آرشیو روزنامه شماره ۴۷۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۷۶۷

 • تقابل چهار الگو در بورس

  دنیای اقتصاد- علی صالحی‌نجف‌آبادی: شاخص کل بورس تهران روز گذشته پس از پشت‌سر گذاشتن یک روند رفت و برگشتی نهایتا با ثبت رشد ۱۵۲۴ واحد (معادل ۴۸/ ۰ درصد) در عدد ۳۲۰ هزار و ۱۹۴ واحد متوقف شد. افزایش چشمگیر ارزش معاملات و عبور دادوستدهای خرد از مرز ۲ هزار میلیارد تومان تحت‌تاثیر تقابل نظرهای متفاوت و بعضا متضاد اهالی بورسی را شاید بتوان مهم‌ترین نکته معاملات دیروز دانست. در تحلیل افزایش ارزش معاملات روزانه حضور فعال چهار دسته از سرمایه‌گذاران با الگوهای رفتاری مختلف به چشم می‌آید. گروه اول سرمایه‌گذاران تازه‌واردی هستند که پس از رونق دوباره بورس به این بخش متمایل شده‌اند و شلوغی مجدد کارگزاری‌ها برای گرفتن کد بورسی این حضور را تایید می‌کند. گروه دوم افرادی هستند که با تکیه بر ارزش معاملات در نمادهای خاص اقدام به خرید می‌کنند و در روزهای گذشته حضور پررنگ این سبک از سرمایه‌ها را در دادوستدهای روزانه شاهد بوده‌ایم. گروه سوم را نوسان‌گیرهای روزانه تشکیل می‌دهند که با توجه به نوسان روزانه زیاد قیمت سهام بستر مناسبی برای فعالیت این دسته فراهم شده است. گروه چهارم نیز سرمایه‌گذاران محتاطی هستند که بیش از بازدهی بر ریسک سهام متمرکز هستند و سهام آنها در روزهای اخیر نیز با رشد قیمتی مواجه بوده است.
 • جولان گزینه‌های کم‌ریسک در بازار سرمایه

  دنیای اقتصاد- هدیه لطفی: بورس تهران درحالی دومین ماه پاییز را با نوسانات شدیدی سپری کرد که در نهایت توانست بازدهی ۲درصدی را در کارنامه خود ثبت کند. در این میان بررسی عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری نشان از جولان این گزینه‌های کم‌ریسک در بازار دارد. به‌طوری‌که صندوق‌های سرمایه‌گذاری به‌خصوص صندوق‌های سهامی عملکرد چندان درخشانی در آبان‌ماه نداشتند. بر این اساس بیش از نیمی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی ماه گذشته را با نوسان منفی سپری کردند.
 • یادداشتی به مناسبت روز حسابدار

  مصطفی دیلمی‌پور عضو جامعه حسابداران رسمی ایران
  چند روز پس از پایان مهرماه‌امسال، که آخرین مهلت ارائه گزارش‌‌های حسابرسی شرکت‌‌های غیربورسی مشمول بود، از مسوولان و مقامات مالی یکی از مجموعه واحدهای تجاری که حسابرسی صورت‌های مالی سال ۱۳۹۷ تعدادی از واحدهای تجاری آن مجموعه را موسسه حسابرسی دیلمی‌پور و همکاران، پیش از ادغام با فرازمشاور انجام داده بود، با من تماس گرفته و تصمیم کمیته عالی حسابرسی مجموعه را به من ابلاغ کردند و تصمیم این بود: چون اظهارنظر شما در مورد حسابرسی صورت‌های مالی دو واحد تجاری از مجموعه شرکت‌‌های گروه، مشروط بوده، گروه تصمیم گرفته است که شما را از حسابرسی مستقل و بازرسی قانونی آن دو شرکت برکنار و موسسه حسابرسی دیگری را انتخاب کند، ضمن آنکه کمیته عالی حسابرسی به این جمع‌بندی رسیده که موسسه حسابرسی دیلمی‌پور و همکاران ریسک‌پذیری کمی دارد.
 • آغاز مطالعات تطبیقی به‌کارگیری بلاک‌چین

  سنا: مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از آغاز مطالعات تطبیقی برای به‌کارگیری بلاک‌چین (زنجیره بلوکی) در بازار سرمایه خبر داد. حسین فهیمی با بیان اینکه بازار سرمایه در سال‌های اخیر در استفاده از فناوری‌های نوین پیشرو بوده است، افزود: هنوز بلاک‌چین از سوی نهادهای رسمی کشور به‌دلیل پیچیدگی‌های فراوان، نگرانی درخصوص حوزه‌های نظارتی، مقابله با جرائم مالی و... موردتوجه ویژه قرار نگرفته است. وی با بیان اینکه از بلاک‌چین تحت عنوان انقلاب صنعتی چهارم یاد می‌شود، اظهار کرد: به‌طور حتم به‌کارگیری این سیستم می‌تواند تمام شئون زندگی افراد، محیط کسب‌وکار، بازارهای مالی و... را تحت‌تاثیر قرار دهد. فهیمی تطبیق و انعطاف‌پذیری بیشتر، هزینه‌های پایین‌تر اداری و تشکیلاتی، پیش‌بینی شفاف ارزش دارایی‌های پایه، نقدینگی بیشتر، تسویه حساب بی‌درنگ، افزایش کارآیی و دسترسی راحت به سرمایه‌گذار را از مهم‌ترین ویژگی‌های استفاده از بلاک‌چین در بازارهای مالی اعلام کرد.
 • افزایش فروش ۸ ماهه«پسهند»

  گروه بنگاه‌ها: فروش شرکت صنایع لاستیکی سهند در آبان‌ماه با ۶.۱۲۰ میلیارد ریال افزایش نسبت به دوره ۷ ماهه نخست امسال همراه است. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» فروش صنایع لاستیکی سهند از ابتدای امسال تا پایان مهرماه برابر با ۷۹۰ میلیارد و ۷۰۴ میلیون ریال بود که در پایان آبان‌ماه به رقم ۹۱۱ میلیارد و ۳۱۶ میلیون ریال رسیده است. این شرکت از ابتدای سال تا پایان آبان‌ماه معادل یک‌هزار و ۶۵۹ تن تسمه نقاله و ۱۱۱ تن قطعات فنی تولید کرده است. «پسهند» از فروش تسمه نقاله با نرخ فروش ۵۳۴ میلیون و ۸۹۴ هزار و ۹۳۰ تن به ازای هر تن معادل ۸۷۵ میلیارد و ۶۲۳ میلیون ریال درآمد شناسایی کرده است. این شرکت در آبان‌ماه معادل ۲۱۴ تن تسمه نقاله به تولید رسانده است.
 • بهبود فروش «شپترو»

  گروه بنگاه‌ها: شرکت پتروشیمی آبادان از فروش PVC تا پایان آبان معادل ۵۰۸ میلیارد و ۵۸۰ میلیون ریال درآمد کسب کرد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، این شرکت هر تن PVC را به قیمت ۹۶ میلیون و ۶۳۳ هزار و ۹۹ ریال فروخته است. همچنین از فروش «تی‌دی‌سی» از ابتدای سال‌جاری تا پایان آبان‌ معادل ۴۶۵ میلیارد و ۸۱۹ میلیون ریال درآمد کسب کرده است. «شپترو» در همین دوره از فروش محصول سودسوزآور «NAOH» معادل ۲۰۱ میلیارد و ۹۲۹ میلیون ریال درآمد کسب کرد. این شرکت از ابتدای سال‌جاری تا آبان امسال با رشد ۳۶ میلیارد و ۲۲۸ میلیون ریالی فروش نسبت به دوره ۷ ماه نخست امسال همراه است. فروش «شپترو» از رقم یک‌هزار و ۳۵۹ میلیارد و ۹۹۱ میلیون ریالی تا پایان مهر به رقم یک‌هزار و ۳۹۶ میلیارد و ۲۱۹ میلیون ریالی تا پایان آبان‌ رسیده است.
 • بررسی رتبه اعتباری به منظور ارائه تسهیلات

  گروه بنگاه‌ها: از این پس رتبه اعتباری اشخاص حقیقی و حقوقی برای ارائه تسهیلات بانکی لحاظ خواهد شد. مدیرعامل شرکت رتبه‌بندی اعتباری برهان، با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: به زودی ارائه گزارش اعتبارسنجی یا رتبه‌بندی اعتباری به‌منظور دریافت تسهیلات یا ضمانت‌نامه‌های بانکی و تعیین سقف اعتباری به منظور دریافت دسته چک برای اشخاص حقیقی و حقوقی، یک ضرورت خواهد شد. قاسم محسنی افزود: برای درک بهتر رتبه‌بندی باید آن را با درجه‌بندی مقایسه کنیم. در درجه‌بندی، شخص حقوقی با اشخاص مشابه مقایسه می‌شوند، در رتبه‌بندی اما استاندارد از پیش تعیین شده وجود دارد که شرکت‌ها با آن مقایسه می‌شوند.

بیشتر

بیشتر