آرشیو روزنامه شماره ۴۷۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۷۰۵

 • رکورد تاریخی معاملات بورس

  دنیای اقتصاد: بازار سهام طی روز گذشته سیمای تازه‌ای از خود به نمایش گذاشت. دیروز با وجود عقب‌نشینی شاخص کل پس از ۶ صعود متوالی، رکورد ارزش معاملات خرد شکست. اغلب صاحب‌نظران ضعف بازارهای رقیب و خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به سیگنال‌های صادره از فضای سیاسی را از عوامل اصلی ورود پول‌های تازه به بازار و شکستن رکورد معاملات برمی‌شمرند. هر چند عرضه‌های پرفشار و افزایش انگیزه‌ها برای شناسایی سود، شاخص سهام را نزولی کرد، اما اوج‌گیری ارزش معاملات احتمال بازگشت دماسنج اصلی بورس به مدار صعودی را تقویت کرد.
 • تعلل سیاست‌گذار در آزادسازی «عدالت»

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد : طرح سهام عدالت در حالی از سال ۱۳۸۵ اجرایی شد که قرار بود پس از پایان یافتن مهلت تسویه اقساط سهام مزبور یعنی گذشت ۱۰سال، شاهد آزادسازی «عدالت» باشیم. به‌طوری‌که طبق قانون، مشمولان سهام عدالت باید از سال ۹۶ اختیار سهام عدالت خود را برای خرید و فروش در دست می‌گرفتند. این در حالی است اختلاف نظر میان دولت و مجلس بر سر شیوه آزادسازی سهام عدالت، سبب شده تا این موضوع همچنان در بلاتکلیفی به‌سر برده و نتیجه نهایی از سرانجام آن وجود نداشته باشد.
 • عقب‌نشینی سهام پس از ۶ روز

  دنیای اقتصاد: روز گذشته شاهد دو‌دستگی سهام در بورس تهران بودیم. دسته اول سهام شرکت‌های بزرگ‌تر بازار بود که از ابتدای ساعت کاری بازار سهام با افت قیمتی مواجه شدند و موجب فشار بر دماسنج اصلی بورس تهران شدند. دسته دوم شرکت‌های کوچک‌ و متوسطی بودند که در نیمه ابتدایی با افت ارزش روبه‌رو شده اما با تقویت جریان نقدینگی، تغییر جهت داده و در انتهای بازار اغلب در قیمت‌های بالاتری نسبت به قیمت پایانی معامله ‌شدند.
 • هفتمین رشد متوالی شاخص فرابورس

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس ایران که در دقایق ابتدایی معاملات روز گذشته رو به کاهش گذاشته بود در ادامه تغییر مسیر داد و در نهایت برای هفتمین روز متوالی با رشد بیش از ۱۱ واحدی (معادل ۳/ ۰ درصد) پرونده این روز معاملاتی را بست. به این ترتیب با احتساب رشد دیروز آیفکس، بازدهی این نماگر از ابتدای سال تاکنون از ۷۴ درصد فراتر رفت. دیروز نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی مارون، سهامی ذوب‌آهن اصفهان، پالایش نفت لاوان و آهن و فولاد ارفع بیشترین تاثیر در رشد شاخص کل این بازار را ایفا کردند. در مقابل اما هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه و پتروشیمی زاگرس مانع از رشد بیشتر این نماگر شدند.در مجموع طی معاملات روز گذشته فرابورس ایران از ۱۱۱ نماد معامله‌شده، حدود نیمی از شرکت‌ها در پایان دادوستدها شاهد رشد قیمت سهام خود بودند و نیمی دیگر در محدوده منفی قیمت به معاملات روز یکشنبه پایان دادند.
 • درج نماد شرکت فولاد سپید فراب کاشان در بازار دوم بورس

  گروه بنگاه‌ها: شرکت تولیدی فولاد سپید فراب کویر با توجه به موافقت هیات‌پذیرش بورس اوراق بهادار و نیز احراز موارد تعیین شده به عنوان پانصد و سی و یکمین شرکت در بورس اوراق بهادار تهران درج شد.این شرکت در بخش «ساخت فلزات اساسی»، گروه و طبقه «ساخت آهن و فولاداساسی» با کد «۲۷۱۰» و نماد معاملاتی «کویر» در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شده است.
 • وضعیت پیش‌روی «کالسیمین»

