آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۹۲۲

 • نزول بورس با ریسک سامانه‌های آنلاین

  دنیای اقتصاد: پس از ۹ روز صعود متوالی و رسیدن شاخص کل بورس تهران به مرز یک و نیم میلیون واحدی، دیروز شاهد عقبگرد ۷/ ۰ درصدی این نماگر از ارتفاع تاریخی روز یکشنبه بودیم. این مهم در حالی رقم خورد که همچنان فعالان بازار از قطعی مکرر سامانه معاملاتی بورس تهران و کندی و تطابق نداشتن قیمت‌ها در سامانه آنلاین کارگزاری‌ها گله داشتند. موضوعی مهم که به اعتقاد کارشناسان بازار سهام، متهم اصلی رفتار هیجانی معامله‌گران و تسری این رفتار به کل بازار است. در این شرایط روز گذشته معامله‌گران حقوقی وارد میدان شده و ضمن استفاده از فرصت خرید، به حمایت از سهام و شاخص پرداختند.
 • بورس؛ مسیر اصلی تامین مالی دولت در نیمه دوم سال

  دنیای اقتصاد: احتمالا در نیمه دوم امسال با چهره‌ای متفاوت از بورس مواجه خواهیم شد؛ این را آیین‌نامه اجرایی تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۹۹ می‌گوید. به گزارش «دنیای اقتصاد» براساس این آیین‌نامه که دو هفته پیش در دولت به تصویب نهایی رسیده و دیروز سازمان برنامه و بودجه مفاد آن را منتشر کرده؛ سازمان بورس و اوراق بهادار باید شرایط و ضوابط استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه برای تامین مالی قراردادهای مشارکت، اعم از انتشار اوراق مالی اسلامی، اوراق بهادارسازی درآمدهای آتی و تاسیس صندوق پروژه را ظرف ۳ماه تدوین و پس از تصویب در شورای بورس و اوراق بهادار، برای اجرا ابلاغ ‌کند. به نظر می‌رسد بورس در دو فصل پاییز و زمستان امسال به مهم‌ترین منبع جبران کسری بودجه دولت تبدیل خواهد شد، موضوعی که می‌تواند امیدواری سرمایه‌گذاران به آینده بازارسرمایه و تداوم رشد آن را افزایش دهد.
 • پشت سامانه‌های سفارش‌گیری بورس چه می‌گذرد؟

  دنیای اقتصاد – سیمین سعیدی: هفته گذشته در پی عرضه اولیه «وپویا» برخی شرکت‌های کارگزاری دچار مشکلات فنی شدند. طبق بررسی‌های انجام شده شرکت‌های کارگزاری در عرضه اولیه سفارش‌ها را به سازمان بورس فرستاده، ولی این سازمان نتوانست همه تقاضاها را قبول کند، از این رو بخشی از تقاضاها ثبت نشد.
 • اختلال‌ها؛ پاشنه آشیل بازار می‌شود

  عظیم ثابت/ کارشناس بازار سهام
  اصطلاح صف‌نشینی در بازار سهام که این روزها زیاد شنیده می‌َشود و درباره آن زیاد می‌خوانیم، به نوعی ارتباط مستقیم با اختلال در سامانه‌های معاملاتی دارد که چند روزی است به‌صورت ملموس سهامداران در حال تجربه آن هستند.
 • راه‌‌گریزی برای سیستم جدید پیدا کنیم

