آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۳۲

 • زیگزاگ پول‌ها در بورس تهران

  دنیای اقتصاد: معاملات بورس تهران طی روز گذشته با جهش ۷/ ۱ درصدی شاخص کل پایان یافت. دماسنج اصلی سهام در این روز ضمن رشد ۴ هزار و ۵۲ واحدی توانست برای اولین بار در ارتفاع ۲۳۸ هزار و ۲۲۰ واحدی بایستد. توام با تداوم رکوردشکنی‌های شاخص کل اتفاق مهمی در قالب تغییر ترکیب تقاضا در بازار رقم خورد. دیروز پس از مدت‌ها محور تقاضا گردش محسوسی به روی سهام کالایی داشت و در پی رشد حداکثری قیمت در صنایعی نظیر پتروشیمی و پالایشی، شاخص کل با سرعت قابل ملاحظه‌ای پیش رفت. همزمان با این اتفاق، رشدهای شتابان قیمت در گروه‌های پیشتاز طی یک و نیم ماه اخیر متوقف شد. شیفت نقدینگی به گروه‌های کالایی در حالی رقم خورد که متوسط قیمت در این صنایع طی ۵ هفته اخیر عمدتا تحت فشار روند کاهشی بازار جهانی و چشم‌انداز مبهم تحریم‌ها با ضعف نسبی تقاضا معامله می‌شدند.
 • تنفس برای چکش‌کاری قوانین بازار پایه

  علیرضا توکلی
  دنیای اقتصاد : در یک‌هفته گذشته چند رویداد درباره بازارپایه رخ داد که درنهایت نقل قولی از یکی از اعضای هیات‌مدیره بورس منتشر شد که قوانین جدید بازارپایه را محتاج بررسی و چکش‌کاری بیشتری می‌دانست که شاید همین مهلت سبب شد بازار پایه نیز همپای بازارهای اصلی بورس و فرابورس روزهای سبزی را سپری کند. در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک‌هفته گذشته در بازار پایه پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.
 • تکمیل جعبه ابزارهای مالی بازار سرمایه ایران

  سنا: صبح روز گذشته یازدهمین نشست بازارهای سرمایه اسلامی با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، مدیران ارشد بازار سرمایه کشور و نمایندگان کشورهای اسلامی برگزار شد.
 • پایان عمر تشخیص مالیات علی‌الراس

  عباس وفادار حسابدار رسمی، کارشناس رسمی دادگستری
  قانون مالیات‌های مستقیم مصوب سال ۱۳۸۰ در‌بر‌گیرنده مواد ۹۷، ۹۸، ۱۵۲، ۱۵۳، ۱۵۴ و ۲۷۱ بود. این مواد قانونی مربوط به موارد زیر است:
 • جهش چهار کانالی شاخص سهام

  دنیای اقتصاد: روز گذشته شاخص کل سهام پیرو چرخش توجهات به سوی سهام کالایی، صعود بیش از ۷/ ۱ درصدی را تجربه کرد و رکورد دیگری در سطح ۲۳۸ هزار و ۲۲۰ واحد به ثبت رساند. این در شرایطی بود که شاخص کل هم‌وزن رشد حدود ۳۵/ ۰ درصدی را تجربه کرد که به‌طور محسوسی از جاماندگی آن نسبت به شاخص کل بازار خبر می‌داد.
 • موفقیت تامین سرمایه نوین به‌عنوان مشاور برتر

  گروه بنگاه‌ها: تامین سرمایه نوین به‌عنوان برترین مشاور پذیرش سال ۹۷ در بین ارائه‌دهندگان خدمات مشاوره انتخاب شد. براساس گزارش ارزیابی کیفی عملکرد مشاوران پذیرش که هر ساله از سوی شرکت فرابورس منتشر می‌شود تامین سرمایه نوین با کسب ۴۶ امتیاز عنوان نخست را در این بخش به دست آورد. مدیرعامل تامین سرمایه نوین در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» گفت: مشاوران پذیرش وظیفه پذیرش اوراق بهادار، کالاها و اوراق بهادار مبتنی بر کالا را در بورس‌ها به عهده دارند. ولی نادی‌قمی افزود: با توجه به نوپا بودن بورس‌ها در کشور، فعالیت‌های حرفه‌ای در حوزه پذیرش و عرضه به اندازه کافی توسعه نیافته و پیشرفت نکرده است. وی با اشاره به اینکه به دلایل متعدد، محصولات بازار سرمایه در سبد سرمایه‌گذاری خانوارها در اولویت سوم یا چهارم بعد از مسکن، طلا و ارز است، ادامه داد: به همین دلیل ضریب نفوذ بازار سرمایه پایین و به تبع آن خدمات نهادهای مالی بازار سرمایه به تدریج در حال پیشرفت است.
 • افزایش تولید و صادرات «شسینا»

  گروه بنگاه‌ها: درآمد عملیاتی صنایع شیمیایی سینا به دلیل افزایش صادرات با ۱۳۳ افزایش برای سال مالی گذشته همراه بود و این شرکت برای سال آینده برنامه توسعه صادرات به میزان ۵/ ۵ میلیون دلار در سال را در دست اجرا دارد.
 • آنچه در بازار پایه افشا نمی‌شود مظنه است نه قیمت

  خبرگزاری فارس: مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس با بیان اینکه در حال حاضر ۱۸۲ شرکت در بازار پایه فرابورس حضور دارند، گفت: آنچه در تابلوی بازار پایه اعلام نمی‌شود، مظنه قیمت است و بعد از نهایی شدن خرید و فروش قیمت سهام اعلام می‌شود.

بیشتر

بیشتر