آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۸۹

 • الگوی کور بورس‌بازی

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد : شاخص کل بورس تهران روز گذشته با افت ۷۶۱ واحدی مواجه شد. دماسنج بازار سهام در ابتدای معاملات موفق شد کانال ۲۷۱ هزار واحد را نیز فتح کند اما در این سطح تاب نیاورد و مسیر نزولی را در پیش گرفت. در پایان بازار بخشی از نزول شاخص با رشد قیمتی سهام هلدینگ‌های تامین‌ اجتماعی جبران شد با این حال شاخص معاملات دیروز را در مدار منفی به پایان رساند. شاخص کل هم‌وزن که رشدهای افسارگسیخته و بی‌درو‌پیکری را طی ماه‌های اخیرتجربه کرده بود روندی مشابه را روز گذشته ثبت کرد و در نهایت با افت ۲۸/ ۰ درصدی معاملات را به پایان رساند.
 • فصلی نوین در سهامداری

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در نشست خبری روز گذشته به تشریح آخرین اقدامات در زمینه سامانه «سجام» پرداخت. سامانه‌ای که می‌تواند با استفاده از توسعه تکنولوژی، فصلی جدید برای سهامداران بازار سرمایه به‌دنبال داشته باشد. سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان «سجام» برنامه‌ای جامع‌ و متمرکز خواهد بود که کلیه اطلاعات سهامداران را به‌صورت یکپارچه در‌بر‌می‌گیرد. به این ترتیب، نه‌تنها با این سامانه شاهد تسهیل در گردآوری اطلاعات سهامداران هستیم؛ بلکه با تجمیع اطلاعات و سوابق معاملاتی، شفافیت بازار با افزایش قابل‌توجهی همراه خواهد شد.
 • موج شناسایی سود در بازار سهام

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران که روز گذشته در دقایق ابتدایی معاملات با جهشی ۱۲۰۰ واحدی کانال ۲۷۱ هزار واحد را هم فتح کرده بود، رفته‌رفته به دنبال تشدید فشار فروش ناشی از شناسایی سود با صف‌نشینی فروشندگان در بیشتر نمادهای کوچک و متوسط بازار مواجه شد. در همین حال روند دماسنج اصلی بورس تهران نیز معکوس شد تا جایی که به اصلاح تن داد و با افتی ۷۶۱ واحدی در سطح ۲۶۹ هزار و ۲۲۵ واحدی قرار گرفت.
 • رونمایی از آخرین تحولات بورسی

  سنا: معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به کاهش زمان توقف نمادها به‌عنوان یکی از نتایج اجرای قوانین جدید بازار پایه فرابورس، از تفویض اختیار توقف و بازگشایی نمادها به فرابورس خبر داد.
 • تولید «کچاد» از ۷ میلیون تن عبور کرد

  گروه بنگاه‌ها: ظرفیت تولید شمش فولاد چادرملو در حالی تا پایان امسال به یک میلیون تن می‌رسد که این شرکت در ۵ ماه نخست امسال بیش از ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تن سنگ‌آهن و محصولات فولادی تولید کرده است. به گزارش خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» چادرملو در مدت یادشده بالغ‌بر ۴ میلیون و ۲۶۷ هزارتن کنسانتره سنگ‌آهن، ۱۸۷ هزارتن سنگ‌آهن دانه‌بندی شده، یک میلیون و ۷۴۲ هزارتن گندله آهن، ۶۲۳ هزارتن آهن اسفنجی و ۴۰۷ هزارتن شمش فولادی در مجتمع‌های معدنی و صنعتی چادرملو تولید شده است.
 • اصلاح دستورالعمل نحوه انجام معاملات در فرابورس

  فرابورس ایران: معاون بازار فرابورس ایران از ابلاغ دستورالعمل فروش تعهدی اوراق بهادار در ۳۰ مردادماه جاری خبر داد و افزود: مقدمات اجرایی شدن این دستورالعمل که در خردادماه ۹۸ تصویب شده بود، در حال انجام و سامانه‌ مورد نیاز نیز در حال آماده‌سازی است. معاون بازار فرابورس از اصلاح مواردی در دستورالعمل نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس ایران خبر داد و گفت: نخستین مورد به بند ۲ ماده ۲۴ این دستورالعمل که به موضوع معاملات عمده اختصاص دارد برمی‌گردد و مطابق اصلاحات صورت‌گرفته موضوع ارسال اطلاعات توسط کارگزار متقاضی خرید حسب مورد به سازمان خصوصی‌سازی گنجانده شده است. افسانه اروجی درباره دیگر اصلاح صورت گرفته در دستورالعمل یادشده که مربوط به ماده ۳۷ است، گفت: در معاملات عمده شرایطی حداکثر زمان تعیین‌شده برای اینکه خریدار به تسویه حصه نقدی اقدام کند ۹ روز کاری در نظر گرفته شده بود که این مدت‌زمان به ۱۴ روز کاری تبدیل شده‌است.

بیشتر

بیشتر