آرشیو روزنامه شماره ۴۷۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۷۰۶

 • الگویابی آینده بورس تهران

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران پس از استراحت یک‌روزه، دیروز بار دیگر به مسیر صعودی بازگشت و حتی توانست کانال ۳۰۷ هزار واحدی را نیز تجربه کند. رشد قابل توجه و کم‌نظیر نفت در روز بازگشایی بازار جهانی مهم‌ترین عامل صعود شاخص سهام طی معاملات روز گذشته بود. هر چند در ادامه ترمز رشد این نماگر کشیده شد و شاهد عقب‌نشینی شاخص کل از سقف روزانه بودیم. در نهایت دیروز نماگر اصلی بورس تهران با رشد ۳۵۲۱ واحدی در سطح ۳۰۵ هزار و ۹۱۷ واحدی متوقف شد که خود رکوردی جدید در کارنامه تاریخی بازار سهام به شمار می‌رود. ارزش معاملات خرد سهام نیز دیروز بار دیگر رکوردشکنی کرد و این‌بار از ۲۲۰۰ میلیارد تومان نیز فراتر رفت. نقدینگی جدیدی که در شرایط رکودی دیگر بازارها، سهام را بهترین مکان برای حفظ ارزش سرمایه خود یافته‌اند. این پول‌های تازه اما با انگیزه کسب سودهای حداکثری در کوتاه‌مدت به سمت گروه‌هایی که ضمن بیشترین اثرپذیری از تحولات سیاسی، حول افزایش سرمایه مانور می‌دهند، حرکت کرده‌ است. در این شرایط اما دو الگو از قرار تکرار روزهای زیگزاگی شاخص سهام و لیدری مجدد دو گروه بانک و خودرو در بازار برای آینده بورس محتمل است که هر یک شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با دوره‌های گذشته خود در بازار سهام دارند.
 • استارت بازار پایه با قوانین جدید

  دنیای اقتصاد: نخستین روز معاملاتی نمادهای فعال در بازار پایه فرابورس ایران بعد از اعمال و اجرای دستورالعمل‌های جدید، با آرامش همراه بود. در حالی بعد از توقف دوهفته‌ای شاهد بازگشایی نمادهای بازار پایه‌ای بودیم که آرایش جدید در رنگ‌بندی این بازار و ایجاد محدودیت‌هایی در نوسان‌ معاملات از جمله مهم‌ترین تغییرات این بازار بود. به این ترتیب در جریان معاملات روز دوشنبه، ۶۱درصد از نمادهای معامله شده در این بازار با نوسان مثبت همراه بودند. البته در تشکیل این جو مثبت، صعود نماگرهای اصلی بورس و فرابورس و در مجموع حاکمیت رونق معاملاتی در بازار سهام، بی‌تاثیر نبوده است.
 • سقفی جدید درکارنامه سهام

  دنیای اقتصاد: روز گذشته بازار سهام بار دیگر بر مدار رشد بازگشت و به رکوردشکنی‌های پی‌در‌پی خود ادامه داد. به‌طوری‌که طی این روز هم رکورد تاریخی بیشترین ارزش معاملات خرد شکسته شد و هم رکورد بیشترین مقدار دماسنج اصلی بورس تهران. البته با گذشت از نیمه معاملات، افزایش فشارهای فروش موجب عقب‌نشینی قیمت‌ها شد و شاخص‌ها از سقف روزانه فاصله گرفتند.
 • شناسایی اولیه و کامل سهامداران در سامانه سجام

  سنا: معاونت عملیات شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: تمام متقاضیان دریافت خدمات پایه مکلف به ثبت اطلاعات خود در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) هستند. به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از روابط‌عمومی سمات، در این اطلاعیه آمده است: بنا بر مصوبه مورخ ۲۲ فروردین ۹۷ سازمان بورس و اوراق بهادار، کلیه متقاضیان دریافت خدمات پایه نظیر کد معاملاتی مکلفند نسبت به ثبت اطلاعات خود در سامانه فوق اقدام کنند.
 • انتصاب رئیس جدید سازمان خصوصی‌سازی

  خبرگزاری تسنیم: طی حکمی از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی، علیرضا صالح معاون اسبق سازمان برنامه و بودجه کشور و قائم‌مقام فعلی صندوق توسعه ملی به سمت معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی‌سازی منصوب شد. صالح که پیش از این از اردیبهشت‌ماه سال ۸۹ تا مرداد ۹۰ به‌عنوان عضو هیات عامل و معاون برنامه‌ریزی، توسعه منابع و امور پشتیبانی سازمان خصوصی‌سازی در این سازمان حضور داشته است در حالی از این پس روی صندلی میرعلی اشرف عبداله پوری حسینی به‌عنوان رئیس سازمان خصوصی‌سازی می‌نشیند که سمت‌هایی چون معاونت امور مجلس، استان‌ها و پشتیبانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و... در کارنامه کاری وی به چشم می‌خورد. از زمان تاسیس سازمان خصوصی‌سازی تاکنون، این هشتمین رئیسی است که این سازمان به خود دیده است.
 • «کدال» آیینه حقیقی اقتصاد

  سنا: صبح روز گذشته، شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و علی آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با مدیران ارشد شفاف‌ترین شرکت‌های حاضر در بورس و فرابورس دیدار و گفت‌وگو کردند. محمدی، در این دیدار که هدف از آن هم‌اندیشی با مدیران ارشد شرکت‌های شفاف بورس و فرابورس بود، گفت: توسعه بازار سرمایه و بهبود فرآیند‌های داد و ستد سهام همه ناشران بورسی، همواره مورد حمایت نهاد ناظر است و بورس امروز نقش مهمی در اقتصاد ملی ایفا می‌کند.
 • افزایش سرمایه لوتوس پارسیان

  گروه بنگاه‌ها: سرمایه شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان ۱۰۰ درصد افزایش می‌یابد. مجمع‌عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام لوتوس پارسیان برای دوره مالی منتهی به پایان دی‌ماه ۹۸، با افزایش سرمایه این شرکت موافقت کرد. براین اساس سرمایه شرکت از مبلغ ۵ هزار میلیارد ریال به ۱۰ هزار میلیارد ریال از محل آورده نقدی و مبلغ در اختیار هیات‌مدیره می‌رسد. این مجمع با افزایش سرمایه ۲۰ درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی و ۸۰ درصد سرمایه فعلی در اختیار هیات‌مدیره موافقت کرد. بنا براین گزارش با توجه به زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه شرکت، افزایش سرمایه فوق تا زمان برگزاری این مجمع نزد مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت خواهد رسید.

بیشتر

بیشتر