آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۷۳۴

 • درجه اصلاح در بورس تهران

  دنیای‌اقتصاد – فاطمه اسماعیلی: بازار سهام هفته جاری را با ریزش ۸۲۴۹ واحدی شاخص کل و فشار سنگین صف‌های فروش آغاز کرد. به این ترتیب، نماگر اصلی بورس تهران از نقطه اوج حدود ۸ درصد کاهش یافته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد صنایع کوچک که پیش از این در مسیر صعودی یکه‌تازی می‌کردند، این بار در روند اصلاحی پیشتاز شده‌اند؛ به‌طوری‌که بیش از ۳۰ گروه صنعتی افت‌های دورقمی را تجربه کرده‌اند. با این حال، اگر بازه بررسی را از ابتدای سال در نظر بگیریم همچنان بازدهی مناسبی را در اکثر قریب به اتفاق صنایع بورسی شاهد هستیم.
 • آرایش بازیگران در منفی بورس

  دنیای اقتصاد – هدیه لطفی: بورس تهران در حالی معاملات هفته منتهی به ۲۴مهرماه را با کاهش بیش از یک درصدی شاخص کل سپری کرد که این روند نزولی در معاملات این هفته نیز دنبال شد. به‌طوری‌که معاملات روز گذشته را با کاهش بیش از ۸هزار واحدی نماگر اصلی این بازار به پایان رساند. به این ترتیب بازیگران عمده در نقش خریدار ظاهر شدند و نه تنها در هفته گذشته خالص خریدی در حدود ۳۰۰میلیارد تومان را در کارنامه خود ثبت کردند، بلکه روز گذشته نیز رقم قابل‌توجهی به پرتفوی این گروه از معامله‌گران منتقل شد. به‌طوری‌که خالص خرید حقوقی‌ها در جریان معاملات دیروز به بیش از ۲۷۱میلیارد تومان رسید.
 • آیا سهام سزاوار ریزش است؟

  سعید درخشانی کارشناس بازار سهام
  از سال ۱۳۸۵ شمسی و با تغییرات جدید مدیریتی و افزایش سرعت خصوصی‌سازی صنایع و شرکت‌های بزرگ دولتی، به مرور وزن شرکت‌های کامودیتی (کالا) محور در بازار سرمایه بیشتر شد؛ روندی که از اواخر سال ۸۵ و با خصوصی‌سازی فولاد مبارکه و ملی مس شروع شد، آرایش شرکت‌های موجود در بازار را نسبت به قبل از سال ۸۵ به کلی تغییر داده و وزن شرکت‌های کالا محور را به طرز محسوسی بالا برده است به‌طوری‌که در بین ۳۰ شرکت بزرگ بازار که ارزش بازار حدودا ۷۵۰ هزار میلیارد تومانی دارند فقط ۴ شرکت بانک ملت و مپنا و مخابرات و همراه اول در صنایعی به جز صنایع کالا محور فعالیت دارند و مجموع ارزش بازار آنها حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان و کمتر از ۱۴ درصد از مجموع ۳۰ شرکت بزرگ است.در حال حاضر ارزش بازار شرکت‌های موجود در کل بازارهای بورس و فرابورس حدود ۱۳۵۰ هزار میلیارد تومان است که سهم صنایع کالا محور حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان است که دقیقا دو سوم (۶۶ درصد ) از وزن کلی بازار را تشکیل می‌دهد.با توجه به واقعیت فوق تحلیل بازارهای کالایی اعم از نفت و فلزات و بازار جهانی از اهمیت ویژه‌ای در تحلیل و شناخت کلی بازار بورس تهران برخوردار است.در این مقاله می‌خواهیم بدانیم که آیا از اساس این فرضیه درست است یا نه و به خاطر همین رفتار شاخص بعد از سال ۸۴ را مورد بررسی قرار داده و تلاش شد تا رابطه آن با قیمت نفت بررسی شود.
 • چرا «اخزا»ها جذاب شدند؟

  دنیای اقتصاد: هجوم سهامداران فرابورسی برای عرضه سهام خود در دادوستدهای روز گذشته یکی از سنگین‌ترین افت‌های نماگر این بازار را طی سال‌جاری رقم زد. شاخص کل فرابورس در معاملات دیروز زیر فشار بی‌امان فروش سقوطی ۵/ ۳ درصدی را به ثبت رساند و طی کاهشی ۱۳۶ واحدی به ارتفاع ۳۷۳۳ واحد بازگشت و به این ترتیب، میزان عقب‌نشینی خود از اوج تاریخی را به عدد ۱۳ درصد رساند. همزمان با ریزش دسته‌جمعی بهای سهام فرابورسی شاهد تقویت تقاضا و افزایش قیمت اوراق خزانه در بازار بدهی بودیم. تقابل روند قیمت اوراق سهام و بدهی در روزهای اخیر نشان می‌دهد که بخشی از نقدینگی فعال در بازار سرمایه در حال حرکت به سمت اوراق خزانه و گریز از ریسک سرمایه‌گذاری در سهامی است که در سیلاب دسته‌جمعی فروش در حال تجربه اصلاحی عمیق هستند.
 • حضور پتروشیمی جم در بازارهای جهانی

  گروه بنگاه‌ها: برنامه‌ریزی برای حضور مستمر در بازار جهانی از اهداف اصلی پتروشیمی جم برای توسعه صادرات محصولات پتروشیمی است.

بیشتر

بیشتر