آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۴۹

 • جنس متفاوت چرخش بورس

  زهرا رحیمی
  دنیای اقتصاد: معاملات بورس تهران روز گذشته با رشد ۵۷۷۵ واحدی شاخص کل به پایان رسید. جهش ۳/ ۳درصدی شاخص اصلی بازار دیروز تحت تاثیر رشد قیمت سهام در نمادهای بزرگ‌تر بازار و با پشتوانه بنیادی رخ داد تا بورس چهره‌ای متفاوت نسبت به دوره اخیر که سهام و صنایع مختلف بورسی دسته‌جمعی حرکت می‌کردند، نشان دهد. چرخش مسیر بورس از ناحیه این صنایع، نشانه فروکش کردن هیجانات و حرکت معاملات به سمت منطق است. در این میان نگاه سهامداران برای رصد پایداری این مسیر به محتوای گزارش‌های شش ماهه شرکت‌ها و تحولات سیاسی دوخته شده است؛ مواردی که می‌توانند با روشن‌تر کردن فضای داد‌وستد سهام، مسیر مشخص‌تری پیش پای سهامداری در بورس قرار دهند.
 • خطای رفتاری در بازار سهام

  دنیای اقتصاد: رصد بازارهای مالی کشور در شرایط فعلی اقتصاد نشان از حرکت‌های توده‌وار دارد. هر چند این روند در تمامی بازارهای سرمایه‌گذاری قابل مشاهده است، اما در بازارهای ارز و بورس با شدت بیشتری دنبال می‌شود. یکی از رفتارهای بشری که در زمینه‌های مختلفی نمایان می‌شود، رفتار توده‌وار یا همان رفتار گروهی (Herding Behavior) است. رفتاری که خواسته یا ناخواسته فرد را مجبور به تبعیت از اکثریت می‌کند. این امر در هر زمینه‌ای وجود داشته، اما رصد آن در بازارهای مالی نمود بیشتری دارد.
 • جهش ۶ کانالی شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد شرایط مناسبی بود که با رشد ۳/ ۳ درصدی شاخص کل و ۶کانال شکنی روز خوبی را برای معامله‌گران رقم زد.
 • بازگشت «آیفکس» به مسیر صعودی

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد : ارزش معاملات روز گذشته فرابورس ایران با رشد بیش از ۵/ ۳ درصدی همراه شد. طی این روز معاملاتی فشار فروشی که در چند روز اخیر شاهدش بودیم به صفوف تقاضا بدل شد. به این ترتیب شاخص کل با افزایش نزدیک به ۶۸ واحد بر سطح ۱۹۹۵ واحدی ایستاد. بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون سهم به ارزش حدودی ۹۲۴ میلیارد تومان در فرابورس دیروز مورد داد و ستد قرار گرفت. غالب این نقدینگی در بازار اوراق با درآمد ثابت به گردش درآمد.
 • برخورد با متخلفان بازار سرمایه

  ایرنا: وضعیت معاملات و فعالیت‌های بازار سرمایه به‌طور مستمر رصد می‌شود و اگر تخلفی صورت گرفته و جرم محرز شود، به مراجع قضایی معرفی می‌شود.مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس با بیان اینکه در تخلفات مربوط به دستکاری قیمت‌ها، به‌طور جدی با متخلفان برخورد خواهد شد، گفت: در برخورد با تخلفات، اهمال و تعارف وجود ندارد و هرگاه تخلفی انجام شود به سرعت رسیدگی می‌شد.
 • ضرورت کنترل نقدینگی

  سنا: حسین عبده تبریزی عضو شورایعالی بورس در برنامه تیتر امشب درباره سیر صعودی نقدینگی در کشور گفت: افزایش نقدینگی موقعی مساله است که متناسب آن کالا و خدمات به‌صورت واقعی ایجاد نشود. وقتی نگرانی ایجاد می‌شود که نقدینگی بالا رود و واقعیتی در بخش اقتصاد نداشته باشیم.

بیشتر

بیشتر