  گروه بنگاه‌ها: شرکت کالسیمین از ابتدای سال‌جاری تا پایان مردادماه نسبت به مدت مشابه سال قبل در زمینه فروش با رشدی معادل ۱۶۴ درصد مواجه بوده است. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» این شرکت در دوره پنج‌ ماهه مشابه سال قبل بیش از یک‌هزار میلیارد تومان فروش داشته که این رقم در سال‌جاری به بیش از ۵ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.
 • موافقت سازمان بورس با افزایش سرمایه «ارفع»

  گروه بنگاه‌ها: سازمان بورس اوراق بهادار با افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی شرکت آهن و فولاد ارفع به مبلغ ۱۲ هزار میلیارد ریال موافقت کرد. در اطلاعیه صدور مجوز افزایش سرمایه شرکت آهن و فولاد ارفع آمده است: درصد افزایش سرمایه شرکت ۱۰۰ درصد و از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی خواهد بود.
 • رشد ۸۳ درصدی فروش «چادرملو» در ۵ ماهه نخست سال

  گروه بنگاه‌ها: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در ۵ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۸۳ درصدی فروش را تجربه کرد.
 • افزایش ۲۳ درصدی فروش «شپترو»

  گروه بنگاه‌ها: پتروشیمی آبادان به رشد ۲۳ درصدی در زمینه فروش دست یافت. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، «شپترو» تا پایان مردادماه امسال معادل یک هزار و ۸۹ میلیارد ریال از فروش محصولات خود درآمد کسب کرده است. این در حالی است که «شپترو» در مدت مشابه سال گذشته معادل ۸۸۷ میلیارد و ۹۵۹ میلیون ریال درآمد داشت. این شرکت در سال جاری یک‌هزار و ۲۰۵ تن «DDB»، ۴ هزار و ۳۳۸ تن «PVC»، ۶ هزار و ۲۱۱ تن «NAOH» و ۶ هزار و ۳۲۸ تن «تی‌دی سی» تولید کرده است. از این میزان درخصوص «DDB» معادل یک‌هزار و ۱۸۸ تن، «PVC» سه هزار و ۳۱۹ تن، «NAOH» پنج هزار و ۱۳۶ تن و «تی دی سی» معادل ۵ هزار و ۳۸ تن آن تا پایان تیرماه تولید شده است که مبلغ فروش چهار ماهه «شپترو» معادل ۸۱۳ میلیارد ریال بود.
 • معرفی هیات‌مدیره تامین سرمایه امید

  گروه بنگاه‌ها: اعضای هیات‌مدیره شرکت تامین سرمایه امید معرفی شدند. براساس مصوب مجمع عمومی عادی ۲۶ اسفندماه ۹۶ و جلسه هیات‌مدیره تیرماه ۹۸ اسامی جدید هیات‌مدیره شرکت تامین سرمایه امید اعلام شد. بر این اساس تنها نماینده عضو حقوقی هیات‌مدیره این شرکت که تغییر کرد مربوط به گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید بود و بقیه اعضا تغییری نداشتند. در حال حاضر نماینده شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید هنوز اعلام نشده اما نمایندگان شرکت‌های معدنی و صنعتی گل‌گهر و چادرملو، صندوق بازنشستگی، وظیفه از کار افتادگی و پس‌انداز کارکنان بانک‌ها و شرکت سرمایه‌گذاری نور کوثر ایرانیان همانند قبل ماندند.
 • سرمایه بیمه اتکایی ایرانیان به ۳۲۵۰ میلیارد ریال افزایش یافت

  گروه بنگاه‌ها: مجمع عمومی فوق العاده بیمه اتکایی ایرانیان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بیمه اتکایی ایرانیان، دیروز مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت با حضور بیش از ۷۴ درصد از سهامداران حقیقی و حقوقی تشکیل و پس از ارائه گزارش توجیهی هیات‌مدیره و گزارش بازرس قانونی و تبادل‌نظر سهامداران، افزایش سرمایه بیمه اتکایی ایرانیان به میزان ۳۰ درصد از محل سود انباشته و اندوخته مالی تصویب شد. به این ترتیب، سرمایه بیمه اتکایی ایرانیان از ۲۵۰۰ میلیارد ریال به ۳۲۵۰ میلیارد‌ریال افزایش یافت.

بیشتر

بیشتر