آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۸۰

 • قله‌نوردی بورس از جبهه دوم؟

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران روز گذشته در حالی سقف تاریخی جدیدی را به ثبت رساند که مسیر متفاوتی را برای صعود برگزیده بود. برخلاف رویه یک سال اخیر مهم‌ترین نمادهایی که راهگشای نماگر اصلی بازار به قله جدید بودند در دسته نمادهای کالایی نبوده و طی روزهای اخیر به کانون توجهات بورسی آمده‌اند. این تغییر زاویه در نگرش بازیگران سهام حاکی از آن است که معیارهای ارزندگی سهام بزرگ تا حدودی متحول شده و ملاک ارزندگی به پشتوانه سودآوری به کناره رفته است. طی یک سال گذشته نمادهای کالایی به پشتوانه رشد نرخ دلار بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس تهران داشتند. این نمادها با رشدهای محسوس سودآوری خود در دوره‌های مالی متوالی نقش مهمی در ارتقای ارزش بازار ایفا کردند. در شرایط کنونی گرچه همچنان انتظار برای درخشش سودآوری با توجه به قیمت‌های کنونی سهام وجود دارد با این حال هراس از رویه قیمتی کالاها در بازار جهانی مانع از حرکت نقدینگی حتی در سطوح پایین قیمتی این نمادها شده است.
 • تله «محدودیت نوسان» در بازار پایه

  علیرضا توکلی
  دنیای اقتصاد: در هفته گذشته با مثبت بودن بازار سرمایه، حراج «بدون محدودیت نوسان» در بازار پایه «ج» سبب شد تا کشف قیمت‌هایی در برخی از نمادها صورت گیرد. موضوعی که برای ناظر سازمان بورس (یا ناظر فرابورس) راهی جز ابطال معاملات باقی نمی‌گذاشت. چون ابطال این معاملات معمولا طی دو تا سه ساعت پس از پایان بازار صورت می‌گیرد، نمی‌توان اثر وضعی برای آن در نظر نگرفت. یعنی حتی در چند ساعتی که قیمت‌های عجیب روی تابلو هستند، ناگزیر هیجان کاذبی را به برخی از معامله‌گران و به ویژه آنهایی که تازه وارد بازار شده‌اند، منتقل می‌کنند. البته از اعتراض سهامداران به آنچه اعمال سلیقه ناظر می‌نامند، می‌گذریم که در این اوضاع آشفته شاید مسموع نباشد. هر چند این مشکل به این زودی‌ها حل نخواهد شد، زیرا باتوجه به وجود حراج «بدون محدودیت نوسان» در قوانین جدید بازار پایه، به نظر می‌رسد در آینده هم با این تبعات روبه‌رو خواهیم بود. در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک‌ هفته گذشته در «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.
 • رکوردی دیگر در تالار شیشه‌ای

  دنیای اقتصاد: بورس تهران معاملات روز گذشته را با رشد ۵/ ۰ درصدی شاخص کل سپری کرد و برای اولین بار وارد کانال ۲۵۷ هزار واحدی شد تا رکوردی جدید از خود به جا بگذارد. به نظر می‌رسد سایه جنگ تجاری و افت‌های قیمتی‌ شدید کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی تا حدودی از روی بورس تهران کم‌رنگ شده است و با توجه به اصلاح قیمتی سهام کالایی در روزهای قبل، شاهد تقویت نسبی تقاضا و چرخش مسیر قیمتی در این دسته از سهم‌ها بودیم.
 • نگاهی به انتخابات جامعه‌ حسابداران رسمی

  نظام‌الدين ملك‌آرايي حسابدار رسمي
  جامعه حسابداران رسمی به منظور ارتقای سلامت مالی کشور، کاهش تصدی‌گری و بار دولت در اداره امور جامعه و تقویت فرآیند تهیه و عرضه اطلاعات شفاف و قابل اعتماد در کشور، به موجب قانون مصوب ۱۳۷۲ تشکیل شد. قانون‌گذار، در تبصره‌های ۲ و ۵ این قانون، برای جامعه حسابداران رسمی هویت غیردولتی، غیرانتفاعی و دارای استقلال مالی و شخصیت حقوقی مستقل قائل شده است. اما، قانون تشکیل جامعه حسابداران رسمی، در فرآیند تنظیم اسناد فرودست، به ویژه اساسنامه، نتوانست از آسیب‌های ناشی از گرایش‌های دولتی مصون بماند و به‌تدریج از روح قانون فاصله گرفت و هدف‌های مندرج در قانون تشکیل آن، کمرنگ شد.
 • آخرین اخبار از عرضه‌های اولیه

  سنا: مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران از درخواست پذیرش تعداد زیادی شرکت در بورس تهران خبر داد و افزود: به دلیل حساسیت بالا، شرکت‌هایی را وارد بورس خواهیم کرد که از شفافیت بالایی برخوردار باشند. علی صحرایی در این راستا توضیح داد: هرچند درخواست بیش از‌ ۵۰شرکت برای پذیرش در بورس تهران مطرح شده ولی به لحاظ حساسیتی که برای اعتماد مردم در بازار سرمایه قائل هستیم، شرکت‌هایی را وارد بورس می‌کنیم که شفافیت کاملی داشته باشند و به سودآوریشان اطمینان داشته باشیم.

بیشتر

بیشتر