  محمد علی احمدزاد اصل/ کارشناس بازار سهام
  برای تغییر سامانه معاملاتی دو روش کوتاه‌مدت و بلند‌مدت پیشنهاد می‌َشود. مساله این است که ظرفیت سیستم فعلی معاملاتی در شرایط فعلی ‌جوابگوی حجم زیاد متقاضی و ورودی داده نیست و لازم است خیلی زود اصلاح شود. پیشنهادی که می‌َشود برای راهکار کوتاه‌مدت ارائه داد این است که برای شرکت‌های همگن ساعت معاملاتی تعریف کنیم و این معاملات دو یا سه بخش شود. با این کار یک انطباقی هم با فرابورس داده می‌شود. پیشنهاد بلندمدت هم این است که هسته معاملات جایگزین هسته فعلی شود. باید متوجه این مساله باشیم که هر هزینه‌ای درباره این موضوع صورت بگیرد، ضرر نکرده‌ایم و باید هرچه زودتر این اقدام انجام شود. نکته دیگر هم این است که بالاخره باید در این فضای تحریم علیه ایران، کشوری را پیدا کنیم که بتواند طراحی مجدد سیستم یا به‌روزرسانی آن را برایمان انجام بدهد. البته باید توجه داشت که سازمان بورس، سازمانی غیردولتی است و نباید بر طبل دولتی بودن بورس بکوبیم و مدام از دولت بخواهیم که این کار را برایمان انجام بدهد. چراکه قطعا راه‌های گریزی برای شرکت‌های غیردولتی وجود دارد که بتوانیم سیستم جدیدی را جایگزین سیستم فعلی کنیم.
 • عرضه سیتا و انتظار سود کلان در ۹۹

  گروه شرکت‌ها: عرضه ۱۵ درصد از سهام شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین روز چهارشنبه در حالی انجام می‌شود که تنها شرکت سیمانی غیربورسی در این هلدینگ در حال آماده‌سازی ارسال امیدنامه خود به بورس است. مدیرعامل سرمایه‌گذاری سیمان تامین ضمن اعلام خبر فوق در نشست خبری به مناسبت عرضه سهام این شرکت گفت: سیمان تامین دارای ۴۵ زیرمجموعه متشکل از ۲۶ شرکت بورسی و ۱۹ شرکت غیر بورسی است که ارزش کل پرتفوی سهام حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.
 • خواب قیلوله بورس

  معاملات در بازار سرمایه روز یکشنبه پر‌قدرت شروع شد اما با نزدیک شدن به کانال یک‌میلیون و پانصد‌هزار پیش‌بینی‌ها درست از آب درآمد و مقاومت بازار آغاز شد. مرز روانی یک‌میلیون و پانصد‌هزار منجر به افزایش هیجان‌ها در بازار شد و برخی سهامداران بدون شناخت کافی اقدام به فروش سهام خود کردند. پیش‌ از این کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند که بازار در این کانال توقفی داشته باشد. حالا که پیش‌بینی‌ها درست از آب درآمده تاکید دارند که این توقف و استراحت بازار کوتاه‌مدت و طبیعی است. یکی از آنان می‌گوید سهامداران وقتی شاخص به اعداد رند مانند یک میلیون، یک میلیون و پانصد یا دو میلیون می‌رسد به بررسی و شناسایی سود سهام خود می‌پردازند و حتی آن را به فروش می‌رسانند، از این‌رو معاملات بازار در این اعداد برای مدت کوتاهی کند می‌شود.
 • سردرگمی با هسته خسته

  ضعف هسته معاملاتی سال‌هاست که به دغدغه اصلی فعالان بازار سهام تبدیل شده است. سامانه‌ای که سال‌ها پیش و بر مبنای شرایط روز طراحی شد و حال با توجه به افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه میان صاحبان نقدینگی، جوابگوی حجم متقاضیان نیست و در اغلب روزها با مشکلات عدیده مواجه است. این مهم در کنار عدم ارتقای سامانه‌های آنلاین کارگزاری‌ها سبب تزریق هیجان به کلیت بازار سهام و در نهایت سردرگمی معامله‌گران شده است؛ اما سیاست‌گذار همچنان منفعل عمل می‌کند.
 • صدای سهامدار - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰

  روزنامه «دنیاى اقتصاد» مشکل سهامداران خرد در بازار سرمایه را در این ستون پوشش مى‌دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلى در این حوزه با ستون «صداى سهامدار» تماس بگیرید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیرى خواهد شد. ذکر این نکته ضرورى است که از چاپ نظرات حاوى توهین معذوریم.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر