آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۵۸

 • عبرت‌های‌ ۷‌ماهه بورس ۹۷

  دنیای اقتصاد: بورس تهران از ابتدای سال با بازدهی چشمگیری همراه بوده است. به‌دنبال تفکیک مسیر قیمتی سهام در نتیجه انتشار عملکرد نیمه نخست، بازندگان و برندگان بورسی نیز جدا ‌می‌شوند. بزرگ‌ترین بازنده بازار سهام را می‌توان سیاست‌گذار دانست. بی‌عملی سیاست‌گذار بورسی از ابتدای سال ۹۷ در‌حالی‌که شاخص بورس جهش یافت، محسوس بود. مرور اشتباهات سیاست‌گذار و همچنین معامله‌گران از ابتدای ۹۷ و با وجود جهش شاخص بورس می‌تواند چشم‌انداز مشخص‌تری را تا پایان سال و با وضعیتی احتمالا پیچیده‌تر در رویه سرمایه‌گذاری نسبت به هفت ماه گذشته به نمایش بگذارد.
 • جبهه تازه سهامداران حقیقی

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: بورس تهران معاملات هفته منتهی به ۲ آبان‌ماه را در دو نیمه متفاوت سپری کرد. شرایطی که در نهایت به افت یک درصدی و قرار گرفتن این نماگر در نیمه کانال ۱۸۱ هزار واحدی منتهی شد. این شرایط در تغییر مالکیت سهام بورسی نیز مشاهده شد؛ به‌طوری که همزمان با افت شاخص سهام، شاهد چرخش خالص تغییر مالکیت سهام نیز به سمت معامله‌گران حقوقی بازار بودیم. با این حال در مجموع معاملات هفتگی، ۱۳ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد. گروه فرآورده‌های نفتی با خالص خرید ۶۵ میلیارد تومان در صدر خرید حقیقی‌ها قرار داشتند. پتروشیمی‌ها نیز وضعیت مشابهی را تجربه کردند و مورد توجه معامله‌گران خرد قرار گرفتند. انتشار مصوبه هیات وزیران درخصوص آزادسازی نرخ خوراک و فرآورده‌های شرکت‌های پالایشی مهم‌ترین دلیل افزایش توجه این گروه از سهامداران به نمادهای پتروپالایشی بود.
 • بیم و امید سهام پس از افت یک درصدی

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: هفته اعلام گزارش‌های شش‌ماهه شرکت‌های بورسی با کاهش یک درصدی شاخص کل به پایان رسید. هفته گذشته معامله‌گران در حالی به استقبال گزارش‌های شش ماهه رفتند که به دلیل افزایش قابل ملاحظه شاخص کل درفصل تابستان بیشترین انتظار از گزارش‌های شش ماهه در بازار پیش‌بینی شده و قیمت‌ها رشد فوق‌العاده‌ای را ثبت کرده بودند در این شرایط اما گزارش‌های شش ماهه برخی گروه‌ها در حد انتظارات اولیه بازار نبود.
 • بررسی حلقه‌های تامین مالی نوآوری در فرابورس ایران

  روابط‌عمومی فرابورس ایران: رئیس اداره نهادهای نوین مالی فرابورس ایران طی یک کارگاه آموزشی در کیش اینوکس۲۰۱۸ حلقه‌های تامین مالی نوآوری در بازار سرمایه را به کمک بازارها و ابزارهای مختلف فرابورس تشریح کرد. حسین نظام‌دوست در این کارگاه با بیان اینکه کسب‌وکارها در طول عمر خود تا زمانی که به بلوغ برسند، نیازهای گوناگونی داشته و به سرمایه‌های مختلفی اعم از پولی، مالی و مدیریتی نیاز دارند، گفت: اگر ایده، تکنولوژی، اختراع، طرح صنعتی و... قابل ثبت باشد و در فهرست عرضه‌های بازار دارایی فکری فرابورس قرار گیرد، امکان تامین مالی آن از طریق این بازار فراهم است و نوع تامین مالی آن نیز بستگی به مذاکراتی که صورت می‌گیرد، دارد؛ در مرحله بعدی نیز برای جذب منابع می‌توان از ظرفیت‌های تامین مالی جمعی (Crowdfunding) که به تازگی دستورالعمل آن در شورای عالی بورس به تصویب رسیده است، بهره برد.
 • هلدینگ امید، شرکت برگزیده و برتر کیش اینوکس ۲۰۱۸

  گروه بنگاه‌ها: گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید، به‌عنوان شرکت برگزیده و برتر کیش اینوکس ۲۰۱۸ موفق به دریافت تندیس ویژه جشنواره به لحاظ عملکرد در نمایشگاه شد.

بیشتر

بیشتر