آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۷۱

 • چهار بازی‌ساز بورس سال ۹۸

  دنیای اقتصاد: به دنبال عبور از یک دوره پرالتهاب در سال ۹۷، اکنون پرسش پیش‌روی فعالان بورسی، روند این بازار در سال آینده است. متغیرها در چهار سرفصل سیاست خارجی، سیاست اقتصادی داخلی، نرخ ارز و قیمت‌های جهانی می‌تواند تصویر دقیق‌تری به سهامداران ارائه کند. بررسی عوامل مزبور نشان می‌دهد بورس تهران که نسبت به سایر بازارها در سال جاری ضعیف‌تر عمل کرده بود، شانس مناسبی برای کسب یک بازدهی قابل تامل در سال ۹۸ خواهد داشت و شاخص سهام یک ابرکانال دیگر جابه‌جا خواهد شد.
 • چالش قیمت اسمی سهام

  علیرضا توکلی
  دنیای اقتصاد: با افزایش سرمایه‌های سنگینی که شرکت‌های بورسی (به‌ویژه بانک‌ها) از تجدید ارزیابی می‌دهند، بعضا قیمت تئوریک آنها در هنگام بازگشایی پایین‌تر از قیمت اسمی (۱۰۰ تومان) خواهد شد. برخی از فعالان بازار معتقدند هنگام بازگشایی این نمادها یا در زمان اندکی پس از آن، فاصله قیمتی تا ۱۰۰ تومان پر خواهد شد، که این نظر عمدتا برپایه تجربه قبلی در سال ۱۳۹۴ استوار است که بسیاری از شرکت‌های زیانده از تجدید ارزیابی افزایش سرمایه دادند. در سوی دیگر عده‌ای بر این عقیده‌اند که بازار باید خود را برای دیدن مجدد سهام زیر ۱۰۰ تومان آماده کند و استدلالشان بر سه پایه استوار است، یکی تعداد بالای سهام ایجاد شده پس از این افزایش سرمایه‌ها، دیگری وضعیت نه‌چندان مناسب سوددهی این شرکت‌ها و نهایتا عرضه سهام توسط برخی حقوقی‌های همیشه فروشنده که سبب پاپس کشیدن حقیقی‌ها خواهد شد.
 • هفته پایانی سهام با رشد چهاردرصدی

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران آخرین هفته کاری کامل در اسفندماه را بر خلاف سال‌های گذشته با رشد قابل‌توجه ۴درصدی شاخص کل پشت سر گذاشت.در هفته گذشته معامله‌گران بر خلاف سال‌های گذشته که اسفند ماه شاهد افت بازار و کمبود نقدینگی بودند، با جریان نقدینگی تازه مواجه شدند. این امر که در سایه تقویت بازار جهانی و انتظار گزارش‌های خوب از شرکت‌ها رخ داد، زمینه رشد شاخص کل بورس را فراهم کرد. در این شرایط و در حالی که بازار در آخرین روزهای سال ۹۷با جریانی از عرضه‌های اولیه پیوسته مواجه شده، در هفته گذشته شاخص کل توانست با ثبت بازدهی حدود ۴درصدی بازده معامله‌گران در سال جاری را به ۷۶درصد برساند.در همین راستا روز چهارشنبه نیز بازار سهام در تجربه رشد شاخص با رشد هزار و ۲۰۵واحدی معادل ۷۲/ ۰درصد مواجه شد و به رقم ۱۶۹هزار و ۱۱۵رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز روز چهارشنبه با افزایش ۱۸۲ واحدی عدد ۳۱ هزار و ۵۸۹ واحد را به نمایش گذاشت.
 • تشریح ظرفیت‌های «بزاگرس»

  گروه بنگاه‌ها: در آستانه عرضه اولیه نیروگاه زاگرس کوثر، اعضای هیات‌مدیره شرکت به تشریح ظرفیت‌های «بزاگرس» پرداختند و برنامه‌های آتی شرکت را تشریح کردند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر