آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۰۰

 • عقب‌نشینی عرضه در بورس تهران

  دنیای اقتصاد: بعد از عقب‌نشینی نزدیک به ۲ هزار واحدی بورس در معاملات روز دوشنبه، طی دادوستدهای دیروز از شدت افت مقداری شاخص کاسته شد و نماگر کل بازار با از دست دادن ۶۰۰ واحد دیگر از ارتفاع خود در نیمه پایینی کانال ۱۵۹ هزار واحدی قرار گرفت. در کنار تغییرات محدودتر شاخص که نشان از عقب‌نشینی فروشندگان سهام نسبت به روزهای ماقبل دارد، ارزش معاملات نیز به روند نزولی خود ادامه داد؛ تا جایی که ارزش داد و ستدهای خرد در جلسه معاملاتی روز گذشته به ۲۲۴ میلیارد تومان تنزل یافت که پایین‌ترین سطح از ۲ مرداد است.
 • ردیابی ۱۰ ساله کدهای بورسی

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : افزایش افسارگسیخته نقدینگی در کشور و به دنبال آن افزایش تورم و کاهش ارزش پول سبب شده است تا سودای کسب سود در بازارهای دارایی افزایش پیدا کند. در این میان هر چند بازارهای دلار و سکه، به‌عنوان بازارهای کم‌ریسک شناسایی می‌شوند و در مقابل بازار سهام، محل فعالیت سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر است، اما نوسان قیمت‌ها در دو بازار ارز و سکه، در کنار برخی تحولات داخلی و ابهامات امنیتی سبب شد تا نقدینگی قابل توجهی از این دو بازار، روانه بازار سهام شود.
 • بازار بدهی؛ پناهگاه سرمایه‌های ریسک‌گریز

  دنیای اقتصاد: بازارهای چندگانه فرابورس معاملات دیروز را در حالی پی گرفتند که روند رو به رشد تقاضا در بازار بدهی ادامه پیدا کرد و موجب شد تا سطح عمومی قیمت اوراق خزانه به صعود آرام خود ادامه دهد. متوسط نرخ بازدهی در این بازار ضمن کاهش محدود در سطح ۳/ ۲۲ درصد قرار گرفت تا هفتمین افت متوالی متوسط نرخ سود موثر اوراق خزانه ثبت شود. در نقطه مقابل، شاخص سهام فرابورس نیز اندکی عقب نشست و به سطح ۱۸۰۹ واحد رسید. معاملات اوراق تسهیلات مسکن نیز در این روز عموما با فشار عرضه دنبال شد.
 • حسابداری پول‌ رمزگذاری شده

  عباس وفادار حسابدار رسمی، کارشناس رسمی دادگستری
  یکی از موضوعات بحث‌برانگیز کنونی در حوزه اقتصاد، بانکداری، کسب و کار و به‌تبع آن حسابداری، پول‌ رمزگذاری شده و حسابداری آن است که اخیرا نیز در کشور ما از سوی مقامات دولتی (وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بانک مرکزی) و نیز دارندگان کسب‌وکار به‌شدت مورد توجه قرار گرفته است. در این نوشتار قصد دارم به این موضوع مهم بپردازم.
 • تلاش برای واگذاری سرخابی‌ها تا پایان امسال

  روابط عمومی سازمان خصوصی‌سازی: رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی از اقدامات صورت گرفته برای واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس خبر داد و عنوان کرد که چنانچه صورت‌های مالی این دو باشگاه آماده باشد، اوایل اسفندماه آگهی و جزئیات مزایده از سوی سازمان خصوصی‌سازی اعلام خواهد شد. تا به این ترتیب در سال جاری این واگذاری صورت گیرد.
 • ششمین افت متوالی شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز سه‌شنبه نیز همچنان شاهد تداوم فروش‌های هیجانی معامله‌گران بود که این امر افت ۶۰۳واحدی شاخص کل بورس را رقم زد. در بازار دیروز هر چند کاهش قیمت نفت در بازار جهانی بر گروه پالایشگاهی تاثیر منفی گذاشته و نمادهای عمده پالایشی و پتروشیمی را با افت همراه کرد، اما در اکثر نمادهای بازار نشانه‌هایی از فروش‌های هیجانی و به‌دور از تحلیل به چشم نمی‌خورد که می‌تواند نشانه‌ای از به تعادل رسیدن بازار در آینده‌ای نزدیک باشد. دیروز در بازار جهانی بهای نفت برنت با کاهش به زیر مرز ۶۰دلار آمد و در کانال ۵۷-۵۸دلار باقی ماند. در همین راستا بهای اکثر مواد خام نیز کاهش یافته است. در این شرایط دیروز شاخص کل تحت افت نمادهای پالایشگاه‌های اصفهان، تهران،بندرعباس و همچنین افت پتروشیمی‌های مبین، فارس و پارس با کاهش ۶۰۳واحدی معادل ۳۸/ ۰درصدی مواجه شد و به رقم ۱۵۹هزار و ۱۴۶واحد رسید. دیروز شاخص کل هم‌وزن نیز ۸/ ۰درصد افت کرد.
 • ارزشیابی سهام و روش‌های تامین مالی استارت‌آپ‌ها با رویکرد کاربردی

  دنیای اقتصاد: یک کارگاه آموزشی با عنوان «ارزشیابی سهام و روش‌های تامین مالی استارت‌آپ‌ها با رویکرد کاربردی» پنج‌شنبه ۲۹ آذر و پنج‌شنبه ۶ دی ماه، به مدت ۱۶ ساعت توسط روزنامه «دنیای ‌اقتصاد» برگزار می‌شود. به گزارش واحد آموزش «دنیای‌اقتصاد»، ارزشیابی سهام استارت‌آپ‌ها (شرکت‌های نوپا) به دلیل عدم وجود یا دسترسی اطلاعات در مورد بازار و رقبا، صورت‌های مالی گذشته، سود عملیاتی منفی یا اندک، کمبود دارایی‌های مشهود، احتمال ورشکستگی بالا و مسائلی از این دست، سازوکار خود را می‌طلبد.

بیشتر

بیشتر