آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۳۳

 • رصد مسیر هیجان در بورس تهران

  دنیای اقتصاد: ترکیب اخیر تقاضای سهام در قالب عقبگرد قیمت در بزرگان کالایی و تقویت خریدها در نماد شرکت‌های اصطلاحا کوچک‌تر بورس تهران طی دادوستدهای دیروز هم انعکاس پیدا کرد. فعالان بورسی با وجود عملکرد مورد انتظار در بسیاری از شرکت‌های بزرگ و سودآور همچنان توجهی به این گروه‌ از سهم‌ها نشان نمی‌دهند و تمایل بیشتری برای فعالیت در نمادهایی با محور تورم دارایی دارند. علائم این رویکرد را در جهت‌گیری نقدینگی میان صنایع و واگرایی روزهای اخیر دو نماگر اصلی بورس تهران می‌توان دید. شاخص کل هموزن که طی دو هفته گذشته مسیر خود را از شاخص کل جدا کرده، دیروز هم به حرکت صعودی خود ادامه داد. این واگرایی را می‌توان ناشی از دو عامل بنیادی و رفتاری دانست. از یکسو، تلاطم بازار جهانی و اثر منفی تحریم‌هاست که در مبالغ فروش صادرکنندگان بورسی انعکاس یافته و به نگرانی معامله‌گران در سهم‌های مرتبط دامن زده است. از طرف دیگر، موج تورمی ماه‌های اخیر ذهن بازار و ذائقه فعالان بورسی را به مسائلی چون افزایش سرمایه، ارزش جایگزینی و توجه تام به افسانه قیمت اسمی پیوند زده است.
 • بازار سهام در مدار کوچک‌ترها

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد حرکت بورس بر مدار شرکت‌های کوچک بود و شاخص هموزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) توانست رشد ۶/ ۰ درصدی را به ثبت برساند. به این ترتیب طی معاملات دیروز بازار سهام، با توجه به افت قیمت نمادهای بزرگ، شاخص کل در مسیر نزولی گام برداشت و با کاهش ۴۶۳ واحدی به رقم ۱۶۲ هزار و ۴۷۸ واحد رسید. ولی در مقابل شاخص کل هم ‌وزن نیز با افزایش ۱۷۲ واحدی عدد ۲۹ هزار و ۴۸۳ واحد را به نمایش گذاشت. در بازار دیروز نماد تازه وارد لوتوس پارسیان با صف خرید همراه شد که مجددا حضور یک خریدار در میان انبوه دستورات جالب توجه بود. در همین زمینه سرپرست عملیات بازار بورس تهران درباره اقدام به خرید بیش از ۱۲۲ هزار سهم تامین سرمایه لوتوس پارسیان توسط یک شخص حقیقی و احتمال ابطال معاملات این روز این سهم توضیح داد.
 • فشار بزرگان فرابورسی بر آیفکس

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد : معاملات فرابورس هفته جاری در حالی آغاز شد که سهام بنگاه‌های کوچک‌تر در کانون تقاضای بازار قرار گرفت. همزمان با افزایش فشار فروش بر سهام بزرگ و تاثیرگذار فرابورسی، شاخص کل مسیری نزولی را پیمود که منجر به کاهش ۹/ ۰ درصدی آن شد. به این ترتیب افت شاخص این بازار از ابتدای بهمن ماه به ۵/ ۱ درصد رسید. از سویی، بازدهی بازار بدهی با رشد ملایمی معاملات ابتدای هفته را به پایان رساند و بازار تسهیلات مسکن نیز با تجربه افت قیمتی در شمار بسیاری از اوراق خود روز خود را سپری کرد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر