آرشیو روزنامه شماره ۴۵۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۵۱

 • زیگزاگ ماهانه بورس تهران

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران معاملات دومین ماه زمستان را با افت ۵ درصدی به پایان رساند. شرایطی که سبب شد تا بازدهی زمستان این بازار به ۸/ ۰ درصد محدود شود. بازار سهام طی یک ماه اخیر به‌رغم خوش‌بینی اکثر فعالان شروع غافلگیرکننده‌ای داشت که این جریان غیرمنتظره تا انتهای ماه نیز ادامه یافت. به این ترتیب در حالی که انتظار می‌رفت شاخص کل با تقویت جریان اطلاعات از مجرای انتشار صورت‌‌های مالی میان‌دوره‌ای شرکت‌ها و رشد قیمت جهانی به حرکت صعودی خود در بهمن‌ماه ادامه دهد اما گارد احتیاطی بورس‌بازان در قبال برخی نگرانی‌های غیراقتصادی و مباحث سیاسی مانع این روند شد.
 • افت یک درصدی آیفکس در میانه زمستان

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد : معاملات فرابورس ایران در فصل جاری با قدم نهادن شاخص کل سهام در مسیری صعودی آغاز شد. با این وجود، شروع دومین ماه زمستان مسیر دیگری برای شاخص کل رقم زد که آن را با نوسانات کم‌عمقی مواجه ساخت. عوامل سیاسی، جزئیات قانون بودجه و نیز نوسانات بازار ارز از جمله علل احتیاط بیشتر سهامداران و جریان پایین نقدینگی در بهمن ماه بود. در چنین بستری، توجه سرمایه‌گذاران به سوی بازار بدهی جلب شد که ارزش معاملات آن را در سقف داد‌و‌ستدهای چهار ماه اخیر قرار داد. همچنین بازار معاملات اوراق مسکن نیز دومین ماه صعودی خود را از منظر ارزش معاملات سپری کرد.
 • پیشنهاد به دولت برای «سهام عدالت»

  سنا: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از ارائه پیشنهادی به دولت خبر داد که بر اساس آن سهام عدالت در دست مردم معامله‌پذیر می‌شود و دارندگان آن از اعمال حق رای برخوردار خواهند شد.
 • پایان مثبت ماه منفی سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران آخرین روز کاری بهمن را تحت‌تاثیر افزایش قیمت‌ها در بازارهای داخلی و خارجی با رشد ۶۸۲واحدی شاخص کل سپری کرد. به این ترتیب بازدهی بازار سهام در بهمن‌ماه به زیان ۵درصدی ختم شد. در بازار سهام روز گذشته، معامله‌گران در شرایطی فعالیت خود را شروع کردند که در بازار جهانی بهای نفت«برنت» توانست در مرز ۶۶دلار خود را تثبیت کند. در همین حال بهای مس به هر تن ۶هزار و ۲۶۱دلار و بهای دو فلز سرب و روی نیز به ترتیب ۲هزار و ۲۳دلار و ۲هزار و ۶۳۹دلار رسید. با توجه به این شرایط و در حالی که در بازار داخلی نیز بهای ارز مجددا رو به افزایش گذاشته، بخشی از نقدینگی بازار به‌صورت فعال تبدیل شده است. این امر رشد بهای نمادهای عمده را به‌همراه آورد. در این راستا روز گذشته نمادهایی نظیر ملی‌مس، فولاد‌خوزستان، پتروشیمی‌اراک، بانک‌ملت و پتروشیمی‌پارس با رشد خود زمینه افزایش شاخص کل بورس را فراهم کردند.
 • گذری بر انتخابات انجمن حسابداران خبره دی ماه ۱۳۹۷

  احمد حاتمی عضو انجمن و نامزد شورای عالی دوره 1398-1397
  پس از آنکه مجمع عمومی عادی و انتخابات شورای عالی انجمن برگزار شد، سخنان متعددی به‌خصوص در فضای مجازی درخصوص نحوه برگزاری، استقبال اعضا و... چه از ناحیه اعضای انجمن و چه افراد دیگر مطرح شد. پس از یک هفته از برگزاری مجمع و به‌رغم دعوت از اعضا در جهت نوشتن متنی هرچند ناقص که دلایل و نواقص احتمالی را از دیدگاه خود نگاشته و آن را در مجله حسابدار به چاپ برسانیم، تا لحظه تحریر این متن هیچ تمایلی از اعضای انجمن دیده نشده است. این موضوع باعث شد که خود به این مسائل بپردازم.

بیشتر

بیشتر