آرشیو روزنامه شماره ۴۸۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۸۵۱

 • تعویض ابرکانال در بورس تهران

  دنیای اقتصاد: شاخص بورس اوراق بهادار تهران در روز گذشته با ثبت ریزش ۸۵۹۷ واحدی (معادل ۷/ ۱ درصد) و خداحافظی با ابر کانال ۵۰۰ هزار واحدی، به سطح ۴۹۴ هزار واحد رسید تا اصلاح این نماگر بورسی از سقف به ۱۱ درصد برسد. ترس‌های ناشی از تبعات شیوع فزاینده ویروس کرونا که می‌تواند بر تمام شئون زندگی در سراسر جهان تاثیرگذار باشد را باید اصلی‌ترین عامل بروز چنین پدیده‌ای دانست که طی روز گذشته هم در روند قیمت سهام بورسی تبلور یافت.
 • فرصت‌سوزی در سال رویایی

  دنیای اقتصاد- آرمان علایی: دومین روز هفته پایانی سال ۹۸ نیز با افت ۷/ ۱ درصدی شاخص کل پشت سر گذاشته شد تا به این ترتیب ابرکانال ۵۰۰ هزار واحدی از دست برود. نگرانی‌ها از شیوع ویروس کرونا و ریزش قیمت‌ها در بازار جهانی در کنار تسویه اعتبارات پایان سال مهم‌ترین عوامل عقب‌نشینی سهام از اوج تاریخی هستند. گرچه همچنان فشار عرضه در بخش مهمی از بازار محسوس است، اما در معاملات دیروز سهامداران حقوقی در برخی سهم‌ها که چندان درگیر موج‌سواری‌های اخیر بورس نبودند، فعال‌تر شدند. امری که می‌تواند به تدریج به متعادل‌تر شدن عرضه و تقاضا کمک کند. با وجود اصلاح قیمت‌های اخیر، بعید به نظر می‌رسد تغییری در رکوردهای سال رویایی تاریخ بورس تهران رقم بخورد. سالی که به نظر می‌رسد در اوج فرصت‌سوزی به پایان خود نزدیک می‌شود. به‌طوری‌که به جای بهره‌مندی بخش واقعی تولید از هجوم بی‌سابقه نقدینگی، این پول‌ها عمدتا صرف سفته‌بازی و رشدهای بی‌رویه قیمت‌ها شدند. بررسی‌ها نشان می‌دهد طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ ارزش عرضه‌های اولیه به عنوان کلید جذب نقدینگی سرگردان در مقایسه با ارزش کل معاملات همان سال بیش از ۱۰ برابر این نسبت در سال ۹۸ بوده است. بنابراین به وضوح مشاهده می‌شود سهم عرضه‌های اولیه امسال نسبت به گردش پول‌های بورسی به شدت پایین بوده و نوعی فرصت‌سوزی بزرگ در اقتصاد کشور به ثبت رسیده است.
 • عقب‌نشینی سهام از ۵۰۰ هزار واحد

  دنیای‌اقتصاد: بورس تهران دیروز نیز به حرکت در مدار منفی ادامه داد و این‌بار با افت ۸۵۹۷ واحدی پس از ۱۳ روز ابرکانال ۵۰۰ هزار واحدی را ترک کرد. با افت ۷/ ۱ درصدی شاخص سهام طی معاملات روز گذشته، شاهد عقبگرد ۶۱ کانالی این نماگر در ۶ روز معاملاتی اخیر بودیم. افتی که بیشترین تاثیر را از شیوع ویروس کرونا و اثرات آن بر فعالیت‌های داخلی و همچنین ریزش قیمت‌ها در بازار جهانی پذیرفته است. در این میان باقی ماندن تنها چند روز تا پایان سال ۹۸ نیز بر افزایش فروشندگان بی‌تاثیر نبوده است.
 • هسته معیوب و تاخیر دو ساعته معاملات فرابورس

  دنیای اقتصاد: معاملات بازارهای مختلف فرابورس ایران طی روز گذشته در زمان‌بندی متفاوت انجام شد. بروز اختلال در سفارش‌گیری به‌دلیل هسته‌ معیوب و ناتوان سبب شد تا کلیه معاملات اولیه در بازارهای مختلف فرابورس ملغی اعلام شود و زمان انجام معاملات به مدت دو ساعت به تاخیر بیفتد. به این ترتیب، با از سرگیری معاملات فرابورس از ساعت ۱۱ تا ۱۴، روند منفی قیمت در اغلب سهم‌ها منجر به افت ۲/ ۱ درصدی نماگر کل این بازار شد.
 • نقش حسابرسی داخلی در شفافیت اطلاعات مالی

  فریبا نوروزی عضو انجمن حسابرسان داخلی آمریکا عضو انجمن حسابرسان داخلی ایران
  کارکرد بازارسرمایه اعتماد‌سازی و اطمینان‌بخشی به سرمایه‌گذاران در فرایند سرمایه‌گذاری خود است. از این جهت کیفیت گزارشگری مالی، دقت و صحت گزارش‌های مالی در افشای درست و به‌موقع اطلاعات مربوط به عملیات شرکت، خصوصا جریان‌های نقدی مورد انتظار، از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • شفاف‌سازی نحوه تسویه اعتبارات شرکت‌های کارگزاری

  سنا: این شائبه که تسویه اعتبارات شرکت‌های کارگزاری با اعمال فشار از سوی واحدهای نظارتی برای رعایت مقررات کفایت سرمایه، توسط شرکت‌های کارگزاری در اسفند ماه انجام شده، مورد تایید نیست. محمد عطایی، مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن بیان مطلب فوق درخصوص نحوه تسویه اعتبارات شرکت‌های کارگزاری گفت: مقررات ناظر بر فعالیت شرکت‌های کارگزاری در حوزه معاملات اعتباری اوراق بهادار شامل الزامات دستورالعمل‌های خرید اعتباری و کفایت سرمایه در تمام سال (و نه در ماه یا ایامی خاص) به‌طور مستمر و یکسان اعمال شده و مورد نظارت قرار می‌گیرند. عطایی افزود: به بیان دیگر اعطای اعتبار به مشتریان توسط شرکت‌های کارگزاری و تسویه آن تابع الزامات قرارداد خرید اعتباری منعقده فی‌مابین کارگزاری و مشتریان است نه تابع زمان؛ بنابراین، این شائبه که تسویه اعتبارات شرکت‌های کارگزاری با اعمال فشار از سوی واحدهای نظارتی برای رعایت مقررات کفایت سرمایه توسط شرکت‌های کارگزاری در اسفند ماه انجام شده، مورد تایید نیست.
 • ارائه مدرک برای اثبات مشکلات سامانه معاملات

  سنا: سرپرست مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه عنوان کرد که ارسال هر پیام به مشتریان درباره مشکلات سامانه معاملات باید با ارائه مدرک مستند و بدون حدس و گمان باشد؛ در غیر این صورت با متخلفان برخورد قضایی می‌شود.
 • پویش «همراهی فعالان بازار سرمایه با جهادگران مبارزه با کرونا »

  دنیای اقتصاد: فعالان بازار سرمایه، پشتیبانی از جامعه پزشکی در مقابله با ویروس کرونا را بخشی از مسوولیت اجتماعی خود می‌دانند. در همین راستا پویش «همراهی فعالان بازار سرمایه با جهادگران مبارزه با کرونا » درصدد است تا با همراهی فعالان این بازار نسبت به تامین بخشی از تجهیزات و امکانات مورد نیاز کادر پزشکی درجهت سلامت و ایمنی هرچه بهتر کارکنان در ارتباط مستقیم با بیماران مبتلا به کرونا اقدام کند.

بیشتر

بیشتر