آرشیو روزنامه شماره ۴۸۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۸۷۷

 • پرسودترین سبدهای بورس ۹۹

  دنیای‌اقتصاد- آرمان علایی: بورس تهران از ابتدای سال‌جاری وارد یک روند صعودی غیرقابل باور شده است. به‌طوری که هر روز شاهد ثبت رکوردهایی باورنکردنی و فتح قله‌های جدید در بازار سهام هستیم. در همین راستا آخرین روز کاری هفته گذشته هم دماسنج اصلی بورس تهران ۳۲ هزار و ۱۴۹ واحد دیگر رشد کرد تا شاهد رسیدن این نماگر به ارتفاع ۸۷۸ هزار واحدی باشیم. حالا دیگر برای دست یافتن به شاخص یک میلیونی که تا همین چند وقت پیش چیزی شبیه به یک شوخی بود، کمتر از ۱۴ درصد رشد نیاز است.
 • یکه‌تازی سهامداران خرد

  دنیای‌اقتصاد: همزمان با ثبت رکوردی جدید در کارنامه شاخص کل بورس طی هفته گذشته، بورس‌بازان نیز رکوردی تاریخی در کارنامه خود برجای گذاشتند. به این ترتیب درحالی نماگر اصلی بازار سهام در هفته گذشته توانست بازدهی ۴/ ۱۸درصدی را ثبت کند که سود این بازار از ابتدای سال به بیش از ۷۱درصد رسید. در همین راستا مشارکت هفتگی سهامداران حقیقی و ثبت خالص خریدی در حدود ۵۸۰۰میلیارد تومان نیز یک رکورد تازه و تاریخی در کارنامه این گروه از بازیگران سهام بود.
 • خشت کج واگذاری بزرگ

  پذیره‌نویسی نخستین صندوق قابل‌معامله در بورس موسوم به ETF دولتی از فردا آغاز می‌شود؛ عرضه بزرگی که در این فاز مربوط به سهام حوزه بانک و بیمه است. برآوردهای اولیه نشان از ارزش ۱۶ هزار میلیارد تومانی این فروش عمومی دارد که قرار است با ۲۰ درصد تخفیف به مردم واگذار شود. هرچند بهره‌مندی از موج رونق بازار سهام به لحاظ تامین مالی برای دولت و اقتصاد گام مهمی محسوب می‌شود و حتی می‌تواند به متعادل شدن بازار سهام کمک کند، اما نکته مغفول آن است که این نوع از واگذاری چه پیامدهایی برای حکمرانی شرکتی در آینده دارد. علی ابراهیم‌نژاد و مهدی حیدری در مقاله‌ای مفصل برای «دنیای‌اقتصاد» به بررسی اثرات نامطلوب این نوع از فروش سهام پرداخته‌اند. به عقیده این دو استاد دانشگاه، واگذاری بنگاه‌های دولتی به نهادهای شبه‌دولتی و صندوق‌های بازنشستگی و همچنین نحوه عرضه سهام عدالت به کمک شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سه اشتباه بزرگ دولت طی سال‌های اخیر بوده و اکنون مدل واگذاری سهام شرکت‌ها از طریق ETFها، چهارمین خطا در حوزه حکمرانی شرکتی است. در این گزارش ضمن بررسی اهداف دولت از واگذاری، چالش‌های پیش‌رو و تفاوت‌های ساختاری این صندوق‌ها با ETF استاندارد، راهکارهای جایگزین که هم هدف تامین مالی دولت را محقق کند و هم مشکلات حکمرانی شرکتی نداشته باشد، معرفی شده‌اند.
 • نگاه‌های خیره به بازار سهام

  دنیای‌اقتصاد - همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته همچنان شاهد ثبت رکورد‌های جدیدی بود. هفته‌ای که در آن شاخص کل توانست با ثبت رشد بیش از ۱۸درصدی که در تاریخ معاملات این بازار بی‌نظیر بود، به سطح ۹۰۰هزار واحد نزدیک شود. در عین حال در سومین عرضه اولیه سال ۹۹ بازار سهام، رکورد مشارکت‌کنندگان ارتقا پیدا کرد. خالص خرید هفتگی معامله‌گران خرد نیز با ثبت رقم حدود ۵۸۰۰ میلیارد تومان به رکوردی جدید دست یافت. تمامی این رکوردهای جدید در دوره‌ای ثبت می‌شود که تمام نگاه‌ها در سطح اقتصادی و ملی به سمت بازار سرمایه چرخیده است.
 • صعود شاخص فرابورس به کانال ۱۰هزار

  دنیای‌اقتصاد: پرونده معاملات هفتگی فرابورس ایران با رشد بیش از ۱۳ درصدی نماگر اصلی این بازار بسته شد و آیفکس با صعود به ابرکانال ۱۰هزار واحدی رکوردی جدید از خود به‌جای گذاشت. با احتساب این رشد، بازدهی شاخص کل فرابورس از ابتدای سال‌جاری تاکنون از ۵۶ درصد فراتر رفت. حجم و ارزش معاملات نیز در هفته معاملاتی منتهی به ۱۰ اردیبهشت‌ماه روند افزایشی در پیش گرفت و به ترتیب با رشد ۱۰ و ۳۰ درصدی در مقیاس هفتگی همراه شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر