آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۷۱۶

 • دو کانال پول‌رسانی به بورس تهران

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران روز گذشته با رشد ۵۶۱۵ واحدی مرز ۳۲۰ هزار را نیز پشت سر گذاشت. بی‌تردید مهم‌ترین عاملی که روند صعودی بی‌وقفه بورس را رقم‌ زده‌، جریان قدرتمند نقدینگی است. ورود پول‌های تازه به بورس رشد قیمت سهام را رقم زده و ثبت بازدهی‌های قابل‌توجه این بازار، نقدینگی بیشتری را به سمت خود جذب کرده‌است. تا آن‌جا که بسیاری از سهامداران محافظه‌کار که پیش از این و در پی تردید از ارزندگی سهام نقش نظاره‌گری را انتخاب کرده‌ بودند اکنون با حسرت جاماندگی از کسب بازدهی مواجهند.
 • نوبت حذف «برگه سهام» کاغذی

  علیرضا توکلی
  دنیای‌اقتصاد : یکی از اطلاعیه‌هایی که معمولا پس از ثبت افزایش سرمایه از سوی شرکت‌های بورسی روی کدال منتشر می‌شود، با عنوان «توزیع گواهی‌نامه نقل و انتقال و سپرده سهام» و برای فراخوان سهامداران است تا به شرکت مراجعه کرده و برگه (اوراق) جدید سهام خود را دریافت کنند. در این برگه علاوه‌بر سرمایه جدید شرکت، تعداد سهام هر شخص با سرمایه جدید نیز ذکر شده است. سال‌ها پیش که فناوری اطلاعات وجود نداشت یا چندان پیشرفت نکرده بود، برگه‌های کاغذی سهام کاربرد زیادی برای سهامداران داشت، از دریافت سود سهام گرفته تا شرکت در مجامع عمومی آن. با به‌وجود آمدن امکانات رایانه‌ای به‌تدریج نیاز به این برگه‌ها کم و کمتر شد زیرا به‌تدریج اطلاعات بروز از سهامداران و میزان سهام آنها از طریق شبکه یا بانک‌های اطلاعاتی فراهم شد و در نتیجه تنها نیاز بود فرد مالک سهام احراز هویت شود.
 • رشد شاخص سهام با اهرم گزارش‌های ماهانه

  دنیای اقتصاد: روز گذشته به واسطه رشد قیمتی در سهام فلزات اساسی و کانه‌های فلزی، شاخص کل بورس تهران باری دیگر با روندی مثبت همراه شد و با ثبت رشد ۵۶۱۵ واحدی، محدوده جدید ۳۲۰هزار واحد را فتح کرد. به نظر می‌رسد به واسطه انتشار گزارش‌های ماهانه مربوط به عملکرد شهریورماه و همچنین میزان تولید و فروش این شرکت‌ها، بار دیگر توجه بورس‌بازان به این گروه از سهم‌ها جلب شده است. در همین حال ارزش معاملات خرد (بدون احتساب معاملات بلوک و اوراق) با افزایشی ۱۲ درصدی نسبت به روز چهارشنبه به ۱۹۱۲ میلیارد تومان رسید. در همین راستا به اعتقاد برخی از کارشناسان بازار سرمایه، رشدهای اخیر بازار سهام بیش از هر چیزی در پی تقاضاهای سنگین پول‌های جدید و حجم بالای وارد شده به بورس تهران اتفاق افتاده است.
 • فساد مالی و کیفیت ظاهری حسابرسی

  علیرضا آقایی قهی حسابدار رسمی
  با پیشرفت جوامع و در پی آن افزایش انواع جرم در جوامع بشری، فساد مالی نیز به‌عنوان یک جرم با مطلوب‌ترین نتایج مالی برای مرتکب آن، گسترش یافت که این امر موجب اختلال جدی در نظام اقتصادی کشورها می‌شود. همیشه فساد از جایی نشات می‌گیرد که حتی ذهن هیچ فردی به آن خطور نمی‌کند. بحثی که می‌توان به عامل بروز فساد نسبت داد، این است که بزرگ‌ترین فسادهای مالی توسط امین‌ترین افراد انجام می‌شود.
 • عبور بازدهی سهام فرابورسی از ۸۸ درصد

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران معاملات نخستین روز هفته را در حالی پشت سر گذاشت که نماگر اصلی این بازار با رشد حدود ۸۰ واحدی (معادل ۹/ ۱ درصد) بیشترین رشد از اول مهرماه را تجربه کرد و سقفی جدید در تاریخ فعالیت آیفکس ثبت شد. با احتساب رشد دیروز، بازدهی سهام این بازار از ابتدای سال تاکنون از ۸۸ درصد عبور کرد. در شرایط فعلی به نظر می‌رسد قدرت نقدینگی بیشترین نقش در ادامه رشد قیمت سهام را ایفا می‌کنند.

بیشتر

بیشتر