آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۶۵

 • روند ۸ ساله تلاطمات بورس

  دنیای اقتصاد: قیاس بازدهی بازارهای مختلف از جمله مبانی تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران در رابطه با مقصد بعدی نقدینگی است. روند بازارها از ابتدای دهه ۹۰ نشان‌دهنده سودهای عجیبی است. تکرار سیاست‌های تورمی و سرکوب نرخ ارز در دوره‌های مختلف نشان می‌دهد به‌طور ساختاری یک الگوی تورمی در کشور وجود دارد که به طرز اجتناب‌ناپذیری بازارها را با خود همراه می‌کند. سرمایه‌گذاران نیز برای حفظ ارزش پول خود به‌طور دوره‌ای بازارها را هدف‌گیری می‌کنند؛ بنابراین بورس نیز با همین الگو می‌تواند شاهد رشد دیگری در آینده‌ای نه‌چندان دور باشد.
 • ترافیک مجامع بورسی در آستانه بهار

  علیرضا توکلی
  دنیای اقتصاد : مجامع پرشماری که برای تصویب افزایش سرمایه به ویژه از محل تجدید ارزیابی یا سود انباشته تا پایان سال تنظیم شده، سهامداران را به یاد رونق تیرماه تشکیل مجامع می‌اندازد، درحالی‌که همه‌ساله در روزهای پایانی اسفند مجامع کمتری برگزار می‌شد. از سوی دیگر محدودیت زمانی برای ثبت این افزایش سرمایه تا پایان سال همه ادارات و سازمان‌های درگیر را به خود مشغول خواهد کرد. به‌عنوان نمونه یکی از شرکت‌ها در هفته گذشته طی دو روز پس از برگزاری مجمع، ثبت افزایش سرمایه را انجام داد.
 • بستر شفاف معاملات برای تمامی بورس‌ها

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه به تشریح جدیدترین اقدامات و پروژ‌ه‌های «سمات» در راستای توسعه و افزایش شفافیت هرچه بیشتر بازار سرمایه پرداخت و یکی از آخرین دستاوردهای این سازمان را سامانه جامع تسویه معاملات بورس‌های کالایی بخش انرژی عنوان کرد. سامانه‌ای که طبق گفته‌های مدیرعامل «سمات» در هفته جاری بهره‌برداری رسمی از آن صورت می‌گیرد و گامی مثبت در جهت کاهش تخلفات، صفر شدن معاملات کدهای صوری و در نهایت کاستن هزینه‌های معاملاتی خواهد بود. به این ترتیب از این پس تسویه معاملات بورس‌های‌ کالایی نیز مانند دیگر بورس‌های فعال در کشور از طریق «سمات» صورت‌ خواهد گرفت. همچنین فهیمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به فراهم‌شدن زیرساخت‌های آزادسازی سهام عدالت توسط «سمات» اشاره کرد و عنوان کرد که هر زمان دولت مکانیزم آزادسازی سهام عدالت را اعلام کند، توانایی انجام آن را خواهیم داشت.
 • توسعه بازار بدهی با فناوری بلاک‌چین

  مصطفی باقری دکترای مالی و پژوهشگر حوزه تامین‌مالی
  چندی است در خبرها مطالبی درخصوص بلاک‌چین و مزایای منحصر به فرد این تکنولوژی به چشم می‌خورد. حوزه مالی نیز یکی از صنایعی است که به شدت تحت تاثیر این تکنولوژی قرار می‌گیرد.
 • تامین مالی بخش خصوصی برای دولت درنخستین بار

  گروه بنگاه‌ها: عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد نفت در نماد سنفت از فردا آغاز می‌شود.
 • هدف مادیران در سال ۹۸ افزایش سرمایه و رشد تولید

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل گروه ماشین‌های ادارای ایران (مادیران)، با اشاره به وضعیت سهام این شرکت در بورس، افزایش سرمایه، تولید و به دنبال آن اشتغال‌زایی مستقیم را مهم‌ترین اهداف این مجموعه در سال ۹۸ اعلام کرد.

بیشتر

بیشتر