آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۸۴

 • پرش تاریخی بورس به ابرکانال

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران طی معاملات روز گذشته به روند صعودی خود ادامه داد و با جهشی پنج کانالی، سقفی جدید در کارنامه تاریخی این بازار ثبت کرد. ورود پول‌های تازه، ارزش معاملات خرد سهام را به بیشترین مقدار در ۶ ماه اخیر رساند و با غلبه بر دیگر عوامل اثرگذار، زمینه رشد ۵۷۲۲ واحدی شاخص سهام و ورود این نماگر به ابرکانال ۲۰۰ هزار واحدی را فراهم کرد. با احتساب این میزان رشد، بازدهی شاخص کل بورس تهران از ابتدای سال و طی ۱۳ روز معاملاتی به ۱۳ درصد رسید. برخلاف تصور عمومی که عبور سهام از محدوده فعلی را به‌خاطر برخی گذشته‌نگری‌های عموما تکنیکال محتمل نمی‌دانست، قدرت نقدینگی توانست فضا را با محرک‌های بنیادی هماهنگ کند. به این ترتیب نه‌تنها شاهد عبور از مرزهای روانی شاخص سهام بودیم، بلکه دیروز حدود ۹۰ درصد از نمادهای بورسی در محدوده سبز تابلو به معاملات خود پایان دادند. با این حال، رشد‌های دسته‌جمعی و پرشتاب گروه‌های بورسی می‌تواند هشداری برای معامله‌گرانی باشد که بدون توجه به عیار ارزندگی سهام به صف خریداران می‌پیوندند. بنابراین به‌منظور جلوگیری از هیجانی شدن فضای معاملات و پایداری دوره رونق باید تفکیک سهام بر مبنای معیارهای تحلیلی مدنظر فعالان بورسی و به‌ویژه تازه‌واردها قرار گیرد.
 • شارژ هزار میلیارد تومانی برای بازار بدهی

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد : بازار سرمایه طی ۹سال اخیر توانسته به تامین مالی بیش از ۳۴هزار میلیارد تومانی برای بخش دولتی و همچنین خصوصی بپردازد. در حالی سهم انتشار اوراق شرکتی از بستر بازار سرمایه در سال ۹۷ به ۴/ ۹هزار میلیارد تومان رسیده که شارژ مالی سه بنگاه در اولویت‌های سال جدید قرار گرفته است. امری که با انتشار ۱۰۰۰میلیارد تومان انواع صکوک برای سه شرکت ایران‌خودرو، پارس‌خودرو و سینادارو به‌عنوان نخستین تامین‌ مالی بنگاهی از بازار بدهی در سال ۹۸ دنبال خواهد شد.
 • بازدهی ۱۰ درصدی فرابورس

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد : روز گذشته، شاخص کل فرابورس ایران جهش بیش از ۸/ ۱ درصدی را تجربه کرد و در آستانه کانال ۲۵۰۰ واحدی قرار گرفت. به این ترتیب، بازدهی کل فرابورس ایران از ابتدای سال جاری تا انتهای معاملات روز دوشنبه، به بیش از ۱۰ درصد رسید. در این روز، بیش از یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون برگه بهادار به ارزش افزون بر ۶۵۴ میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس دست به دست شد که بخش عمده آن در بازارهای اول و دوم به گردش درآمد. از سویی بازدهی بازار بدهی که طی ۱۰ روز کاری گذشته در منطقه ۲۱ درصدی نوسان داشت، با یک پله صعود، وارد کانال ۲۲ درصدی شد.گام اصلاحی فرابورس در جریان معاملات روز یکشنبه، نیروی تازه‌ای به معاملات دیروز بخشید تا سبزپوشی بیش از ۸۰ درصد از تعداد نمادهای بازار اول و دوم را تجربه کند.
 • جذب بیش از ۵ هزار مشتری از طریق سامانه «پیکاپ»

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک صادرات از جذب بیش از ۵ هزار مشتری از طریق سامانه پیکاپ خبر داد.
 • دوره آموزشی و کاربردی فاندامنتال

  دنیای اقتصاد: یک دوره آموزشی با عنوان «دوره آموزشی و کاربردی فاندامنتال / معامله‌گری تقویم اقتصاد جهانی» چهارشنبه ۴ اردیبهشت ماه به مدت ۴ ساعت، توسط روزنامه «دنیای ‌اقتصاد» برگزار می‌شود.
 • روز تاریخی بازار سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته روزی تاریخی را رقم زد و توانست به ورای مرز ۲۰۰هزار واحد برسد. در بازار دیروز معامله‌گران در حالی فعالیت خود را شروع کردند که وضعیت بازار در روز یکشنبه پیش‌روی معامله‌گران قرار داشت. روزی که عرضه‌های سنگینی در بازار رقم خورده بود و شاخص با شکل و شمایلی شکننده به ورای مرز تاریخی ۱۹۵ هزار واحد رسیده بود.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر