آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۵۱

 • تئوری توطئه در بورس تهران

  دنیای اقتصاد: طی دو هفته گذشته و با آغاز ریزش قیمت سهام، بسیاری از فعالان به‌دنبال پاسخ چرایی این اتفاق بودند. یکی از روایت‌های اصلی بر توطئه‌هایی خارج از مکانیزم بازار تاکید داشت. نظریاتی از جمله نقش سهامداران حقوقی یا اهداف سیاسی، اصلاح طبیعی بازار را غیرمعمول جلوه می‌دهند. علاقه عمومی که در کشورمان به تئوری‌های توطئه وجود دارد نیز موجب فراگیر شدن آنها شد. این در حالی است که از نگاه کارشناسی طرح چنین فرضیاتی نگاهی ساده‌اندیشانه به واقعیت بورس و فراموش کردن نیاز به اصلاح قیمت‌ها پس از رشدهای پرشتاب است.
 • دو نیمه متفاوت بورس چهارشنبه

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران معاملات روز گذشته را در شرایطی آغاز کرد که شامگاه سه‌شنبه، اخباری مبنی بر اعلام تحریم‌های آمریکا علیه چند شرکت ایرانی روی خط خبرگزاری رفته بود. انتشار این اخبار سبب شد تا معاملات دیروز بورس تهران با فشار فروش سنگین در اغلب نمادهای بازار سهام آغاز شود. شرایطی که سبب افت نزدیک به ۲۵۰۰ واحدی شاخص سهام و سقوط به کانال ۱۸۰ هزار واحدی شده بود. در ادامه اما به دنبال انتشار برخی گزارش‌های‌ شفاف‌سازی از سوی شرکت‌های مورد تحریم، تا حدودی از هیجانات بازار کاسته شد تا شاهد چرخش مسیر نماگر بورس تهران باشیم. به‌طوری که در نهایت شاخص سهام رشد ۹۵ واحدی را ثبت کرد و در کانال ۱۸۲ هزار واحدی باقی ماند.
 • روز پرنوسان فرابورس ایران

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران روز گذشته تحت تاثیر خبر تحریم چند شرکت ایرانی از سوی آمریکا با فشار فروش آغاز به کار کرد. ریزش یکباره آیفکس در ساعات اولیه معاملات منجر به توقف آن در سطح ۱۹۶۷ واحدی شد. اما در ادامه روز قدری از هیجان غالب بر بازار کاسته شد و نماگر آرام آرام روند افزایشی را طی کرد. برآیند نوسانات موجود در معاملات روز گذشته منجر به افت ۷ واحدی (معدل ۳۵/ ۰ درصد ) شاخص کل و توقف آن بر سطح ۲۰۲۰ واحدی شد. فرابورس ایران آخرین روز هفته جاری را با معامله یک میلیارد و ۲۳۷ میلیون سهم به ارزش حدودی ۵۰۶ میلیارد تومان، به پایان برد. چنان‌که اشاره شد معاملات بازار متاثر از اخبار تحریم جدید مجددا شاهد فشار سنگین عرضه در عمده سهام خود شد. فشاری که با رشد شاخص دلار و کاهش تقاضای فلزات در بازار‌های جهانی تقویت شد و منجر به افت قیمتی تمام نمادهای فلزی، - به جز فولاد هرمزگان جنوب - شد. احتیاط معامله‌گران به سایر سهام بنیادی این گروه تسری یافت و سبب غلبه عرضه بر تقاضا در شماری از نمادهای این صنعت شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر