آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۹۰

 • سه تفسیر بورسی از پایان معافیت نفتی

  امیرهوشنگ نوایی
  دنیای اقتصاد: اعلام پایان معافیت تحریمی برای خریداران نفت ایران، واکنش بازارهای داخلی را به دنبال داشت. در بورس تهران گرچه برآیند تغییرات نزولی شاخص طی دو جلسه معاملاتی گذشته به عقب‌نشینی حدود یک‌درصدی نماگر کل بازار منجر شد ولی با این وجود روند دادوستدهای روز گذشته از بازگشت نسبی آرامش به فضای معاملات خبر می‌داد.
 • ۱۰ اولویت شرکت بورس در سال ۹۸

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد: نخستین نشست مطبوعاتی مدیرعامل بورس تهران در سال ۹۸ روز گذشته برگزار شد. در این نشست علی صحرایی با تشریح عملکرد بازار سرمایه در سال ۹۷ به مهم‌ترین‌ برنامه‌های شرکت بورس در سال پیش‌رو اشاره کرد؛ توسعه فرهنگ سرمایه‌گذاری و آموزش، ایجاد تعاملات بیشتر در حوزه بین‌الملل، پذیرش ۱۰ شرکت، عرضه اولیه سهام ۸ بنگاه، پذیرش ۶ مرحله اوراق بدهی، پذیرش ۴ عدد صندوق‌های قابل معامله در بورس، ورود صندوق‌های زمین و ساختمان و پروژه به بازار، برگزاری دو میز صنعت به منظور آسیب‌شناسی، تنوع‌سازی ابزارهای نوین مالی و ورود ابزار فروش استقراضی به بازار، توسعه و تقویت زیرساخت‌ها و سامانه معاملات از جمله ۱۰برنامه توسعه‌ای بورس در سال ۹۸ خواهد بود.
 • نخستین اصلاح جدی بورس پس از بازدهی ۳۰ درصدی

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته پس از اعلام شوک نفتی ناشی از عدم تمدید معافیت‌های خرید نفت با کاهش شاخص کل مواجه شد اما میزان افت سنگین نبود. شاهد بر این مدعا ناپایداری صف‌های فروش و حضور تقاضا در نمادها با پشتوانه بنیادی بود. در معاملات روز دوشنبه و پس از عبور از تعطیلات یک‌روزه شاخص کل بورس پس از رشد قابل توجه و فتح کانال ۲۰۶ هزار واحد در مسیر نزولی قرار گرفت با این حال افت شاخص به حدود ۵۰ واحد محدود شد. روز گذشته سهام نخستین افت خود را پس از بازدهی قابل توجه ۳۰ درصدی طی دو ماه تجربه کرد. شوک نفتی در میان اهالی بازار بهانه‌ای برای توجیه اصلاح منطقی سهام بوده است.
 • کارنامه ساماندهی اوراق بدهی

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل فرابورس ایران در جریان دومین روز از دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه ضمن تشریح دستاوردهای این بازار در سال گذشته، نگاهی نیز به برنامه‌های فرابورس ایران در سال ۹۸ انداخت. وی همچنین از سهم ۷۵ درصدی فرابورس ایران در بازار بدهی خبر داد. یکی از نکات مطرح‌شده از سوی مدیرعامل فرابورس ایران، مساله اوراق بدهی فاقد بازار بود.
 • ١٠ درصد از سهام «تاصیکو» در بورس عرضه می‌شود

  گروه بنگاه‌ها: مدیران هلدینگ سرمایه‌گذاری صدر تامین از عرضه تا ۱۰ درصدی سهام این مجموعه به بورس اوراق بهادار تهران خبر دادند. احمد زمانی مدیرعامل «تاصیکو» در جمع سهامداران، سرمایه این شرکت را ۲۰ هزار میلیارد ریال در قالب ۲۰ هزار سهم عادی با نام اعلام کرد و گفت: عرضه سهام این هلدینگ در راستای سیاست دولت و تاکید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر عرضه سهام زیر‌مجموعه شستا و خروج از بنگاهداری است.
 • همکاری شرکت‌های تامین سرمایه امین و تجارت الکترونیکی ارتباط فردا

  گروه بنگاه‌ها: شرکت‌های تجارت الکترونیکی ارتباط فردا و تامین سرمایه امین روز گذشته(سه‌َشنبه) در نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه توافق‌نامه همکاری راهبردی امضا کردند. هدف از این توافق‌نامه ایجاد چارچوب حقوقی برای همکاری و مشارکت دو طرف در زمینه فناوری ثروت (Wealth-Tech) است که گام‌های اولیه آن از مدتی پیش برداشته شده ‌است‌. همچنین سیدحامد قنادپور، مدیرعامل ارتباط فردا هم با اشاره به تجربیات موفق این شرکت در زمینه کاربردهای نوآورانه تکنولوژی دیجیتال در صنعت مالی، مشارکت با تامین سرمایه امین را فرصتی ارزشمند برای ورود گسترده‌تر این شرکت به حوزه فناوری ثروت دانست. همکاری در زمینه ابزارهای مدیریت مالی شخصی، معاملات آنلاین مبتنی بر تحلیل داده و هوش مصنوعی، پردازش اطلاعات و مشاوره آنلاین سرمایه‌گذاری، کاربردهای بیگ‌دیتا و یادگیری ماشین در معاملات بورس از جمله محورهای این همکاری است. شراکت و سرمایه‌گذاری مشترک در محصولات و استارت‌آپ‌های فناوری ثروت از دیگر اهداف این توافق‌نامه است.
 • تامین مالی همچنان چالش بزرگ شرکت‌ها و سازمان‌ها

  گروه بنگاه‌ها: با وجود هزاران میلیارد تومان نقدینگی، همچنان بیشتر تولیدکنندگان، سرمایه‌گذاران و حتی مجموعه‌های دولتی از کمبود منابع رنج می‌برند. مدیرعامل شرکت تامین سرمایه تمدن با بیان این مطلب در نشست مشترک با مدیران راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: بخش‌های مختلفی در دولت و بخش‌های دیگر به دنبال افزایش تامین مالی هستند، در‌حالی‌که سپرده‌های مردم در سیستم بانکی با سود ۲۰ تا ۲۳ درصد وجود داشته است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر