته باشند و همچنین اعلام این خبر توسط او که بورس املاک و مستغلات هفته آینده تشکیل می‌شود سوژه روز گذشته شبکه‌های اجتماعی و فعالان حوزه بورس و بازار سرمایه بود. این سوژه جزو سوژه‌هایی بود که بین کاربران دو دستگی ایجاد کرده بود.
 • صدای سهامدار - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱

  روزنامه «دنیاى اقتصاد» مشکل سهامداران خرد را در بازار سرمایه در این ستون پوشش مى‌دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلى در این حوزه با ستون «صداى سهامدار » تماس بگیرید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیرى خواهد شد. ذکر این نکته ضرورى است که از چاپ نظرات حاوى توهین معذوریم.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر