شماره روزنامه ۴۵۷۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۵۲۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۲۰

 • آزمون دارایی‌ها در بورس تهران

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: بورس تهران در هفته گذشته هفته‌ای کاملا سبز را پشت سر گذاشت. به دنبال رشد قیمتی سهام، شاخص کل رشد بیش از ۴/ ۲ درصدی را تجربه کرد. رشد قیمت نفت در بازار جهانی در کنار برخی انتظارات برای انتشار عملکرد فصل پاییز، موجب توجه بیشتری از سوی معامله‌گران به سهام گروه کالایی شد.
 • سریال متفاوت بازیگران سهام در زمستان

  دنیای اقتصاد: بورس تهران سومین هفته زمستان را نیز با شرایطی مثبت پشت سر گذاشت و با ثبت ۵ روز صعودی، رشد هفتگی ۴/ ۲ درصدی را تجربه کرد. در این میان همگان با فضای مثبت ایجاد شده در بازار سهام و معامله‌گران خرد نیز با افزایش فعالیت، خالص خرید سهام را برای سومین هفته متوالی به نام خود ثبت کردند. به‌طوری که در هفته منتهی به ۱۹ دی ماه، این گروه از بازیگران سهام، ۹۰ میلیارد تومان نقدینگی در این بازار به چرخش در آوردند. بیشترین خالص خرید هفتگی حقیقی‌ها نیز در نمادهای زیرمجموعه گروه فرآورده‌های نفتی مشاهده شد. امری که به رشد بهای نفت در بازارهای جهانی بازمی‌گردد و توجه معامله‌گران را بار دیگر به نمادهای پالایشی جلب کرده است. در عین حال بانکی‌ها و خودرویی‌ها با وجود افت نسبی قیمت سهام زیرمجموعه‌های خود، بیشترین خالص خرید از سوی معامله‌گران حقیقی بازار را تجربه کرده‌اند.
 • هفته سراسر مثبت بازار سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته با بر جای گذاشتن یک کارنامه مثبت و ثبت ۴/ ۲ درصد رشد شاخص شرایط خوبی را برای سهامداران رقم زد.
 • کشف قیمت‌های نافرجام سهام

  علیرضا توکلی
  دنیای اقتصاد: در هفته گذشته سه نماد حق‌تقدم، باگذشت یک تا دو هفته از بازگشایی آنها کشف قیمت نشدند. حق تقدم ناشی از افزایش سرمایه اخیر «دارویی لقمان» (دلقما) و «زغال‌سنگ نگین طبس» (کطبس) که از انتشار پیام ناظر «دلقما ح» یک هفته و «کطبس ح» بیش از دو هفته گذشت و همچنین حراج «به‌پرداخت ملت» (پرداخت)که یک هفته از انتشار پیام ناظر می‌گذرد، موفق به کشف قیمت و معامله نشدند. در این گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها در بورس اوراق بهادار با تاکید بر وضعیت معاملات حق‌تقدم آنها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.
 • بازدهی ۴ درصدی سهام فرابورسی

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس ایران در هفته‌ای که گذشت ۴ درصد افزایش یافت و در بالاترین ارتفاع خود طی حدود دو ماه اخیر ایستاد. انتظار برای رونمایی از عملکرد پاییزی بنگاه‌های فرابورسی در کنار بروز نشانه‌های صلح تجاری در بازارهای جهانی دو عامل اصلی پیوستن سرمایه‌های خرد به چرخه سهام و رشد همزمان شاخص سهام در کنار افزایش ارزش معاملات در تمام بازارهای فرابورسی ارزیابی می‌شود. از طرف دیگر، بازدهی بازار بدهی که شاخصی از میزان ریسک در بازارها به شمار می‌رود هم طی این هفته در کانال ۲۰ درصد باقی ماند تا نمای دیگری از افزایش ریسک‌پذیری در بین سرمایه‌گذاران و اقبال بیشتر به دارایی‌های با ریسک بالاتر نظیر سهام را به تصویر کشد.

بیشتر

بیشتر