آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۷۲۲

 • شبیه‌سازی بورس «منهای نفت»

  دنیای اقتصاد : دولت وعده داده نفت را از درآمدهای بودجه سال آینده حذف کند. بررسی بودجه‌های یک دهه اخیر نشان می‌دهد دست‌کم ۳۰ درصد درآمدهای دولت مستقیما از محل فروش نفت تامین می‌شود. در طرح حذف این وابستگی، راهکارهای جایگزینی ارائه شده است که آثار کوتاه‌مدت و بلندمدتی بر بورس دارد. مهم‌ترین مساله، حذف یارانه‌های انرژی است که از نظر هزینه‌ای در کوتاه‌مدت بر سودآوری شرکت‌های بزرگ بورسی اثر کاهشی دارد؛ اما در بلندمدت به چابکی و رقابتی شدن بنگاه‌های اقتصادی می‌انجامد. جایگزین دوم، افزایش درآمدهای مالیاتی است که دو محل مالیات بر سودهای سرمایه‌ای و صادرات کالاهای خام را هدف می‌گیرد. با توجه به سهم چشمگیر شرکت‌های تولیدکننده کالاهای پایه در بورس، این اقدامات می‌تواند حاشیه سود آنها را متاثر کند. اما در ادامه انگیزه بالایی را برای تولیدات با ارزش افزوده و سود بیشتر ایجاد می‌کند. مساله پایانی به واگذاری سهام دولتی و عرضه اوراق بدهی معطوف می‌شود که در ابتدا نگرانی‌هایی را از سمت عرضه سهام و نرخ سود ایجاد می‌کند. اما این اقدامات در بلندمدت منافع متعددی از جمله حل مشکل کسری بودجه ساختاری، ثبات بازار ارز، کاهش سود بانکی، تقویت تولید و رقابت‌پذیری بخش خصوصی واقعی به همراه می‌آورد که رونق دائمی بازار سرمایه را به‌عنوان آینه واقعی اقتصاد کشور سبب می‌شود.
 • متهم ردیف اول ناکارآمدی بازار مس

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : در حاشیه دومین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته میزگردی با عنوان «فرصت‌ها و چالش‌های صنعت مس» برگزار شد که در آن به بررسی روند تولید محصولات بالادست و پایین‌دست مس در یک‌سال گذشته و مشکلات و چالش‌های موجود در این صنعت پرداخته شد. در این میزگرد تمامی کارشناسان از دستورالعمل‌های خلق‌الساعه دولتی و دخالت‌ آن در مکانیزم عرضه و تقاضای بازار شکایت داشتند و معتقد بودند در صورت عدم دخالت‌های دولتی این صنعت می‌تواند مسیر خود را پیدا کرده و روندی رو به رشد را تجربه کند. در این پنل فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات به‌عنوان مجری میزگرد و همچنین علی هوشمند رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان مقاطع برنجی، بهرام شکوری رئیس انجمن مس ایران، ایوب باباسالاری مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی مس ایران، حسین حق‌بیان دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان سیم و کابل ایران و جواد فلاح مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران حضور داشتند.
 • رشد سهام با محوریت بانک و دارو

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بازار سهام طی ساعت نخست معاملات با رشدی بالغ بر ۴۳۰۰ واحد به کانال ۳۳۰ هزارتایی قدم گذاشت. اما نماگر اصلی بورس تهران در این سطوح پایدار نبود و با افزایش فشارهای فروش به عقب‌نشینی بیش از ۳هزار واحدی تن داد. در همین حال شاهد رکودی گسترده در سهام کامودیتی محور بودیم. به‌طوری که هیچ یک از صنایع کالایی در سطوح بالای بیشترین ارزش معاملات روزانه جای نگرفتند و قافیه را به گروه‌های کوچک‌تر بورس تهران باختند.
 • افتتاح نخستین شعبه کارگزاری بورس بیمه ایران در تهران

  گروه بنگاه‌ها: نخستین شعبه کارگزاری بورس بیمه ایران در تهران با هدف سیاست توسعه جغرافیایی شعب افتتاح شد.

بیشتر

بیشتر