• سبزترین روز بورس ۱۴۰۰

  دنیای اقتصاد: چراغ بورس در پایان معاملات سه‌شنبه پس از ۱۱روز افت متوالی بالاخره سبز شد. دیروز خبر انتشار حداقل ۲۴هزار میلیارد تومان اوراق از سوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری که با اعلام رئیس سازمان بورس قطعی شد، توانست موجی از امیدواری را به فعالان خرد بازار تزریق کند. به موجب این امر حقیقی‌ها پس از دو ماه به بازیگر اصلی بورس تبدیل شدند تا در بازتاب حمایت غیرتورمی از بازار، زمینه برای آزمون جدید سیاست‌گذار با طرح جدید فراهم شود.
 • ریسک وفرصت طرح جدید بورسی‌ها

  دنیای‌اقتصاد - محمد امین خدابخش: اتخاذ یک تصمیم در روزهای اخیر توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. بازار سهام در روزهای اخیر شاهد ارائه یک طرح جدید است که به موجب آن شرکت‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند با انتشار اوراق و عرضه آن به فعالان بازار سرمایه، اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار سهام کنند. در حال حاضر بنا بر اعلام رئیس سازمان بورس مقرر شده دست‌کم ۲۴ هزار میلیارد تومان اوراق از این محل منتشر شود و نرخ آن نیز به طور حدودی از نرخ اوراق موجود در بازار بیشتر است. این مساله باعث شده امیدها به رونق بازار سهام در کوتاه‌مدت تقویت شود. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» در‌این‌باره نشان می‌دهد که در صورت ایجاد یک ساز و کار نظارتی و اجرایی مناسب برای این شیوه از سرمایه‌گذاری با توجه به آنکه قیمت سهام نیز در ماه‌های گذشته شاهد افت چشمگیری بوده ممکن است در میان و بلندمدت اوضاع در بازار سهام بهتر از گذشته شود.
 • آینده‌ حسابداری

  نویسنده: آندرو هانتر/ مدیرعامل انجمن حسابداران رسمی استرالیا ترجمه: وحید منتی/ حسابدار رسمی
  حرفه حسابداری همانند هر حرفه دیگری که در معرض تغییرات پی‌درپی در فرهنگ، فناوری و دنیای کسب‌وکار قرار دارد، نیازمند ارزیابی وضعیت آینده خود است. حرفه حسابداری برای بقای خود با تهدیدهای فراوانی روبه‌رو است که در این مقاله دست‌کم به سه حوزه از این چالش‌ها پرداخته می‌شود که عبارتند از: (اول) چالش جذاب بودن، (دوم) چالش مربوط بودن و در آخر (سوم) چالش تغییر است.
 • با حلوا حلوا گفتن دهان سهامداران شیرین نمی‌شود

  دنیای‌اقتصاد: جدای از تحلیل و پیش‌بینی از انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ و تاثیر آن بر روند بورس و در کنار چشم‌انتظاری سهامداران برای نتیجه مذاکرات و تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای، این روزها برخی از مسوولان منتقد عملکرد دولت و فعالان حوزه مجازی در حال نوشتن درباره ارتباط عملکرد دولت در حوزه مدیریت بحران کرونا و حوزه بورس هستند.
 • اصرار سیاست‌گذار بر راهکارهای مسکن وار

  در این ستون ما پرسش‌ها و مشکلات شما را در حوزه بازار سهام و... با مسوولان، وکلا یا کارشناسان حوزه بازار و سرمایه در میان می‌گذاریم و پاسخ‌های آنها را به سوالات، مشکلات و دغدغه‌های مطرح شده از سمت شما منتشر می‌کنیم.
 • هیجان نیوتنی در بورس

