آرشیو روزنامه شماره ۴۷۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۷۶۲

 • ساز مخالف بورس با وعده ارزی

  دنیای‌اقتصاد: بورس تهران معاملات روز سه‌شنبه را با رشد ۱۱۶۶ واحدی پشت سر گذاشت. پس از تجربه هفتمین روز صعودی، نماگر اصلی بازار سهام در یک‌قدمی سقف روانی ۳۱۰ هزار واحدی متوقف شد. نکته قابل توجه آنکه با وجود ادعای دولت بر ادامه تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومان، همچنان برخی صنایع بورسی که از حذف این ارز منتفع می‌شوند با اقبال خریداران همراه بودند. هرچند ممکن است بورس‌بازان با خطای پیش‌بینی مواجه باشند، اما رفتار این روزها نشان می‌دهد فعالان بازار سهام طبق تجربه اخیر، ادامه سیاست‌های غلط ارزی را بر خلاف وعده برخی مقامات، امکان‌پذیر نمی‌دانند.
 • آسیب‌شناسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری

  دنیای‌اقتصاد: چهارمین جلسه مشترک مدیران نهادهای مالی با ارکان بازار سرمایه درحالی برگزار شد که در این نشست به آسیب‌شناسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری پرداخته شد. جلسه مزبور که به منظور مشارکت فعال و هم‌اندیشی درخصوص مسائل و مشکلات مربوط به فعالیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری و تمرکز بر نقش و سهم قابل ملاحظه این صندوق‌ها از معاملات اوراق بهادار تشکیل شده بود، موضوعات متنوعی از سوی طرف فعالان و مدیران شرکت‌های حاضر در جلسه مطرح و پیشنهادهایی نیز در این خصوص ارائه شد؛ لزوم طراحی سازوکار مناسب برای کاهش زمان و بوروکراسی فرآیند‌های اداری اعطای مجوزهای لازم، توسعه فرهنگ‌سازی و آموزش سهامداران برای سرمایه‌گذاری بلندمدت به‌ویژه توسط کانال دوم سرمایه‌گذاری یا همان صندوق‌های سرمایه‌گذاری، تسریع در اخذ مجوز بازارگردانی، حمایت از صندوق‌های سرمایه‌گذاری و اعطای امتیازات تشویقی از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار، رفع محدودیت‌های قوانین و مقررات برای حمایت از فعالیت گسترده صندوق‌ها، لزوم توجه و مشارکت بیشتر صندوق‌ها در ابزارهای مختلف به‌ویژه فروش تعهدی، اوراق اختیار معامله و قراردادهای آتی از جمله محورهای مورد بررسی در این جلسه بود.
 • نگاه سهامداران به سامانه «کدال»

  دنیای‌اقتصاد: بورس تهران روز گذشته هفتمین صعود متوالی خود را تجربه کرد و این‌بار با رشد ۱۱۶۶ واحدی، به میانه کانال ۳۰۹ هزار واحدی صعود کرد. در این روز ارزش معاملات نیز با رشد بیش از ۵ درصدی نسبت به روز ما قبل خود از ۱۴۰۰ میلیارد تومان فراتر رفت. روز گذشته سامانه کدال با ترافیک سنگین ارسال گزارش عملکرد شرکت‌ها برای دوره یک‌ماهه منتهی به پایان آبان‌ماه همراه شد. گزارش‌هایی که در اکثر صنایع با نشانه‌هایی از به ثبات رسیدن فعالیت‌ شرکت‌ها توامان شد.
 • بازار مالی اسلامی و رونق تولید چالش‌ها و راهکارها

  دنیای‌اقتصاد: پنجمین همایش مالی اسلامی با همت انجمن مالی اسلامی دهم آذرماه در دانشگاه الزهرا برگزار می‌شود. رئیس هیات‌مدیره انجمن مالی اسلامی با اعلام این خبر گفت: پنجمین همایش مالی اسلامی در حوزه بازارهای پول، سرمایه و بیمه با محور اصلی «بازار مالی اسلامی و رونق تولید؛ چالش‌ها و راهکارها» با حضور مدیران ارشد مالی کشور از جمله روسای سازمان‌های بورس و حسابرسی و نیز یوسف دنیچ، عضو هیات علمی دانشگاه صباح‌الدین ترکیه و از مدیران بانک اسلامی برکت برگزار خواهد شد.
 • فاینکس ۲۰۲۰؛ کلاس درس دانش مالی در بازار سرمایه

  سنا: مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس از برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در هفته اول اردیبهشت سال آینده خبر داد و گفت: برنامه ریزی‌های لازم برای برگزاری فاینکس ۲۰۲۰ از تابستان سال‌جاری آغاز شده و سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه یا همان فاینکس بیست بیست، یکم تا چهارم اردیبهشت سال ۱۳۹۹ و پیش از ماه مبارک رمضان در محل دائمی نمایشگاه‌ها برگزار می‌شود. یاسر فلاح ضمن بیان مطلب فوق گفت: فاینکس یکی از مهم‌ترین ابزارهای معرفی بازارهای مالی از جمله بازار سرمایه به آحاد جامعه است. دوازده دوره برگزاری فاینکس، مسیری بود تا ارکان و نهادهای مالی ارتباطات گسترده‌ای با مردم و جامعه مخاطبین خود برقرار کنند. مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس ادامه داد: ما به‌دنبال فایننشیال اینکلوژن (شمولیت مالی) در کشور هستیم و باید ادبیات بورس را توسعه دهیم. برگزاری نمایشگاه بورس، بانک و بیمه یکی از مهم‌ترین ابزار‌ها برای تحقق این امر است. فرهنگ‌سازی عمومی، فراهم کردن بستر هموارتر همکاری و تعامل فعالان بازار پول، بیمه و سرمایه کشور و همچنین افزایش مناسبات اقتصادی در قالب شبکه‌های ارتباطی از اهداف برگزاری این نمایشگاه است و باز تعریف نقش بازار سرمایه در اقتصاد ملی کشور یکی از کارویژه‌های این رویداد مهم اقتصادی به‌شمار می‌رود.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر