آرشیو روزنامه شماره ۴۸۷۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۸۷۸

 • روز شگفت‌انگیز بورس

  دنیای اقتصاد: بازار سهام یک روز شگفت‌انگیز دیگر را ثبت کرد. در تازه‌ترین اتفاق رشد روزانه شاخص کل به بالاترین حد در ۱۰ سال گذشته رسید. شاخص کل بورس تهران با جهش ۵/ ۴ درصدی در سطح بی‌سابقه و باورنکردنی ۹۱۷ هزار واحد قرار گرفت. علاوه بر این، رکورد ورود تقاضای جدید هم در تالار سهام شکست تا به این ترتیب، سریال جابه‌جایی بی‌وقفه رکوردها در بازار سهام ادامه یابد. شواهد نشان می‌دهد بازار سهام در پیچ یک تحول بزرگ از حیث ضریب نفوذ در بین توده‌های مردم است. البته عدم عرضه متناسب با تقاضا سبب شد تا ارزش معاملات کاهش پیدا کند و حجم انبوهی از تقاضا در پایان کار در صف‌های خرید اصطلاحا بلوکه شود. بخش زیادی از نقدینگی امکان خرید سهام را نیافت و در صف‌های طویل تقاضا قفل شد. به بیان دقیق‌تر، حدود ۶/ ۵ هزار میلیارد تومان در پایان معاملات دیروز در صف خرید ۹۹ درصد از تعداد کل نمادهای بورسی (۳۰۴ نماد از ۳۰۸ نماد فعال به غیر از شرکت‌های فرابورسی)، دست خالی از معاملات برگشت. امروز قرار است پذیره‌نویسی نخستین صندوق قابل معامله در بورس (ETF) دولتی مرتبط با سهام بانک و بیمه آغاز شود. فروش بزرگی که برآورد می‌شود به ۱۶ هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز داشته باشد. با توجه به عطش بورس احتمال داده می‌شود عرضه انجام‌شده با استقبال روبه‌رو شود.
 • گله خودرویی‌ها از فرآیند طولانی ثبت

  دنیای اقتصاد - علیرضا توکلی: سهامداران دو شرکت خودروسازی بورس یعنی «ایران خودرو» (خودرو) و «تولید اتومبیل ایرانی سایپا» (خساپا) مدتی‌است از تاخیر در ثبت افزایش سرمایه این دو شرکت گله‌مند هستند. از سویی هم بنابر مصاحبه یکی از مدیران دولتی فرآیند ثبت معطل دریافت مجوز سازمان خصوصی‌سازی است که قرار بود هفته گذشته جلسه مربوط به آن برگزار شود. براساس قانون بورس، در افزایش سرمایه‌های بیشتر از ۲۰۰ درصد از سهام جایزه، تا زمان ثبت سرمایه جدید نماد بازگشایی نمی‌شود. دراین گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها از مرحله صدور مجوز توسط سازمان بورس تا ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.
 • برداشتن محدوده قیمتی در عرضه‌های اولیه

  روح‌اله میرصانعی دبیرکل کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار
  در حال‌حاضر عرضه‌های اولیه به روش بوک‌بیلدینگ انجام می‌شود. بعد از تجربه روش‌های مختلف در زمان‌های گذشته، الان بازار سرمایه به روش بوک‌بیلدینگ رسیده که به نظر روش خوبی است. اما درخصوص نحوه استفاده از این روش ملاحظاتی وجود دارد. در حال‌حاضر کف و سقف قیمتی در عرضه اولیه مشخص می‌شود و تجربه نشان داده که عموم سرمایه‌گذاران به سمت سقف قیمتی می‌روند چون معمولا سقف قیمتی پایین‌تر از ارزش ذاتی سهم است. معمولا بورس‌ها با عرضه‌کننده مذاکره و سعی می‌کنند آنها را تحت‌فشار قرار دهند که قیمت شیرینی عرضه کنند تا جذابیت کافی داشته باشد. این امر باعث شده است که تعداد کد معاملاتی بیشتری وارد بازار شود.
 • همه آنچه باید در مورد ETFها بدانید

  ایسنا: بحث پیرامون عرضه سهام دولتی و خروج از بنگاه‌داری در حالی به مراحل نهایی رسیده که سرانجام نخستین دوره از این واگذاری‌ها از امروز یکشنبه ۱۴اردیبهشت‌ماه آغاز خواهد شد. فراخوان واگذاری (شماره یک) پذیره‌‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌‌گذاری قابل معامله (ETF) «واسطه‌گری مالی یکم» در حالی چندی پیش منتشر شد که بر اساس آن شروع پذیره‌نویسی فروش واحدهای این صندوق از امروز آغاز می‌شود.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر