آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۰۷

 • برگشت بورس از کف حمایتی

  شروين شهرياري
  دنياي اقتصاد: بورس تهران در هفته جاری سرانجام به سطوح حمایتی مهم بنیادی و تکنیکی واکنش نشان داد و با رشد ۵/ ۱ درصدی شاخص، شروع زمستان بازار متفاوت از روزهای سرد آذر ماه رقم خورد. اهمیت این عکس العمل به ویژه از این جهت است که سطح ۱۵۵ هزار واحدی شاخص کل به زعم بسیاری از تحلیلگران نموداری، سطح مهمی تلقی می‌شد که شکست آن می‌توانست منجر به تشدید افت قیمت‌های سهام شود.
 • دو زمین متفاوت رشد سهام

  دنياي اقتصاد: بورس تهران آخرین روز کاری هفته را با رشد شاخص‌های اصلی پشت‌سر گذاشت. سودای کسب سود از نوسان روزانه قیمت‌ها بخش چشمگیری از جریان نقدینگی را طی روز گذشته راهی سهام گروه‌های بانک و خودرو کرد. ضمن اینکه بهبود جریان اطلاعات از مجرای انتشار گزارش‌های ماهانه و ثبات نسبی حاکم بر بازارهای جهانی در رشد عمومی تقاضا به‌ویژه در سهام کالایی بازار موثر افتاد. مجموعه این شرایط موجب افزایش محسوس ارزش معاملات طی روز گذشته شد و شاخص کل در پی رشد تقاضای سهام از دو جبهه کاملا متفاوت ۱۴۹۳ واحد (حدود یک درصد) ارتقا یافت.
 • بورس‌بازی بر مدار روایت‌ها

  سليمان کرمي
  دنياي اقتصاد: بازارها در رویه میان‌مدت یا بلندمدت به سوی ارزش ذاتی خود حرکت می‌کنند. حال اینکه ارزش‌گذاری خود معیارهای مختلفی دارد. با این حال آنچه در اقتصاد کشور به وفور مشاهده می‌شود حرکت «کوتاه‌مدت» قیمت در بازارهای مختلف بر اساس روایت‌ها و داستان‌سرایی است. مثال‌ها از این دست در تاریخ بورس تهران نیز کم نیستند. حتی در این خصوص نگاهی به فضای اقتصادی کنونی کشور و روند نرخ دلار در ماه‌های گذشته تا حدود زیادی اثر روایت‌ها و قصه‌سرایی‌ها را مشخص می‌کند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر