آرشیو روزنامه شماره ۴۷۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۷۶۰

 • چله کم‌نوسان بورس تهران

  دنیای اقتصاد – فاطمه اسماعیلی: بورس تهران روز گذشته برای چهارمین روز متوالی با رشد نماگر اصلی خود همراه شد. به این ترتیب دیروز شاخص سهام با رشد محدود ۱۵۲ واحدی، به ارتفاع ۳۰۵ هزار و ۷۷۴ واحد رسید. این نماگر ۴۰ روز است که به نوسان محدود خود در بازه ۳۰۰ تا ۳۱۰ هزار واحدی ادامه می‌دهد. هر چند دیروز به سبب آزاد شدن دسترسی فعالان بازار سهام به شبکه جهانی اینترنت، شاهد رونق مجدد معاملات بودیم. موضوعی که خود را در رشد ارزش معاملات خرد سهام نشان داد. در شرایط فعلی به‌نظر می‌رسد رونمایی از جزئیات بودجه کشور برای سال ۹۹ و همچنین گزارش عملکرد شرکت‌ها در آبان‌ماه از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند شاخص سهام را از این حبس بازه‌ای رهایی دهد. در این میان تغییر محسوس قیمت‌ها در بازار جهانی و بازار ارز نیز می‌تواند بر روند سهام اثرگذار باشد.
 • رمز جذابیت اوراق بدهی

  دنیای‌اقتصاد: فرابورس ایران معاملات روز یکشنبه را درحالی پشت‌سر گذاشت که قیمت اوراق بدهی عموما از سوی تقاضاکنندگان تحت حمایت قرار گرفت. در پی برتری معنادار و موثر خریداران در تقاضای اوراق بدهی، سطح عمومی قیمت در این بازار برای چهارمین روز متوالی نرخ‌های سود را زیر فشار گذاشت. اثرات افزایش متوالی قیمت اوراق را می‌توان درحرکت متوسط نرخ سود موثر در این بازار رصد کرد که از مرز ۲۰ درصد عقب‌نشینی کرد و طی چهار افت پیاپی در پایان معاملات روز گذشته به رقم ۶/ ۱۹ درصد تنزل یافت. در نقطه مقابل، در بازارهای اول و دوم فرابورس شاخص کل با وجود توازن نسبی معاملات، افتی معادل ۸ واحد را به ثبات رساند و به سطح ۳۹۴۶ واحد بازگشت. تقابل رشد تقاضا در بازار بدهی و تداوم تردید معامله‌گران سهام فرابورسی را باید با رصد متغیرهای محیطی حاکم بر کل بازار سرمایه فهمید. جایی که رونمایی از بودجه دولت برای سال آینده به مهم‌ترین مساله فعالان اقتصادی خاصه اهالی بازار سرمایه مبدل شده است. افزایش ریسک ناشی از سیاست‌های پولی، ارزی و مالیاتی در چشم‌انداز بودجه سال آتی کشور عاملی است که توزیع نقدینگی را در فرابورس دستخوش تغییراتی کرده است.
 • سیگنال مثبت واقعی‌تر شدن قیمت‌ها

  ایرنا: مدیرعامل فرابورس ایران درخصوص آثار سهمیه‌بندی بنزین بر بازار سرمایه گفت: بورس همواره داعیه‌دار واقعی شدن قیمت‌ها بوده است؛ این اتفاق گامی مهم در جهت بهبود کیفیت ارزش‌گذاری شرکت‌ها است.
 • تداوم کم‌نوسانی شاخص سهام

  دنیای‌اقتصاد: شاخص کل بورس اوراق بهادار در جریان معاملات روز یکشنبه با نوسانات متعددی همراه بود و در نهایت با افزایش ۱۵۲واحدی در سطح ۳۰۵هزار و ۷۷۴واحدی متوقف شد.
 • اما و اگرهای معافیت مالیاتی

  سیدمحمدباقر غروی‌نخجوانی کارشناس مالی
  همیشه این سوال مطرح بوده که با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، چه رخداد تاثیرگذاری از منظر بنیادی در شرکت‌ها صورت می‌گیرد؟ برخی به این موضوع معتقدند که در گام اول، ساختار مالی شرکت اصلاح می‌شود. آراستگی صورت‌های مالی برای برخی از شرکت‌ها که فعالیت عملیاتی‌شان سودآوری سابق را ندارد یا زیان انباشته سنگینی دارند و آنها را در مرز ورشکستگی قرار داده یا مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت شده‌اند، یکی از گزینه‌هایی است که مدیران بدون تردید به‌عنوان اولین گزینه به آن نگاه می‌کنند. در این شرایط، تصمیم‌گیری برای افزایش سرمایه با اهداف تجاری انجام نمی‌شود و مهم‌ترین دلیل اتخاذ چنین تصمیم‌هایی، جلوگیری از انحلال، افزایش سقف اعتباری شرکت و ادامه فعالیت به امید بهبود در شرایط اقتصادی و تغییر در نرخ‌های فروش و نهاده‌های تولید است. البته توانایی اخذ تسهیلات مالی برای شرکت‌هایی که خود را با این روش از ماده ۱۴۱ قانون تجارت رهانیده‌اند، به سیاست‌های کلان کشور و مسائلی از قبیل اشتغال و خودکفایی در آن بخش خاص تولید و صنعت بستگی دارد.

بیشتر

بیشتر