آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۱۹

 • صعود بورس با موتور بنیادی

  دنیای اقتصاد: دیروز شاخص کل بورس تهران با یک جهش ۵۶۸۰ واحدی وارد کانال ۲۲۳ هزار شد. به این ترتیب بازدهی بازار سهام از ابتدای سال بار دیگر به ۲۵ درصد رسید تا همچنان بورس پیشتاز بازارهای سال ۹۸ باقی بماند. مطابق انتظارات، گزارش‌های مطلوب شرکت‌ها در اردیبهشت به‌عنوان اصلی‌ترین محرک بنیادی، اقبال به سهام را در معاملات روز گذشته سبب شد. بر این اساس به‌نظر می‌رسد با فروکش نگرانی‌های غیراقتصادی و تردیدهای مربوط به قیمت کالاها در بازار جهانی، عوامل داخلی عطش تقاضا را میان بورس‌بازان تشدید کرده است.
 • رشد آرام «شناوری‌» سهام

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد: میانگین سهام شناور آزاد شرکت‌های فعال در بورس تهران هرچند در پایان سال ۹۷ با رشد ۳واحد درصدی نسبت به پایان سال ۹۶همراه شد، اما همچنان از معیارهای جهانی فاصله زیادی دارد به‌طوری‌که تنها ۶/ ۱۸درصد از مجموع سهام شرکت‌های حاضر در بازار سهام به‌صورت شناور بوده و حدود ۸۲درصد در اختیار مالکان عمده قرار دارد.
 • اوج‌گیری شش کانالی شاخص سهام

  دنیای اقتصاد‌: اقبال فراگیر فعالان بازار در میانه هفته سیمای سبزی برای بازار سهام رقم زد و اکثر نمادها در محدوده مثبت معاملات به روز خود پایان دادند. شاخص کل بازار سهام روز گذشته بیشترین جهش خود را در بیش از یک ماه اخیر رقم زد و بالغ بر ۶/ ۲ درصد افزایش یافت. به این ترتیب نماگر اصلی بازار با دستیابی به سطح ۲۲۳ هزار و ۲۵۳ واحد در کمترین فاصله از اوج تاریخی خود قرار گرفت. از سویی شاخص کل هم‌وزن نیز با رشد بیش از ۲/ ۲ درصدی به کانال بی‌سابقه ۵۰ هزار واحد وارد شد.
 • اعلام مزیت‌های محصول بیمه عمر باران

  لیلا اکبرپور
  گروه بنگاه‌ها : پذیره‌نویسی سهام در دست انتشار شرکت بیمه زندگی باران که از اواخر اردیبهشت ماه آغاز شده بود، یک ماه دیگر تمدید شد. به همین مناسبت اعضای هیات‌موسس این شرکت در شرف تاسیس با اصحاب رسانه نشستی در فرابورس برگزار کردند.مدیر اجرایی بیمه زندگی باران در این نشست از عرضه محصول جدیدی توسط این شرکت خبر داد و گفت: بیمه زندگی باران به موازات عرضه انواع بیمه‌های زندگی، بیمه عمری را با تمرکز بر حیات بیمه‌گذار به بازار عرضه می‌کند که حق بیمه و شرایط بیمه‌نامه آن با سایر بیمه‌نامه‌های مشابه در بازار تفاوت‌های ویژه‌ای دارد.علیرضا هادی در این باره گفت: بیمه‌های عمر انواع مختلفی دارند که با توجه به ریسک‌پذیری و توان پرداخت افراد، شرایط و میزان حق بیمه‌ها متفاوت است.وی بیمه عمر به شرط حیات باران را دارای مزیت‌های بیشتری نسبت به سایر بیمه‌های عمر دانست و گفت: نرخ فنی این طرح همان مصوب شورای عالی بیمه معادل ۱۶ درصد است که در پایان مشمول سود مشارکت در منافع نیز می‌شود. مزیت ویژه آن اما پرداخت روزانه، هفتگی و ماهانه حق بیمه است، به‌طوری‌که بیمه‌گذار می‌تواند در هر زمان هر مبلغ از اقساط حق بیمه را که در ابتدای صدور بیمه‌نامه تعیین شده، به‌صورت روزانه و هفتگی پرداخت کند. برای این پرداخت‌ها نیز به‌صورت روزشمار سود محاسبه می‌شود.
 • نحوه اجرایی شدن مقررات بازار پایه

  مدیریت ارتباطات فرابورس ایران: در جلسه مشترک فرابورس ایران با روسای کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و کانون کارگزاران بورس و ‏اوراق بهادار، نحوه اجرایی شدن مقررات بازار پایه بررسی شد.‏ طی این نشست، علاوه بر بررسی نحوه اجرایی شدن مقررات ‏جدید بازار پایه، نظرات و دیدگاه‌هایی که از سوی فعالان بازار سرمایه پیرامون این تغییرات در جریان است، ‏مورد ارزیابی قرار گرفت.‏ پیش از این نیز در مراحل تدوین مقررات جدید بازار پایه، روسا و ‏اعضای هیات‌مدیره کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار حضور موثری ‏داشتند.‏ در حال‌حاضر، معاملات بازار پایه در سه تابلو الف، ب و ج در حال انجام است اما مطابق با ‏دستورالعمل جدید که در اسفندماه سال ۹۷ ابلاغ شد، به‌زودی شاهد انجام معاملات سهام ناشران این بازار ‏در تابلوهای «زرد»، «نارنجی» و «قرمز» خواهیم بود.‏ در طبقه‌بندی جدید، تابلو «الف» بازار پایه حذف و تابلوهای «ب» و «ج» این بازار به تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز تبدیل شده است.‏
 • مصوبات کمیته گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه

  سنا: بر اساس اعلام مرکز آموزش سازمان بورس و اوراق بهادار، چگونگی اجرای دستورالعمل نحوه تمدید گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه، مصوب هیات‌مدیره سازمان به‌روزرسانی شد.
 • اصلاح مقررات معافیت مالیاتی تجدید ارزیابی دارایی شرکت‌ها

  سنا: کمیسیون فرعی هیات دولت پیشنهاد تمدید مهلت ارائه تایید آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۷ قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخل، با دفاعیه رئیس اتاق بازرگانی تهران را پذیرفت. معاونت کسب و کار اتاق تهران از موافقت هیات دولت با تمدید مهلت ارائه گزارش حسابدار رسمی موضوع ماده ۲ آیین نامه اجرایی هیات وزیران خبر داد. مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران، با حضور در جلسه کمیسیون فرعی هیات دولت از پیشنهاد خود مبنی بر تمدید مهلت ارائه گزارش حسابدار رسمی موضوع مواد ۲ و ۱۰ آیین نامه اجرایی ماده ۱۷ قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای داخلی کشور و تقویت آنها در امر صادرات تا پایان سال ۱۳۹۷ دفاع کرد.کمیسیون فرعی هیات دولت، پس از استماع توضیحات رئیس اتاق تهران، ضمن موافقت با پیشنهاد اتاق تهران اعلام کرد: پیشنهاد یاد‌شده را برای طی مراحل تصویب به مراجع ذی‌ربط ارجاع خواهد داد.

بیشتر

بیشتر