آرشیو روزنامه شماره ۴۵۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۴۴

 • سه‌گانه تردید در بورس تهران

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد: معاملات بورس تهران در یکشنبه هفته جاری در فضایی محافظه‌کارانه دنبال شد و شاخص کل در این روز عقبگردی ناچیز را به نمایش گذاشت. تنزل قابل ملاحظه ارزش معاملات خرد را می‌توان یکی از مهم‌ترین‌ نشانه‌های این فضای احتیاطی برشمرد. در عین حال، سرنوشت نامعلوم مذاکرات تجاری چین و آمریکا در آستانه اتمام ضرب‌الاجل دولت ترامپ، موجی از نگرانی را در بازار جهانی به وجود آورد و قیمت‌ها را تحت فشار گذاشت که تبعات آن در تردید معامله‌گران بورسی طی دادوستدهای دیروز انعکاس پیدا کرد. همچنین تداوم نگرانی‌های سیاسی تاثیرگذار بر اقتصاد کلان کشور و در نهایت نیمه تعطیل بودن هفته جاری، عواملی بودند که تردید بیشتر سهامداران را نسبت به روند کوتاه‌مدت قیمت سهام برانگیختند.
 • رکوردشکنی پیشنهادهای افزایش سرمایه

  علیرضا توکلی
  دنیای اقتصاد : اولین مرحله از فرآیند افزایش سرمایه، پیشنهاد هیات‌مدیره است که پس از اظهارنظر مطلوب یا مشروط حسابرس، به سازمان بورس برای صدور مجوز ارسال می‌شود. در هفته‌ گذشته ۱۹ پیشنهاد افزایش سرمایه از هیات‌مدیره شرکت‌ها در کدال منتشر شد که با توجه به ماه‌ها و هفته‌های قبل، رکورد جالب‌توجهی بود. به‌نظر می‌رسد با توجه به دو معافیتی که برای افزایش سرمایه تا پایان سال در نظر گرفته شده است و در هفته‌های پیش به آن اشاره شد، این شلوغی قابل توجیه باشد. در این گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها از مرحله صدور مجوز توسط سازمان بورس تا ثبت آن با تاکید بر وضعیت معاملات حق‌تقدم آنها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.
 • آغاز کم‌رمق هفته نیمه‌تعطیل بازار سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز یکشنبه معاملاتی ضعیف و با حجم کم را به نمایش گذاشت. بازار سهام روز یکشنبه با توجه به تعطیلی روز دوشنبه شاهد حضور کمرنگ معامله‌گران بود که این مساله موجب شد تا بازار با شرایط ضعیف و به دور از نوسان قابل توجه مواجه و شاخص کل با افت ۶۷واحدی روبه‌رو‌ شود. شاخص کل هموزن اما با رشد ۳/ ۰ درصدی روز یکشنبه را به پایان رساند.
 • تلاش‌های ارزشمند برای IFRS

  ایسنا: بعد از توافق بر سر برنامه جامع اقدام مشترک(برجام)، تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا که بانک‌ها و بیمه‌های ایرانی را هدف گرفته بود، لغو شد؛ اما پس از باز شدن سوئیفت نیز بانک‌ها و بیمه‌های بین‌المللی با بانک‌ها و بیمه‌های ایرانی کار نمی‌کردند؛ چرا‌که صورت‌های مالی این شرکت‌ها بر اساس استانداردهای مورد قبول جامعه بین‌الملل نبود.
 • تداوم مسیر پایدار بازار بدهی

  سنا: مدیرعامل فرابورس ایران به بررسی برخی بندهای لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ از منظر بازار سرمایه پرداخت و نقاط قوت آن را توجه به بحث عملیات بازار باز توسط بانک مرکزی و حفظ و پایداری بازار بدهی بر‌اساس ارقام اختصاص یافته به این موارد عنوان کرد.امیر هامونی با بیان اینکه بررسی لایحه بودجه سال آینده نشان می‌دهد دولت در نظر دارد برای پوشش ۴۰۷۷هزار میلیارد ریالی بودجه عمومی خود از ظرفیت ۵۱۰ هزار میلیارد ریال در قالب واگذاری دارایی‌های مالی استفاده کند، گفت: موضوع مهمی که از منظر بازار بدهی باید در ارقام بودجه بررسی کرد، آن حجم از واگذاری دارایی‌ها و تملک دارایی‌های مالی مربوط به اوراق مالی اسلامی در سال بودجه‌ای است؛ در واقع این دو رقم میزان ورود و خروج منابع از بازار بدهی کشور را نشان ‌خواهد داد.
 • حرکت رو به رشد سیمان هرمزگان

  گروه بنگاه‌ها: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سیمان هرمزگان، با حضور بیش از ۸۷/ ۹۲ درصد از سهامداران برگزار شد. به گزارش «دنیای اقتصاد» در ابتدای این مجمع که با حضور مدیرعامل و اعضای هیات مدیره شرکت سیمان هرمزگان، نماینده حسابرس و نماینده بورس در مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن برگزار شد، مهدی باشتی مدیرعامل این شرکت، ضمن ارائه گزارشی از عملکرد سالانه هیات‌مدیره تصریح کرد: رسالت شرکت در سال جاری علاوه بر انجام وظایف معمول خود، به نگاه علمی، نظام‌مند و فراگیر معطوف شده و به همین منظور با انجام بررسی‌های جامع، برای پیگیری اهداف راهبردی شرکت، نسبت به طراحی و تدوین برنامه راهبردی خود اقدام کردیم.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر