آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۹۸

 • دو جبهه ریسک‌ساز در بورس تهران

  شروین شهریاری
  دنیای اقتصاد: بازار سهام در هفته گذشته شاهد تشدید موج تقاضا و ورود نقدینگی جدید به ویژه از سوی سرمایه‌گذاران حقیقی بود که به جهش ۸‌درصدی شاخص کل و عبور ارزش معاملات از مرز تاریخی ۲هزار میلیارد تومانی در روز منجر شد. به این ترتیب، ارتفاع موج رونق اخیر که از دو ماه گذشته آغاز شده به سطح ۳۵درصد رسید که طبق تعریف‌های مرسوم در بازارهای مالی مصادف ورود به دوران رونق (بازار گاوی) است. موج مزبور هر چند واجد پشتوانه بنیادی و منطقی به ویژه از منظر تطبیق با نرخ ارز بوده اما در شرایط کنونی نشانه‌های هیجان و شتاب‌زدگی در سمت تقاضا دیده می‌شود. این رفتار که البته در بورس تهران مسبوق به‌سابقه است معمولا با برخورد بازار به یک سقف جدی عرضه‌ها متوقف و سپس با یک روند اصلاحی فرسایشی توام می‌شود. در حال حاضر هم رشد دسته جمعی قیمت‌های سهام از یکسو و حضور سرمایه‌گذاران حقیقی و افراد تازه وارد از سوی دیگر این احتمال را ایجاد کرده که در صورت تداوم رالی پرشتاب کنونی، بازار سهام با سد عرضه‌های بیشتر و سطوح مقاومتی برخورد کند؛ وضعیتی که هر چند برای سرمایه‌گذاران بلند‌مدت و تحلیلگران واجد پیامد جدی نیست اما ریسک فعالیت معامله‌گران کوتاه‌مدت را افزایش داده است.
 • زمان طلایی افزایش سرمایه‌ها

  علیرضا توکلی
  دنیای اقتصاد: فضای مثبت این روزهای بورس را می‌توان زمان مناسبی برای تامین مالی شرکت‌های بورسی دانست. شرکت‌هایی که سرمایه در گردش مناسبی ندارند یا هزینه‌های مالی آنها بالاست، می‌توانند امسال از وضعیت مناسب بازار سرمایه استفاده کرده و اقدام به افزایش سرمایه کنند.
 • هشتمین هفته خودنمایی حقیقی‌های سهام

  دنیای اقتصاد: معاملات هفته گذشته بورس تهران در حالی با ثبت رشد ۸ درصدی در کارنامه این بازار به پایان رسید که بازیگران حقیقی برای هشتمین هفته متوالی نقش فعالی در سمت خرید سهام ایفا کردند. به این ترتیب در هفته منتهی به ۱۱ اردیبهشت‌ماه، بیش از ۲۹۷ میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران حقیقی بازار افزوده شد. در هفته مورد بررسی به جز روز سه‌شنبه که معامله‌گران عمده در سمت خرید سهام فعال ظاهر شدند، در سایر روزها حقیقی‌ها بیشترین خالص خرید سهام را به خود اختصاص دادند. در این میان سهام زیرمجموعه گروه محصولات فرآورده‌های نفتی در صدر تقاضای معامله‌گران خرد بازار قرار گرفتند.
 • هفته شش درصدی آیفکس

  دنیای اقتصاد: پرونده فرابورس ایران در دومین هفته اردیبهشت‌ماه در شرایطی بسته شد که نماگر این بازار در آخرین روز کاری این هفته در سطح ۲۶۴۳ واحدی قرار گرفت و توانست با ثبت بازدهی ۶ درصدی معاملات هفته اخیر را به پایان رساند. با احتساب این رشد، بازدهی شاخص کل فرابورس از ابتدای سال جاری تاکنون به ۱۷ درصد رسید. ارزش معاملات نیز در هفته معاملاتی منتهی به ۱۱ اردیبهشت‌ماه روند صعودی در پیش گرفت و رشد ۷۱ درصدی را در مقیاس هفتگی تجربه کرد. طی هفته اخیر گزارش‌های ارسالی روی سامانه کدال رو به افزایش گذاشت و نگاه معامله‌گران را به خود جلب کرد. در این سامانه علاوه بر گزارش‌های ماهانه، صورت‌های مالی بنگاه‌های فرابورسی برای سال گذشته نیز خودنمایی می‌کرد که در این میان مجوز افزایش نرخ‌ها محرکی برای سهام مرتبط بود.
 • گنج‌های پنهان «میدکو»

  گروه بنگاه‌ها: با انتشار صورت‌های مالی حسابرسی شده شرکت مادر‌تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه در سال منتهی به ۲۹ اسفند ۹۷ شاهد تحقق سود خالص ۷۰۶ میلیارد تومانی این شرکت بودیم. وضعیت سود انباشته شرکت نیز بهبود یافته‌ و به رقم ۷۸۲ میلیارد تومان رسیده‌است اما هنوز قیمت سهم در بورس، توجیه‌کننده سود فعلی نیست. نسبت بالای قیمت به سود هر سهم (P/E) «میدکو» بار دیگر بر این مساله بنیادی تاکید می‌کند که سهامداران، آینده یک سهم را می‌خرند.

بیشتر

بیشتر