  دنیای‌اقتصاد: اصلاح بازار سهام ۸ماهه شده و حالا فاصله نماگر اصلی بورس تهران تا اوج سال۹۹ به بیش از ۴۱درصد رسیده است. در این فضا نگاهی گذرا به روند ۴ساله شاخص بورس در سال‌های اخیر ناخودآگاه چرخه کلاسیک شکل‌گیری حباب را به ذهن‌ها متبادر می‌کند. از آغاز مسیر صعودی بورس و ورود سرمایه‌گذاران هوشمند و بزرگ به بازار تا توجه رسانه‌ها و تبلیغات دولتی برای ورود مردم به بازار و آغاز فاز شیدایی. روندی که ادامه پیدا نکرد و ناگهان در اوج شیدایی تغییر مسیر داد و تخلیه حباب آغاز شد و البته تعداد زیادی سهامدار در این زمین بازی زیان دیدند و برای برخی نیز داستان نیوتن تکرار شد. نابغه‌ای که در سال‌های دور با کسب سود ۱۰۰درصدی از یک سهم، آن را نقد کرد و با تداوم رشد قیمت آن، در نزدیکی قله از فروش خود پشیمان شد و این بار با سرمایه‌ای چند برابر همان سهم را خرید و در زمان تخلیه حباب با زیانی هنگفت خارج شد و تا عمر داشت از سهام سخن نگفت.
 • سایه ابهام بر انتخابات مجامع استانی عدالت

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در حالی زمان برگزاری انتخابات شرکت‌ها را ۱۸ اردیبهشت ماه اعلام کرده که اشکالات قبلی به روند برگزاری انتخابات که منجر به تعویق افتادن آن شده بود همچنان به قوت خود باقی است. شرط ثبت‌نام در سامانه سجام و همچنین برگزاری انتخابات توسط تیم اقتصادی دولت از جمله ایرادهای قانونی بود که منجر به تعویق افتادن تاریخ انتخابات قبلی شد. اکنون سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت هم می‌گوید روند برگزاری انتخابات همچنان غیرقانونی است.
 • تزریق ۲۴ هزار میلیارد تومان به بازار سهام

  سنا: جلسه رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با مدیران عامل هلدینگ‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه به‌صورت آنلاین برگزار و مقرر شد طی ۴۸ ساعت آینده ۲۴ هزار میلیارد تومان به منظور انتشار اوراق وارد بازار سرمایه شود. از همین رو شاهد ورود هوشمندانه هلدینگ‌ها و خرید سهام در بازار از سوی آنها خواهیم بود.
 • بورسی با تنها ۴ صف خرید

  دنیای اقتصاد: روز دوشنبه ارزش معاملات در بازار سهام همچنان اندک بود. در این روز تنها ۲ هزار میلیارد تومان از دارایی سرمایه‌گذاران حقیقی به معاملات خرد اختصاص یافت. در این روز شاخص بورس ۳۹/ ۰ درصد دیگر نیز افت کرد تا این نماگر به محدوده ۲۲۶/ ۱ میلیون واحدی برسد. بررسی‌های دنیای اقتصاد نشان می‌دهد ارزش معاملات خرد در این روز تنها ۵/ ۸ درصد از میزان ۲۳ هزار و ۷۳۰ میلیارد تومانی به ثبت رسیده در تاریخ ۱۴ مرداد بوده است.
 • واکاوی تجمع‌های سهامداران در گعده فعالان بورسی

  دنیای اقتصاد: تجمع دو روز پیش معترضان بورسی در مقابل ساختمان سازمان بورس در سعادت آباد تهران از جمله بحث‌های پربازدید دیروز بود که در برخی از صفحه‌های کاربران توییتر فارسی به آن اشاره شده بود. بحث اصلی بر سر برگزاری تجمع‌های اعتراضی سهامداران و اینکه چه شخص یا نهادی در این وضعیت مقصر است، بود. ماجرا هم به دو روز پیش و برگزاری یک تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان سازمان بورس در سعادت آباد بر می‌گشت. تجمعی که در آن شعارهایی علیه رئیس‌جمهور و رئیس کل بانک مرکزی داده شده بود. برخی از کاربران با بازنشر فیلم‌های پخش شده از این تجمع که معترض‌ها در حال سر دادن شعارهایی علیه رئیس دولت دوازدهم بودند، در رابطه با این مساله می‌نوشتند که هیچ‌کسی در سال گذشته وعده ثروتمند شدن به مردم را بابت سرمایه‌گذاری در بورس نداده بود که حالا مردم طلبکار دولت شده‌اند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر