آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۷۳۱

 • هیجان فروش در بورس تهران

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس روز سه‌شنبه با ریزش ۴/ ۳درصدی یکی از شدیدترین افت‌های خود را در سال جاری تجربه کرد. هجوم دسته‌جمعی سهامداران برای فرار از زیان، باعث تنزل ارزش سهام ۹۷ درصد از کل بنگاه‌های بورسی و بازگشت نماگر اصلی سهام به کمترین مقدار از ابتدای پاییز شد. به این ترتیب، بدترین عملکرد روزانه بازار سهام طی ۵ ماه اخیر به ثبت رسید. به‌زعم کارشناسان، بازدهی چشمگیر سهام از ابتدای سال که با ورود بازیگران جدید میسر شده بود، اکنون به شکل شناسایی سود و تخلیه هیجان در بازار خودنمایی می‌کند.
 • تهدید سیاست‌زدگی در بازار سرمایه

  دنیای‌اقتصاد: بازار پایه فرابورس ایران در حالی ماه‌های اخیر با اخبار زیادی درباره تغییر مقررات مواجه بود که سرانجام شاهد اعلام و اجرایی شدن دستورالعمل‌های جدید معاملاتی این بازار از اواخر شهریورماه بودیم، با وجود این همچنان نارضایتی‌های زیادی پیرامون این تغییرات از سوی معامله‌گران به‌گوش می‌رسد. به‌طوری‌که حتی سهامداران معترض دست به دامان نمایندگان مجلس شده‌اند تا سازمان بورس و اوراق بهادار نسبت به زیانی که متحمل شده‌اند، پاسخگو باشد.بررسی رفتار و تاکید نهاد ناظر بازار سرمایه برای اصلاح قوانین مزبور به‌منظور جلوگیری از تشکیل حباب و مقابله با سفته‌بازی از جمله محورهای مهمی است که هفته‌نامه «تجارت فردا» در پرونده اخیر خود به آن پرداخته است. در این راستا علی ابراهیم‌نژاد، استادیار دانشگاه صنعتی شریف به بررسی تهدید سیاست‌زدگی در بازار سرمایه پرداخته و چالش‌ها و راهکارهای اصلاح مقررات بازار پایه فرابورس را تشریح کرده است.
 • افت ۴/ ۳ درصدی ارزش بورس تهران

  دنیای اقتصاد: در پی افت شدید شاخص کل بازار سهام طی روز دوشنبه، دیروز این روند شدت بیشتری گرفت و دماسنج اصلی بورس تهران تسلیم فشار ۱۰ هزار و ۸۹۳ واحدی شد. طی روز گذشته فشارهای فروش به حدی سنگین بود که طی ساعات معاملاتی بیش از ۷۵ درصد نمادهای معامله شده بازار سهام با صف فروش مواجه شدند. در همین حین ارزش معاملات خرد باز هم کاهش یافت تا به کمترین مقدار از نیمه اول شهریورماه برسد. به نظر می‌رسد در آستانه ترافیک سنگین گزارش عملکرد نیمه نخست سال، سهامداران بورس تهران عقب نشسته و در انتظار انتشار این گزارش‌ها هستند.طی روز گذشته دماسنج اصلی بورس تهران در حالی افت ۴/ ۳ درصدی را تجربه کرد که نماگر هموزن نیز با اثرپذیری یکسان از نمادها تن به اصلاح ۳/ ۳ درصدی داد. مقایسه میزان کاهش این دو شاخص نشان‌دهنده سرخ‌پوشی یکدست نمادهای بازار سهام است. به‌طوری که از ۳۲۵ نماد معامله شده در بورس تهران، ۳۱۶ نماد (معادل ۲/ ۹۷ درصد نمادها) با افت ارزش مواجه شدند. در همین حین ارزش معاملات خرد (بدون احتساب معاملات بلوک و اوراق) نیز باز هم کاهش یافت و به کمتر از ۱۱۸۷ میلیارد تومان رسید. این در حالی است که در پایان بازار ۲۳۹ نماد با صف‌های فروش سنگینی دست و پنجه نرم می‌کردند و شاهد مازاد عرضه‌ای به ارزش ۶۲۲ میلیارد تومان برای فروش سهام در کف قیمتی مجاز روزانه بودیم. در جبهه مقابل نیز ۶ نماد صف خرید را تجربه‌کردند که ارزش مازاد تقاضاهای ایجاد شده برای این نمادها به ۱۳۸ میلیارد تومان رسید. البته از این مقدار ۱۲۶ میلیارد تومان متعلق به نماد تازه عرضه شده «کویر» بود و ارزش مازاد تقاضای ۵ نماد دیگر تنها ۱۲ میلیارد تومان بود.
 • تشریح برنامه‌های صندوق سرمایه‌گذاری معیار

  گروه بنگاه‌ها: پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری «صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت معیار» در روز نخست عرضه با موفقیت انجام شد و در همین رابطه روز گذشته (سه‌شنبه) مدیران این شرکت طی نشستی در فرابورس به تشریح اقدامات انجام شده درخصوص راه‌اندازی این صندوق پرداختند.به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، در این نشست به پذیره‌نویسی ۹۹ میلیون واحد سرمایه‌گذاری این صندوق در نخستین روز پذیره‌نویسی که ۲۲ مهرماه رخ داد، اشاره شد.وداد حسینی، مدیرعامل مشاوره سرمایه‌گذاری معیار که در ترکیب هیات‌مدیره صندوق یادشده قرار دارد، در این باره تصریح کرد: در زمینه مدیریت سرمایه‌گذاری، بالغ‌بر ۲۵۰ میلیارد تومان تحت مدیریت سبد این شرکت در حال مدیریت است. «معیار» از مدیریت صندوق‌های اعتماد ملل و ارمغان یکم ملل آغاز به کار کرد. حسینی با اشاره به این مطلب که «معیار»، سال‌ها در حوزه تحلیل بنیادی و تکنیکال فعالیت‌های بسیاری داشته است، گفت: به واسطه دانشی که طی این سال‌ها درخصوص فعالیت در بازار سرمایه کسب شده است و در عین حال نقش‌آفرینی صندوق معیار به‌عنوان مشاور شرکت‌های بزرگ بورسی، تصمیم بر آن گرفتیم تا به‌صورت مستقل از بانک‌ها اقدام به راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت کنیم.
 • برگزاری مجامع برخط در دستور کار سازمان بورس

  سنا: علی بیگ‌زاده از بررسی دستورالعمل برگزاری مجامع الکترونیکی شرکت‌ها، با هدف تحقق جزء ۴ بند (چ) ماده ۶۸ قانون برنامه ششم توسعه خبر داد و اعلام کرد این دستورالعمل بعد از ابلاغ از سوی هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار از طریق سایت کدال به اطلاع عموم می‌رسد.
 • ابلاغ دستورالعمل صندوق‌ها در بازار پایه

  سنا: به استناد مصوبه شماره ۶۰۰ هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، به تاریخ هفدهم مهرماه صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری در سهام و مختلط مجاز هستند حداکثر ۱۰ درصد از ارزش کل دارایی‌های صندوق را در بازار پایه فرابورس ایران سرمایه‌گذاری کنند. محمدرضا معتمد، مدیر نظارت برنهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با توجه به مصوبه سازمان بورس، صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند با اصلاح نصاب‌ها و اساس‌نامه حداکثر ۱۰ درصد از ارزش کل دارایی‌های صندوق را در بازار پایه فرابورس ایران سرمایه‌گذاری کنند. وی با بیان اینکه مصوبه مذکور چهارشنبه هفدهم مهرماه از سوی هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار ابلاغ شد، گفت: روز یکشنبه بیست و یکم مهرماه نیز مدیریت نظارت برنهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار ابلاغیه امکان سرمایه‌گذاری صندوق‌ها در بازار پایه فرابورس را منتشر کرد. مدیر نظارت برنهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: با این مصوبه مدیران سرمایه‌گذاری ما می‌توانند با بررسی، تحلیل و مطالعه به بازار پایه وارد شوند و حضور صندوق‌ها در این بازار به مدیریت ریسک کمک می‌کند.

بیشتر

بیشتر