آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۹۱

 • جریان پولی بورس در دو دوره

  دنیای اقتصاد : بررسی‌ دو دوره فراز و فرود بورس تهران از نظر وضعیت جریان پولی نشان می‌دهد در دوره رشد شاخص سهام در دهه ابتدایی مهرماه، به سبب پیوستن حجم بالای نقدینگی به بازار، بیش از ۹۰ درصد صنایع بورسی مورد تقاضای معامله‌گران حقیقی و پول‌های تازه قرار گرفتند. با کاسته شدن از هیجانات اما شاهد خروج بخشی از این نقدینگی از بازار سهام بودیم. بیشترین میزان این نقدینگی از گروه‌های کالایی خارج و بخشی از آن روی موج اخبار، جذب صنایع کوچک بورسی شد.
 • ابزار پیش‌بینی در بازار سهام

  دنیای اقتصاد: بازار سرمایه با توجه به پتانسیل بالا در راستای توان راه‌اندازی ابزارهای مالی متنوع، نه‌تنها می‌تواند پاسخگوی انتظارات سرمایه‌گذاران باشد، بلکه قادر خواهد بود مسیری برای پوشش ریسک و همچنین پیش‌بینی روند آتی بازار در اختیار معامله‌گران قرار دهد. بورس‌های معتبر دنیا برای ایجاد امکان متنوع‌سازی در پرتفوی سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذاران بیشتر، اقدام به راه‌اندازی ابزارهای مالی جدید از جمله ابزارهای مشتق می‌کنند.
 • تداوم رشد آهسته آیفکس

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد : معاملات فرابورس در هفته جاری با ادامه روند صعودی چهار روز کاری اخیر آغاز شد. داد و ستدهای روز گذشته با تقاضای قدرتمند سهامداران شروع شد و شاخص کل را تا سطح ۱۸۷۱ واحدی ارتقا داد. با این حال، در ادامه خرید و فروش‌ها نماگر بازار در مسیر کم شیب نزولی گام برداشت که حاکی از غلبه آرام عرضه بر تقاضا بود. در نهایت شاخص کل با رشد ۷۴/ ۰ واحد درصدی، سطح ۱۸۵۸ واحدی را در اختیار گرفت. از منظر آمار معاملات انجام شده نیز، افزون بر ۶۹۰ میلیون برگه بهادار به ارزش نزدیک به ۳۶۵ میلیارد تومان دست به دست شد که نسبت به چهارشنبه هفته گذشته دچار افت شده بود. به دنبال نشست مشترک کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در روزهای پنجشنبه و جمعه، تصمیم بر آن شد که تولیدات نفتی از ابتدای سال ۲۰۱۹ به مدت شش ماه، نسبت به سطح تولید ماه اکتبر سال جاری ۲/ ۱ میلیون بشکه در روز کاهش یابد. با اعلام عمومی نتیجه این مذاکرات، قیمت نفت در بازارهای جهانی، جهش نزدیک به پنج درصدی را تجربه کرد. از این رو، برنامه کاهش تولید کشورهای صادرکننده نفت در جهت ثابت نگه‌داشتن قیمت آن، نشانه‌ای مثبت برای معاملات فرابورس روز گذشته بود. در پی این امر، صنعت فرآورده‌های نفتی با رشد یک درصدی شاخص روز مثبتی را پشت سر گذاشت. همچنین صنعت مزبور در صدر ترجیحات سهامداران حقیقی قرار گرفت و تغییر مالکیت بیش از دو میلیارد تومانی را ثبت کرد.
 • روز آرام بورس تهران

  بازار سهام شروع هفته کاری را طی روز گذشته با رشد شاخص کل پشت سر گذاشت. رشد بهای نفت در شامگاه جمعه پس از حصول توافق در اجلاس اوپک به معامله‌گران انگیزه مثبتی بخشید تا شاهد رشد قیمت‌ها در بازار باشند. هر چند بازار با عرضه‌های شدیدی دست به گریبان بود اما در نهایت به مدد رشد قیمت در دو گروه پالایشگاهی و خودرویی توانست با کارنامه‌ای مثبت به کار خود پایان دهد. ضمن اینکه موضوع ارقام لایحه بودجه دولت، سخنان مهم رئیس‌جمهوری و همچنین انتظار برای تصمیم‌گیری مسوولان در حوزه قیمت خودرو و بانک‌ها توجه بازار را به خود جلب کرده بود.
 • تهیه صورت‌های مالی مقایسه‌ای با «تیپ»

  گروه بنگاه‌ها: تهیه صورت‌های مالی مقایسه‌ای به همراه یادداشت‌های توضیحی، ازطریق یک نرم افزار حسابداری امکان‌پذیر شد. مدیرعامل شرکت «تراز ایده‌پرداز» درگفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» گفت: هدف از تهیه نرم‌افزار «تیپ» افزایش سرعت و دقت در تهیه صورت‌های مالی مقایسه‌ای و همچنین کاهش هزینه‌های شرکت‌ها و صاحبان مشاغل در این زمینه بوده است.
 • آغاز رقابت ۳۲ روزه معاملات الگوریتمی از ۱۵ دی ماه

  سنا: مسابقه معاملات الگوریتمی بازار سرمایه از تاریخ شنبه ۱۵ دی آغاز خواهد شد و پس از ۳۲ روز در تاریخ ۱۷ بهمن خاتمه می‌‌یابد. این مسابقه در سه بخش «اوراق‌بهادار با درآمد ثابت»، «خرید و فروش سهام» و «حل مساله» برگزار می‌شود که حضور در مسابقات به‌صورت تیمی خواهد بود؛ به این ترتیب که یک نفر به‌عنوان متخصص مالی، یک نفر به‌عنوان متخصص فناوری اطلاعات و فردی نیز به‌عنوان سرپرست، یک تیم را تشکیل خواهند داد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر