آرشیو روزنامه شماره ۴۸۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۸۰۲

 • بورس رکوردها را پس می‌گیرد؟

  دنیای اقتصاد - فاطمه اسماعیلی: همزمان با بازگشت دامنه نوسان قیمت سهام به ۵ درصد، صعود بورس با قدرت ادامه یافت و شاخص کل توانست با صعود ۴/ ۴ درصدی بزرگ‌ترین رشد خود در ۱۰ سال اخیر را به ثبت برساند. در حالی که بازار سهام یک هفته با هیجان منفی را پشت سر گذاشت، مجدد شاهد حضور پررنگ سهامداران خُرد به دنبال فروکش تنش‌ها هستیم. به‌طوری‌که رکوردی تاریخی در خالص خرید حقیقی‌های بورس در معاملات دیروز تجربه شد. نکته جالب توجه آنکه با کاهش محدودیت‌های نوسان، ارزش معاملات نیز از ۲ هزار میلیارد تومان فراتر رفت. هجوم دوباره معامله‌گران این نوید را می‌دهد که نماگر سهام می‌تواند نه تنها رکوردهای پیشین خود را پس بگیرد، بلکه ابرکانال ۴۰۰ هزار واحدی را نیز درصورت عدم بروز ریسکی غیرمنتظره فتح کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد از ۳۱۴ نماد فعال معاملات دیروز، فقط پنج مورد افت قیمت داشتند و ۲۷۷ شرکت نیز با صف خرید به کار خود پایان دادند. این وضعیت نشان می‌دهد امیدواری به بازار سهام بازگشته و روند قیمت‌ها می‌تواند در معاملات امروز هم صعودی بماند. با این حال، رشد مجدد قیمت‌ها می‌تواند انگیزه‌های فروش برخی سهامداران را فعال کند و جدال جدی میان پول‌های تازه و افرادی که تصمیم به شناسایی سود می‌گیرند، رخ دهد.
 • آرامش غافلگیرکننده بازار بدهی

  دنیای‌اقتصاد: فرابورس ایران در روز گذشته دو جبهه معاملاتی کاملا مختلف را تجربه کرد. از یک‌سو، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر این بازار صف‌های گسترده‌ای برای خرید سهام تشکیل دادند و زمینه را برای جهش بی‌سابقه شاخص کل فرابورس فراهم کردند. از طرف دیگر، بازار بدهی که طی روزهای تنش‌آلود هفته قبل فضای معاملاتی نسبتا آرامی را تجربه کرده بود، طی روز گذشته بر خلاف سهام به روند متعادل خود ادامه داد.
 • بازگشت پرقدرت سهام به مدار صعودی

  دنیای اقتصاد: یازدهمین روز از دی ماه بود که شاخص کل بورس تهران با گذر از مرز ۳۸۴ هزار واحدی در سقف تاریخی خود قرار گرفت. اما در هفته گذشته به واسطه اتفاقاتی که رخ داد شاهد یک هفته تماما منفی در بازار سهام بودیم. از ابتدای هفته جاری با کمرنگ شدن سایه جنگ، بورس تهران بار دیگر بر مدار صعودی قرار گرفته و به نظر می‌رسد قصد فتح قله‌های جدیدی را دارد. به‌طوری که روز شنبه درحالی‌که دامنه نوسان قیمتی به ۲ درصد محدود بود، دماسنج اصلی بورس تهران ۷/ ۱ درصد از افت هفته قبلی خود را جبران کرد. در جریان معاملات روز گذشته نیز در پی بازگشت محدودیت دامنه نوسان قیمتی به ۵ درصد، شاخص کل بورس تهران نیز با رشد ۴/ ۴ درصدی همراه شد.
 • رشد فروش ۹ ماهه در صنایع شیر ایران

  گروه بنگاه‌ها: ۷ شرکت زیر مجموعه صنایع شیر گزارش عملکرد ۹ ماهه امسال را با رشد فروش به بازار اعلام کردند.
 • ورود مبین‌وان کیش به بازارهای عربی

  گروه بنگاه‌ها: تفاهم‌نامه جدید همکاری شرکت مبین‌وان کیش و شرکت تاد به منظور حمایت و تولید صنعت دیجیتال و بازی‌های دیجیتال منعقد شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر