آرشیو روزنامه شماره ۴۸۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۸۳۴

 • چرخش بی‌سابقه بورس تهران

  دنیای‌اقتصاد- امیرهوشنگ نوائی: بازار سهام روز گذشته یکی از عجیب‌ترین و هیجانی‌ترین روزهای معاملاتی خود را تجربه کرد. شاخص کل بورس که تنها در ۱۰ دقیقه نخست معاملات با افت ۱۱۶۳۶ واحدی مواجه شده بود به سرعت تغییر روند داد و به محدوده مثبت بازگشت و نهایتا کار خود را با رشد ۳۱۱۴ واحدی به پایان برد. به این ترتیب به نظر می‌رسد بورس تهران گذری زودهنگام از ویروس کرونا و فهرست سیاه FATF را تجربه کرده است. با این حال محرک‌های بازار سهام در نوسان حدود ۱۵ هزار واحدی روز گذشته را باید مد نظر داشت.
 • شور ناشران در سکوت ناظر بورس

  دنیای‌اقتصاد- علیرضا توکلی: در هفته گذشته ۲۱ شرکت بازارپایه گزارش توجیهی افزایش سرمایه یا اظهارنظر حسابرس یا هر دو را روی کدال قرار دادند که مجموع مبلغ آنها نزدیک به ۱۵ هزار میلیارد تومان بود. این درحالی ‌بود که سازمان بورس هیچ خروجی برای مجوز افزایش سرمایه نداشت و معلوم نیست آیا برنامه‌ای برای متناسب کردن تقاضا و عرضه در این زمینه وجود دارد یا خیر. در این گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها از مرحله صدور مجوز توسط سازمان بورس تا ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.
 • رفت و برگشت پرقدرت شاخص بازار سهام

  دنیای‌اقتصاد: شاخص کل بورس تهران نخستین روز کاری اسفندماه را با نوسانات شدید و رفت و برگشت پر شتاب طی کرد. هرچند نماگر اصلی بازار سهام در دقایق ابتدایی آغاز معاملات با سقوط بیش از ۱۱هزار واحدی معادل ۳/ ۲درصدی شاخص کل مواجه شد ولی این روند تداوم چندانی نداشت و نماگر بازار مجددا به مسیر صعودی بازگشت به‌طوری‌که در پایان معاملات شاهد رشد ۳۱۱۴ واحدی (معادل ۶۵/ ۰ درصدی) این نماگر بورسی بودیم. در این میان شاخص کل هم‌وزن نیز با افزایش بیش از یک درصدی همراه شد.
 • چالش‌های پیش روی حسابداران رسمی

  همایون مشیرزاده
  در قسمت اول این یادداشت که ۲۷ بهمن‌ماه به چاپ رسید دو چالش محدودیت نیروی انسانی ماهر و گسترش مقررات و نظارت حرفه‌ای به عنوان بخشی از چالش‌های پیش‌روی حسابداران رسمی مورد بررسی قرار گرفت. در ادامه نگاهی به دیگر چالش‌های این حرفه می‌اندازیم.
 • فروش تعهدی از امروز در بازار سهام

  سنا: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، از تکمیل و ورود ابزار فروش تعهدی به بازار سرمایه از امروز (یکشنبه ۴ اسفند) خبر داد و گفت: این ابزار در کمیته فقهی سازمان بورس با عقد وکالت و به‌گونه‌ای تنظیم شده که از نظر شرعی قابل قبول باشد.
 • آغاز پرداخت سود سهام‌عدالت سال ۹۷

  سازمان خصوصی‌سازی: رئیس‌کل سازمان خصوصی‌سازی از آغاز واریز سود سهام‌عدالت سال مالی ۱۳۹۷ شرکت‌های حاضر در سبد سهام‌عدالت به حساب مشمولان خبر داد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر