آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۶۷

 • واکنش بورس به سیگنال تحلیلگران

  دنیای اقتصاد: بورس تهران در جریان دادوستدهای دیروز سیمای سبزپوشی را به نمایش گذاشت. پس از ثبت معاملات کم‌رمق در دو هفته اخیر و نوسان کم‌دامنه قیمت‌ها، شاخص اصلی بورس تهران در روز گذشته، ضمن صعود ۱۴۶۳ واحدی، بار دیگر در ارتفاع ۱۶۴ هزار و ۴۷۰ واحد ایستاد. حضور پررنگ سهامداران خرد در جریان دادوستدهای دیروز نه‌تنها جریان تغییر مالکیت سهام را دستخوش تغییر کرد بلکه بر ارزش معاملات خرد هم افزود. تحریک تقاضا در بسیاری از سهم‌ها طی روز گذشته نشان‌دهنده چشم‌انداز مثبت فعالان بازار در آینه پیش‌بینی تحلیلگران از سودآوری بخش عمده بنگاه‌های بورسی است. تقارن رشد قیمت عمومی سهام طی روز گذشته با انتشار پیش‌بینی سود شرکت‌ها بر اهمیت نقش تحلیل در بازار و تردیدزدایی در بین معامله‌گران حکایت دارد.
 • آرایش بازار پایه پیش از اجرای اصلاحات

  علیرضا توکلی
  دنیای اقتصاد: پس از اعلام تغییرات در بازار پایه فرابورس در چند هفته اخیر، شوک خفیفی به نمادهای این بازار وارد و سبب ضعف نسبی در معاملات نمادهای آن شد. یکی از مواردی که درباره تغییرات اعلام شد عدم نمایش دستور خرید و فروش‌ برای معامله‌گران است، چیزی شبیه روش جدید عرضه اولیه‌ها که به‌نام «ثبت سفارش» (Book Building) خوانده می‌شود.
 • حمایت حقوقی در هفته کم‌رمق سهام

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران در حالی دومین هفته اسفندماه را با ثبت افت ۵/ ۱ درصدی پشت سر گذاشت که خالص جریان نقدینگی نیز به نام معامله‌گران عمده بازار رقم خورد. به این ترتیب در هفته منتهی به ۱۵ اسفندماه، بیش از ۵۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان نقدینگی از سبد سهام معامله‌گران خرد بازار خارج و به پرتفوی حقوقی‌ها منتقل شد. بررسی جزئیات جابه‌جایی‌های صورت گرفته در هفته مورد بررسی نشان می‌دهد معامله‌گران حقوقی در تمامی روزهای هفته به جز دوشنبه خالص خرید مثبتی را در کارنامه هفتگی خود ثبت کردند. در میان صنایع بورسی نیز گروه‌های بزرگ سهامی که شامل چهار گروه کالایی فلزات اساسی، کانه‌های فلزی، فرآورده‌های نفتی و محصولات شیمیایی می‌شود در صدر توجهات معامله‌گران عمده بازار قرار داشتند. در آن‌سوی بازار اما گروه‌های کوچک و متوسط بازار شاهد جابه‌جایی سهام زیرمجموعه‌های خود در مسیر حقوقی به حقیقی بودند.
 • بازگشت بزرگان فرابورسی

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد: روز گذشته شاخص کل فرابورس ایران در جهتی متفاوت از معاملات اخیر قدم برداشت و بیشترین رشد شش روز کاری گذشته را رقم زد. رشد ۹۵/ ۰ درصدی شاخص کل در گرو بازگشت توجهات به سوی سهام کالایی به ویژه نمادهای فلزی بود. به این ترتیب، نماگر فرابورس ایران در اتمام معاملات دیروز بر سطح ۲۰۷۰ واحدی آرام گرفت. در این روز، بیش از ۶۲۵ میلیون برگه بهادار به ارزش نزدیک به ۶۴۷ میلیارد تومان در بازارهای چندگانه دست به دست شد که غالب آن در معاملات بازار بدهی جریان یافت. بازار مزبور با رشد محدود بازدهی به کار خود پایان داد. از طرفی، دیروز نیز افزایش دسته جمعی قیمت‌های اوراق تسهیلات مسکن تداوم پیدا کرد.
 • جهش غیر منتظره شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته تحت تاثیر رشد نمادهای وابسته به بازار جهانی با رشد شاخص مواجه شد. به دنبال سخنان رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر احتمال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و احتمال نزدیکی بیشتر ارز نیما به نرخ سنا و بازار آزاد دیروز معامله‌گران شاهد بهبود قیمت نمادهای وابسته به بازار جهانی بودند که همین مساله باعث رشد قیمت سهام ملی مس، فولاد مبارکه، پتروشیمی‌های مبین و پارس و نمادهای سنگ آهنی شامل چادرملو و گل گهر شد. در این شرایط شاخص کل دیروز با رشد ۹/ ۰ درصدی معادل ۱۴۶۳ واحد مواجه شد و در پایان بازار به رقم ۱۶۴هزار و ۴۷۰واحد رسید. دیروز شاخص هم‌وزن نیز با رشد ۸۵/ ۰ درصد معادل ۲۶۱واحد مواجه شد و به رقم ۳۱هزار و ۱۰۵واحد رسید.
 • اصلاحیه

  دنیای اقتصاد: روز گذشته «برآورد ۴۱ گروه تحلیلی از سودآوری ۷۸ شرکت بورسی برای سال‌های ۹۷ و ۹۸» در صفحه ۱۰ روزنامه «دنیای اقتصاد» منتشر شد که در آن نسبت قیمت بر درآمد شرکت همکاران سیستم در نماد «سیستم» به اشتباه ۲۱ واحد درج شده بود. به‌این‌ترتیب نسبت مذکور برای این شرکت به ۲/ ۶ واحد اصلاح می‌شود.
 • نقش مهم الگوریتم در توسعه بازار سرمایه

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان بورس اوراق‌بهادار در مراسم اختتامیه نخستین مسابقه معامله الگوریتمی بازار سرمایه ایران به نقش مهم الگوریتم‌ها در توسعه بازار اشاره و عنوان کرد که این ابزارها نه‌تنها مانع دستکاری قیمتی در بازار خواهد شد بلکه با برخورداری از مزایای متنوع، در نهایت به توسعه شفافیت در بازار سرمایه کمک شایانی خواهد کرد.

بیشتر

بیشتر