آرشیو روزنامه شماره ۴۵۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۵۹

 • قطب مثبت و منفی رونق بورس

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته رشد ۶/ ۳ درصدی را تجربه کرد. دماسنج بازار سهام در دو هفته گذشته دستخوش نوسانات بسیاری شده است. از میانه دو هفته قبل رشد شاخص کل بورس تهران آغاز شد و رشدهای تصاعدی را تا اوایل هفته گذشته تجربه کرد. با این حال در معاملات روز سه‌شنبه با انتشار خبر استعفای ظریف از وزارت خارجه شاهد افزایش فشار فروش بودیم. با این حال از میانه معاملات این روز با کاهش احتمال خروج ظریف از تیم دولت بهبود نسبی تقاضا و کاهش شدت فشار فروش نوید پایان شوک سیاسی به بورس را می‌داد. در ادامه نیز با حذف ریسک حذف سکاندار دیپلماسی کشور، شاخص کل بورس روز چهارشنبه، رشد هرچند ملایم‌تری را نسبت به ابتدای هفته، تجربه کرد.
 • تدوین قانون جامع نظام حسابداری و حسابرسی

  مجید اسکندری
  دنیای اقتصاد: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در همایش مشترک موسسه حسابرسی هشیار ممیز و چند موسسه دیگر گفت: اصلاح قوانین و مقررات استانداردهای حسابداری و حسابرسی از سال گذشته آغاز شده بود اما در ماه‌های اخیر، جلسات مستمری با موسسات حسابرسی، سازمان حسابرسی و کارشناسان این حوزه تشکیل دادیم و با توجه به چارچوب‌های موجود و بهره‌گیری از اظهارنظرها برای اصلاح قوانین حسابداری و حسابرسی و تدوین قانون جامع نظام حسابداری و حسابرسی در ایران اقدام کرده‌ایم.
 • بازدهی ۶/ ۳ درصدی شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز چهارشنبه شاهد توقف افت و بازگشت شاخص تحت تاثیر عدم پذیرش استعفای وزیر خارجه بود. پس از یک روز افت شاخص به دلیل نگرانی از وضعیت سیاست خارجی و دور نمایی بازگشت تنش‌های سیاسی روز چهارشنبه بازار با اعلام عدم پذیرش استعفای وزیر امور خارجه شاهد بازگشت قیمت‌ها در بازار بود. در حالی که بر خلاف سنت هر ساله اسفند‌ماه امسال بازار با رشد شاخص در هفته اول مواجه شده بود روز سه‌شنبه انتشار استعفای دکتر ظریف وزیر امور خارجه موجی از عرضه‌ها به ویژه در نمادهای بزرگ را به همراه آورد. نگرانی در مورد عدم پذیرش لوایح دوگانه باقی‌مانده بحث پولشویی و همچنین احتمال خروج ایران از برجام موجب شد تا نمادهای بزرگ بازار با عرضه‌کنندگانی سنگین مواجه شوند که در نتیجه روز سه‌شنبه شاخص با افت بیش از ۲هزار واحدی مواجه شد. اما این نگرانی‌ها یک روز بیشتر دوام نیاورد و عدم پذیرش استعفای ظریف و دلجویی رئیس‌جمهوری از وی موجب شد تا بازار به سرعت افت روز سه‌شنبه را فراموش کرده و در نهایت شاخص روز چهارشنبه با رشد ۵۸۲ واحدی به رقم ۱۶۵ هزار و ۲۹۴ واحد برسد. شاخص کل هم ‌وزن نیز با افزایش ۲۹۷ واحدی عدد ۳۰ هزار و ۶۱۵ واحد را به نمایش گذاشت.
 • ۱۰ درصد نقدینگی در صندوق‌ها

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت سبدگردان آسمان با بیان اینکه ۱۰ درصد نقدینگی کشور در بخش صندوق‌های سرمایه‌گذاری است، مهم‌ترین‌ مزیت‌های این صنعت را معافیت از مالیات بردرآمد، سود روزشمار و کنترل مخاطرات ناشی از هیجان بازار برشمرد.
 • لزوم فعال‌سازی سامانه‌های مهندسی مالی در کشور

  گروه بنگاه‌ها: در حال حاضر امکان بهره‌گیری از روش‌های نوین برای مدیریت ثروت مردم با استفاده از راهکارهای سیستم مهندس مالی موجود است که با استفاده از آن می‌توان ابزارهایی را برای رسیدن به اهداف مالی در اختیار آنها قرار داد.
 • رونق آخرسالی افزایش سرمایه‌ها

  علیرضا توکلی
  دنیای اقتصاد: با صدور مجوز افزایش سرمایه برای ۱۵ شرکت بورسی و فرابورسی در هفته گذشته، مشخص شد که اسفند امسال باید منتظر مجامع پرشماری برای تصویب افزایش سرمایه به‌ویژه از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته که تا پایان سال مشمول معافیت مالیاتی هستند، باشیم. حتی چند شرکت پیش از صدور مجوز سازمان بورس، اقدام به تعیین تاریخ برای مجمع فوق‌العاده کرده‌اند که نشان می‌دهد سازمان بورس همکاری خوبی با شرکت‌ها می‌کند تا آنها بتوانند از این مزیت‌های مالیاتی در سال ۱۳۹۷ استفاده کنند. در این گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها از مرحله صدور مجوز توسط سازمان بورس تا ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها با تاکید بر وضعیت معاملات حق‌تقدم آنها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.

بیشتر

بیشتر